Uniwersjada: Polacy po trzech setach pokonują Irańczyków

Reprezentacja Polski odniosła trzecie zwycięstwo w fazie grupowej turnieju Letniej Uniwersjady w Neapolu. Biało-czerwoni po trzysetowym starciu pokonali kadrę Iranu, od początku narzucając swój rytm gry i nie tracąc kontroli nad przebiegiem spotkania.

Mecz rozpoczął się wyrównaną grą od pierwszych piłek. Polacy jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną objęli trzypunktowe prowadzenie (7:4) i z taką różnicą punktową prowadzili na obowiązkowej pauzie w grze (8:5). Następnie utrzymywali przewagę po swojej stronie, choć siatkarze irańskiego zespołu próbowali odrobić stracone „oczka”. Złapali kontakt z biało-czerwonymi (11:12), lecz ci nie pozwolili na wyrównanie wyniku. Odskoczyli ponownie na trzy „oczka” (14:11), prowadząc także na drugim czasie technicznym. W decydującej fazie seta zdecydowanie kontrolowali przebieg gry. Powiększali swoje prowadzenie i ostatecznie pierwszą partię zapisali na swoim koncie z przewagą sześciu punktów (25:19).

Drugiego seta trzypunktowym prowadzeniem rozpoczęli Polacy (3:0). Irańczycy przystąpili do gry, ale przewagę stale utrzymywali po swojej stronie biało-czerwoni (4:2), prowadząc wyraźnie na pierwszej przerwie technicznej (8:4). Po powrocie na boisko zdecydowanie kontrolowali przebieg gry, powiększając swoją przewagę (12:6). Siatkarze z Iranu próbowali powrócić do walki, lecz strata do przeciwników była zbyt wysoka. W związku z tym biało-czerwoni prowadzili wyraźnie również na drugim czasie technicznym (16:11), a w dalszej fazie seta konsekwentnie powiększali swój dorobek punktowy (21:15). Irańczycy nie zamierzali jednak poddawać się bez walki. W końcówce zmniejszyli straty do dwóch „oczek” (19:21), lecz Polacy nie pozwolili odebrać sobie inicjatywy i drugą partię również zapisali na swoim koncie (25:21).

Trzecią partię zespoły rozpoczęły wymianą punktów (1:1), ale biało-czerwoni szybko wyszli na dwupunktowe prowadzenie (3:1), a następnie powiększyli je do czterech „oczek” (6:2). Irańczycy próbowali powrócić do walki, ale na pierwszej przerwie technicznej w dalszym ciągu wyraźnie prowadzili Polacy (8:4). Po powrocie na boisko utrzymywali swoją przewagę nad rywalami, choć ci próbowali odrabiać straty. Nie zdało się to jednak na nic, gdyż na drugim czasie technicznym w dalszym ciągu prowadziła reprezentacja Polski (16:12). W decydującej fazie trzeciej partii gracze z Iranu w dalszym ciągu walczyli o odrobienie straconych „oczek” i zdołali złapać kontakt z biało-czerwonymi (16:17), a następnie wyrównali wynik (17:17). Polacy nie pozwolili jednak na więcej i momentalnie odskoczyli na cztery „oczka” (21:17). Irańczycy powrócili do walki, ale ostatecznie zwycięstwo przypieczętowali biało-czerwoni (25:21).

Iran – Polska 0:3 (19:25, 21:25, 21:25)

Iran: Mirbab Mousavigargari, Zadeh Rachman Taghi, Ghasem Karkhaneh, Verdian Sahand Allah, Kiavash Heidari, Ali Ramezani, Mohammad Dairi (libero) oraz Hamidi Hamoodi, Saei Ranjbarzeidabadi, Amirhassad Farhadi, Shayan Shahsavand, Tayeb Enisamareisn

Polska: Jan Nowakowski, Łukasz Kozub, Bartłomiej Lemański, Bartosz Filipiak, Kamil Semeniuk, Paweł Halaba, Mateusz Masłowski (libero) oraz Bartłomiej Lipiński, Jędrzej Gruszczyński, Patryk Niemiec