Matchball tygodnia: Runda startowa mistrzostw Europy w towarzystwie meldunków ligowych

W zeszły czwartek rozpoczęło się to, na co kibice siatkówki tak długo czekali, czyli mistrzostwa Europy siatkarzy, a Polacy poszli w fazie grupowej, jak burza. Teraz przed nimi chwila przerwy, która jest także potrzebna na to, aby się przemieścić do innego miasta i tak naprawdę chyba dopiero teraz rozpocznie się prawdziwe granie. 

 

Faza grupowa na rozgrzewkę

 

Biało-czerwoni rywalizację w mistrzostwach Europy rozpoczęli, można powiedzieć z przytupem. Pewnie odprawili kolejnych rywali w fazie grupowej i zakończyli rywalizację w niej na pierwszym miejscu. Prawdę mówiąc, było to do przewidzenia, bo przeciwnicy, z którymi mierzyli się biało-czerwoni, nie należą do tych z najwyższej półki, a wielka gra rozpocznie się dopiero teraz. Mimo że pierwsza faza turnieju nie obfitowała w jakieś nadzwyczajne emocje, wrażeń nie brakowało. Chyba jednym z tych meczów, który przyniósł ich najwięjed, był pojedynek Francuzów z Włochami, jeden z niewielu, które miałam okazję obserwować. Jednak i w nim znalazłoby się jakieś „ale”. Trzeba przyznać, że z jednej strony powiększenie liczby drużyn rywalizujących o mistrzostwo Starego Kontynentu nie jest najlepszym pomysłem, bo zdarzają się mecze „bez historii”, które tylko eksploatują organizmy siatkarzy, ale z drugiej strony można je traktować jako przetarcie, tzw. rozkręcenie się przed wielkim graniem. Są plusy i trochę więcej minusów, ale ta, powiedzmy, nie najciekawsza część turnieju już za nami i teraz pozostaje tylko trzymać kciuki za dalszy korzystny rozwój wydarzeń dla biało-czerwonych.

 

Osłabienie mistrza

 

Oprócz wrażeń związanych z mistrzostwami Europy pojawiła się wiadomość o odejściu jednego z czołowych graczy Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Władze klubu poinformowały o rozwiązaniu kontraktu z Samem Deroo, o czym pisaliśmy TUTAJ. Belgijski przyjmujący był od kilku sezonów ważnym ogniwem kędzierzyńskiego klubu, z którym zdobył trzy tytuły mistrza Polski, wicemistrzostwo Polski, a także dwukrotnie sięgnął po Puchar Polski. Kędzierzynianie po osłabieniu powstałym na miesiąc przed rozpoczęciem rozgrywek muszą znaleźć godnego następce, który wypełni powstałą lukę. Oczywiście ekipa z Kędzierzyna to także wielu innych wartościowych siatkarzy, jednak dochodzi tutaj kwestia zgrania zespołu, co w ekspresowym czasie będzie musiał opanować następca Belga.

 

Przygotowania w pełni

 

Pozostając w tematyce ligowej, drużyny w minionym tygodniu rozpoczęły mecze kontrolne, które na bieżąco pomogą im monitorować postępy w przygotowaniach do sezonu. W czwartek, 12 września, ekipa Trefla Gdańsk zmierzyła się z zespołem MKS-u Ślepsk Malow Suwałki, a pojedynek zakończył się wynikiem 2:2, o czym pisaliśmy TUTAJ. Dzień później z kolei swój pierwszy mecz kontrolny rozegrała drużyna Aluronu Virtu CMC Zawiercie. Zawiercianie po czterech setach pokonali siatkarzy GKS-u Katowice, a o tym starciu pisaliśmy TUTAJ. W niedzielę natomiast swój pierwszy sprawdzian przed startem sezonu odbyli mistrzowie Polski, a ich rywalami byli siatkarze MKS-u Będzin. To spotkanie zakończyło się po pięciu setach na korzyść Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, natomiast pisaliśmy o nim TUTAJ.

 

Planowanie najważniejszego sezonu

 

Jeszcze nie zakończył się jeden sezon reprezentacyjny, my już znamy wstępny rozkład turniejów na kolejny. W przyszłym roku, przypomnijmy, siatkarze rozegrają dwa turnieje: Ligę Narodów i Igrzyska Olimpijskie, ale dla Polaków jest jeszcze jeden turniej, tradycyjny, który wpisuje się jako jedna z tych ważnych imprez sezonu, mianowicie Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Zaczynając jednak chronologicznie, biało-czerwoni będą gospodarzami dwóch turniejów Ligi Narodów. Pierwszy z nich odbędzie się w dniach 22-24 maja, a w nim Polacy zmierzą się z reprezentacją Serbii, Włoch i Słowenii. Kolejny zaś odbędzie się w dniach 5-7 czerwca, a wtedy Polacy podejmą Chińczyków, Brazylijczyków i Bułgarów, zaś na temat wszystkich grup i turniejów Ligi Narodów pisaliśmy TUTAJ. Jeszcze przed rozpoczęciem najważniejszej imprezy czterolecia, czyli igrzysk olimpijskich, biało-czerwoni rozegrają coroczny Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, a ten odbędzie się w dniach 9-11 lipca, o czym pisaliśmy TUTAJ. Na razie nie wiadomo, kto będzie rywalem biało-czerwonych w sprawdzianie przed wyjazdem do Tokio, ale wszystko wyjaśni się w ciągu kilku miesięcy.

 

Łapiemy teraz chwilę oddechu przed dalszymi emocjami w mistrzostwach Europy i czekamy na kolejne pozytywne informacje docierające do Polski. W sobotę biało-czerwoni zmierzą się w meczu 1/8 finału z reprezentacją Hiszpanii, a zwycięzca tego starcia będzie rywalizował z wygranym w pojedynku pomiędzy Niemcami a Holendrami. Oczywiście w tym tzw. międzyczasie, nie zabraknie doniesień ze świata siatkówki ligowej, a zapowiada się sporo ciekawych rzeczy.

 

Do następnego 😉