ME: Turniej zaczyna nabierać tempa

Za nami 1/8 finału Mistrzostw Europy, która w większości zakończyła się zgodnie z przewidywaniami. Natomiast dużą niespodzianką jest postawa reprezentacji Ukrainy, która po tie-breaku pokonała Belgów i zagra w kolejnej fazie turnieju. Po za Ukraińcami w 1/4 zmierzą się Francuzi, Rosjanie, Słoweńcy, Włosi oraz reprezentanci Polski, Serbii, Niemiec oraz Włoch.

 

 

 

 

 

Mecz pomiędzy Francuzami a reprezentacją Finlandii przysporzył wiele emocji. Chodź trójkolorowi narzucili swój rytm gry to Finlandczycy starali się odpierać ataki przeciwników, a w drugiej partii wyszli nawet na czteropunktowe prowadzenie. Jednak w decydujących piłkach lepsi okazali się Francuzi, którzy są bardziej doświadczeni od rywali. Swój zespól do walki próbował poderwać Urpo Sivula, który punktował jedenaście razy. Natomiast po francuskiej stronie siatki z bardzo dobrej strony pokazał się Stéphen Boyer, który do siedemnastu punktów zdobytych atakiem dołożył dwa punktowe bloki.

 

 

 

                         Francja – Finlandia 3:0 (25:16; 25:23; 25:21)

 

 

 

Podczas pierwszego starcia w Ljubljanie reprezentacja Rosji gładko pokonała Greków 3:0. Spotkanie między tymi zespołami było jednym z krótszych meczów, które zostały rozegrane w tej rundzie turnieju. Rosjanie od początku utrzymywali koncentrację i pewnie kończyli kolejne akcje. Natomiast Grecy nie potrafili odpowiedzieć tym samym, a dodatkowo w całym meczu reprezentacja Grecji zanotowała tylko jeden punktowy blok. Dla porównania Rosjanie w tym elemencie punktowali trzynaście razy. Dmitrii Volkov to zawodnik, który miał największy wkład w dorobek punktowy reprezentacji Rosji, bowiem zdobył w tym meczu osiemnaście punktów.

 

 

 

                                 Rosja – Grecja 3:0 (25:16; 25:15; 15:16)

 

 

 

Reprezentacja Słowenii w 1/8 finału turnieju zmierzyła się z reprezentacją Bułgarii. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem gospodarzy, bowiem Bułgarzy zdołali nawiązać wyrównaną walkę tylko w pierwszym secie. W kolejnych odsłonach Słoweńcy narzucili swój rytm gry i rozstrzygali na swoją korzyść piłki sytuacyjne, a dodatkowe korzyści przynosił im blok którym zdobyli aż jedenaście punktów. Reprezentacja Słowenii wykazała się dużym zaangażowaniem zespołu, a rozkład ataku rozłożył się mniej więcej tak samo pomiędzy wszystkich zawodników.

 

 

 

                    Słowenia – Bułgaria 3:1 (25:27; 25:17; 25:16; 25:17)

 

 

 

Spotkanie pomiędzy Serbami a Czachami od pierwszych piłek miało wyrównany przebieg i chodź zakończyło się zwycięstwem reprezentacji Serbii, która potrzebowała tylko trzech setów, to przysporzyło wiele emocji. O wyniku zdecydowały niewielkie różnice jak choćby dziesięć punktów zdobytych przez serbską drużynę blokiem przy pięciu „oczkach” Czechów. Największy wkład w dorobek punktowy po serbskiej stronie siatki miał Uros Kovacevic, który zdobył szesnaście punktów atakiem i jeden punkt blokiem. Serb przyjmował na poziomie 46% i był również najlepiej przyjmującym zawodnikiem w swojej drużynie.

