Kwal. do IO: Poznaliśmy uczestników Igrzysk Olimpijskich 2020

W dniach 9-11 sierpnia został rozegrany pierwszy turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich 2020. 24 najlepsze zespoły z rankingu FIVB zostały podzielone na sześć grup, których zwycięzca otrzymywał bilety do Tokio. Oprócz Japończyków na ten moment, na igrzyskach zagrają Polacy, Amerykanie, Argentyńczycy, Brazylijczycy, Włosi i Rosjanie.

 

Warna

 

Rywalizacja w bułgarskiej grupie toczyła się do ostatniej piłki niedzielnego meczu pomiędzy gospodarzami a Brazylijczykami. Reprezentanci Bułgarii mieli piłki meczowe na miarę awansu, ale ostatecznie mistrzowie olimpijscy doprowadzili do tie-breaka i to oni zapewnili sobie bilety do Tokio. Na trzecim miejscu uplasowała się kadra Egiptu z jednym zwycięstwem, reprezentacja Portoryko zanotowała trzy porażki.

 

 

 

Rotterdam

 

W grupie holenderskiej, oprócz gospodarzy znaleźli się Amerykanie, Koreańczycy i Belgowie. Turniej dość niespodziewanie, od dwóch zwycięstw zaczęli Holendrzy po tie-breaku wygrywając z Koreą i trzech setach z Belgią. Również Amerykanie po pierwszych dwóch dniach rywalizacji mieli na swoim koncie komplet zwycięstw. Ostateczną batalię o pierwsze miejsce po czterech partiach wygrali jednak reprezentanci Stanów Zjednoczonych i to oni pojadą do Tokio. Trzecie miejsce w grupie zajęli Belgowie z jedną wygraną na koncie, Koreańczycy natomiast nie zwyciężyli w żadnym ze spotkań.

 

 

 

Bari

 

Zacięta rywalizacja toczyła się w Bari, gdzie decydująca batalia toczyła się między Włochami a Serbami. Po dwóch spotkaniach Serbowie mieli na swoim koncie komplet zwycięstw, gospodarze za to drugiego dnia dopiero po tie-breaku pokonali Australijczyków. W bezpośrednim starciu Włosi jednak pokazali swoją dominację nad podopiecznymi trenera Nikoli Grbića i nie pozwolili im na zwycięstwo w żadnym z setów. Trzecie miejsce w grupie zapewnili sobie Australijczycy, którzy wygrali jeden mecz, żadnego seta nie zdobyli za to reprezentanci Kamerunu.

 

 

 

Gdańsk

 

W Gdańsku do ostatniego dnia szansę na awans miały trzy zespoły, Francja, Polska i Słowenia. Podopieczni trenera Laurenta Tillie przekreślili swoją możliwość wyjazdu do Tokio stratą seta w meczu z Tunezją. Biało-czerwonym wystarczyła wygrana w jednej partii lub zdobycie 59 punktów ze Słoweńcami. Chociaż mecz zaczął się po myśli przyjezdnego zespołu, to Polacy w drugim secie postawili kropkę nad „i”, zdobywając bilety do Tokio. Drugie miejsce zajęli Francuzi, trzecie Słoweńcy, tabelę zamknęli za to Tunezyjczycy, który wygrali tylko jednego seta.

 

 

 

St. Petersburg

 

Ostateczna walka o wyjazd do Tokio rozegrała się pomiędzy Rosjanami i Irańczykami, którzy przystąpili do meczu bez porażki na koncie. Bezpośrednie starcie tych zespołów zakończyło się jednak po trzech setach wygraną gospodarzy, którzy wywalczyli bezpośrednią kwalifikację na igrzyska olimpijskie. Na trzeciej pozycji uplasowali się Kubańczycy, którzy wygrali jedno spotkanie, ostatnie miejsce zapewnili sobie reprezentanci Meksyku.

 

 

 

Ningbo

 

Podczas rywalizacji w Chinach kwalifikację na igrzyska olimpijskie zapewniła sobie reprezentacja Argentyny, która zakończyła zmagania z kompletem zwycięstw. Na drugim miejscu turniej ukończyli Kanadyjczycy, którzy pokonali Finlandię oraz gospodarzy. Trzecia lokata należała do Chińczyków, natomiast tabelę zamknęli Finowie, którzy zdobyli tylko dwa sety.

 

 

 

Źródło: fivb.org/opracowanie własne