Benjamin Toniutti: „Musimy przede wszystkim grać lepiej jako drużyna”

Po porażce w turnieju kwalifikacyjnym Francuzi nie kryli rozczarowania. Nie zamierzają jednak rozpamiętywać przegranej, ale skupić się na kolejnych celach tego sezonu. „Teraz koncentrujemy się na przygotowaniach do mistrzostw Europy u siebie i mam nadzieję, że nasza gra będzie wyglądała lepiej” – mówił w rozmowie z Czasem Siatkówki Benjamin Toniutti.

 

Cel dalej czeka na realizację

 

Turniej w Gdańsku z pewnością pozostanie Francuzom z tyłu głowy nie tylko ze względu na wynik, ale również na prezentowany przez nich poziom gry. Chociaż w ostatnim meczu z kadrą Tunezji Trójkolorowi odnieśli zwycięstwo, nie zmieniło to ich sytuacji. W meczu z reprezentacją Polski dzień wcześniej nie mieli wiele do powiedzenia i swoje założenia musieli szybko zweryfikować. „Kiedy przegrywasz 3:0 i tylko jednego seta powyżej dwudziestu punktów, czujesz, że ta kwalifikacja się oddala. Kiedy ostatnia piłka spadła na parkiet, po prostu wiedzieliśmy, że zagramy w następnym turnieju w styczniu” – mówił w rozmowie z Czasem Siatkówki Benjamin Toniutti, który spotkanie obserwował z kwadratu dla rezerwowych. Ostatnie starcie w Ergo Arenie było w pewnym sensie pozytywnym akcentem pożegnalnym ze strony Francuzów poprzez wygraną, ale przeciwnicy przysporzyli im nieco problemów. „Mecz z Tunezją nie był łatwy do rozegrania, bo byliśmy bardzo rozczarowani poprzednim meczem przeciwko Polsce. Dobrze, że zakończyliśmy ten turniej zwycięstwem. Teraz wracamy do Francji, trochę odpoczniemy, a następnie rozpoczniemy przygotowania do mistrzostw Europy w naszym kraju. Jeśli chodzi o ten weekend, jesteśmy rozczarowani, bo chcieliśmy zdobyć bilet do Tokio, ale trzeba przyznać, że Polacy byli lepsi, byli gotowi, aby rozegrać ten turniej i wywalczyli awans do Tokio” – ocenił pojedynek z Tunezyjczykami kapitan Trójkolorowych.

 

Zespołowość kluczem

 

Przed meczem biało-czerwonych z kadrą Francji wielu spodziewało się dosyć zaciętego widowiska. Od początku jednak to Polacy dyktowali warunki, a rywale nie mogli przeciwstawić się im swoją grą. To właśnie styl gry, oprócz wyniku, jest rzeczą która zawiodła oczekiwania Trójkolorowych. „Z pewnością możemy być rozczarowani, że z Polską przegraliśmy tak łatwo. Musimy być lepsi, jeśli chcemy pojechać do Tokio, musimy grać lepiej” – zaznaczył Benjamin Toniutti. Przed jego zespołem czas na wprowadzenie w praktykę wniosków, które zostały wyciągnięte z turnieju w Gdańsku: „Teraz koncentrujemy się na przygotowaniach do mistrzostw Europy u siebie i mam nadzieję, że nasza gra będzie wyglądała lepiej”. Francja jako jeden z czterech organizatorów mistrzostw Starego Kontynentu, grając przed własną publicznoscią, musi liczyć się z większą presja wyniku. Kapitan francuskiego zespołu zwrócił zatem uwagę na jedną kluczową rzecz w kontekście poprawy jakości gry: „Musimy przede wszystkim grać lepiej jako drużyna. W tych dwóch wygranych meczach graliśmy dobrze indywidualnie, ale musimy grać lepiej jako zespół”.

 

Z Benjaminem Toniuttim rozmawiała Marta Chlebicka