 

 

 

                             Serbia – Czechy 3:0 (31:29; 25:21; 25:18)

 

 

 

Wiele emocji przysporzył również mecz pomiędzy Belgami a reprezentacją Ukrainy, gdzie o awansie do kolejnej rundy decydował tie-break. Oba zespoły miały w trakcie spotkania lepsze i gorsze momenty, podczas których drużyny zaczynały popełniać błędy własne i traciły punkty seriami. Wśród Belgów najwięcej razy punktował Bram van den Dries, bowiem zdobył aż szesnaście punktów atakiem oraz jeden zagrywką i dwa blokiem. Natomiast reprezentację Ukrainy do zwycięstwa poprowadzili Dmytro Viletskyi oraz Ian Iereshchenko, którzy w sumie zdobyli kolejno dwadzieścia trzy i dwadzieścia jeden punktów. Ostatecznie z awansu do ¼ Mistrzostw Europy cieszyli się Ukraińcy.

 

 

 

                    Belgia – Ukraina 2:3 (22:25; 25:21; 25:14; 18:25; 10:15)

 

 

 

Premierowa odsłona meczu reprezentacji Holandii przeciwko drużynie z Niemiec nie zwiastowała tak wyrównanego pojedynku. Po gładkiej porażce w pierwszym secie Holendrzy nawiązali wyrównaną walkę z Niemcami, a losy poszczególnych odsłon rozstrzygała gra na przewagi. Wiodącą postacią po holenderskiej stronie siatki był Nimir Abdel-Aziz, który zdobył dwadzieścia sześć punktów atakiem oraz trzy zagrywką. Jednak indywidualne zdolności Holendra nie wystarczyły na zatrzymanie grających zespołowo Niemców wśród których z bardzo dobrej strony pokazali się Christian Fromm oraz Georg Grozer.

 

 

 

                       Holandia – Niemcy 1:3 (17:25; 22:25; 32:30; 23:25)

 

 

 

Spotkanie biało-czerwonych z reprezentacją Hiszpanii zakończyło się kolejnym szybkim zwycięstwem Polaków. Podopieczni Vitala Heynena od pierwszych piłek narzucili swój rytm gry i konsekwentnie budowali zaliczkę punktową. Wyróżniającym się zawodnikiem był Wilfredo Leon, który oprócz ośmiu ataków dołożył siedem „oczek” z pola serwisowego. Hiszpanie nie byli w stanie zatrzymać niesionych dopingiem kibiców biało-czerwonych. Ostatecznie to reprezentacja Polski zagra w kolejnej rundzie Mistrzostw Europy.

 

 

 

                           Polska – Hiszpania 3:0 (25:18; 25:13; 25:16)

 

 

 

Spotkanie pomiędzy reprezentacją Włoch oraz Turcji zakończyło zmagania w 1/8 Mistrzostw Europy. Najbardziej wyrównany przebieg miał pierwszy set, gdzie prowadzenie przez dłuższy czas przechodziło z rąk do rąk. Ostatecznie pierwsza partia, tak jak i pozostałe, padła łupem włoskiej drużyny. Chodź Turcy zanotowali dokładność przyjęcia na 45%, co jest wyższym wynikiem niż przyjęcie po stronie włoskiej, to nie zdołali przenieść tego na atak. Natomiast Włosi wykazali się cierpliwą grą i skutecznie wykorzystywali swoje szansę. Najwięcej „oczek” zdobył Gabriele Nelli, który dopisał do konta swojej drużyny czternaście punktów.

 

 

 

                                  Włochy – Turcja 3:0 (25:22; 25:18; 25:21)

 

 

 

 

Terminarz meczów ¼ Mistrzostw Europy

 

 

 

23 września

 

 

 

godz. 20.00 Polska – Niemcy

godz. 20.30 Rosja – Słowenia

 

 

 

 

24 września

 

 

 

godz. 20.30 Serbia – Ukraina

godz. 20.45 Francja – Włochy

 

 

 

 

 

Źródło: cev.eu/opracowanie własne