Uniwersjada: Wygrana Polaków na początek turnieju

Podopieczni Pawła Woickiego i Daniela Plińskiego rozpoczęli rywalizację podczas 30. Letniej Uniwersjady. Biało-czerwoni podczas pierwszego spotkania grupowego w Neapolu zmierzyli się z Brazylijczykami. Mecz zakończył się po trzech setach wygraną zawodników z Polski, którzy dopisali do swojego konta komplet punktów.

Premierowy punkt w starciu Brazylia – Polska padł łupem biało-czerwonych po udanym ataku (1:0). Po kolejnej skutecznej akcji oraz asie serwisowym Polacy objęli prowadzenie z przewagą dwóch „oczek” (3:0). Po chwilowym zastoju Brazylijczycy w końcu przebili się do boiska Polaków, zdobywając upragniony punkt (1:3). Od początku to zawodnicy z Polski narzucali swoje warunki rywalowi i to oni prowadzili na pierwszej przerwie technicznej (8:6). Podobnie było także na drugim czasie technicznym, lecz zaliczka wzrosła do czterech „oczek” (16:12). Po powrocie na boisko pogoń Brazylijczyków w końcu przyniosła efekty, bowiem zanotowali oni trzypunktową serię, obejmując prowadzenie (18:17). Po zaciętej wymianie ciosów w decydującej fazie seta Polacy ponownie odskoczyli z wynikiem po asie serwisowym oraz dwóch udanych atakach, zamykając premierową odsłonę meczu korzystnym wynikiem (25:22).

Drugą partię otworzył cios w ataku wykonany przez Polaków (1:0), ale Brazylia nie została dłużna i posłała szybką odpowiedź (1:1). Blok punktowy oraz skuteczna akcja w ataku wyprowadziła podopiecznych Pawła Woickiego na prowadzenie (3:1). Dwie skuteczne zagrywki zaowocowały powiększeniem dorobku punktowego nad przeciwnikiem (5:1). Cała seria dobrych zagrań w polskim zespole przytłoczyła rywala, który nie mógł skutecznie zakończyć akcji (10:1). Po długim zastoju przeciwnik w końcu zdobył punkt atakiem, robiąc przejście (2:10). Wysoka przewaga reprezentantów Polski sprawiła, że mogli oni swobodnie prowadzić grę i powiększać zaliczkę. Brazylijczycy punktowali pojedynczymi akcjami, lecz nie byli w stanie dogonić rozpędzonych biało-czerwonych, którzy kontrolowali przebieg drugiego seta od samego początku. Cały czas utrzymywali przewagę wynoszącą dziesięć „oczek”, pozwalając przeciwnikowi na nieliczne zdobywanie punktów.  Wybicie po bloku przez zawodnika w polskim zespole powiększyło zapas punktowy do dwunastu „oczek” (19:7). Wtem o czas poprosił szkoleniowiec Flavio Theissen, nie mogąc przejść obojętnie wobec postawy swoich zawodników.  Po udanym ataku Polska miała piłkę setową (24:11). Szybko wykorzystała swoją szanse i zakończyła partię pewnym zwycięstwem (25:11).

Trzecia odsłona spotkania została korzystnie rozpoczęta przez Brazylijczyków (2:0), lecz  podopieczni Pawła Woickiego szybko wyrównali wynik (2:2). Tym razem zespoły nawiązały zaciętą wymianę i nie pozwalały sobie na odskoczenie z wynikiem na więcej niż jedno „oczko”. Skuteczny blok w wykonaniu Polaków pozwolił im się oddalić z wynikiem (7:5). Po świetnym ataku  utrzymali oni dwupunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (8:5). Po wysunięciu się na prowadzenie Brazylii (9:8) o czas poprosił szkoleniowiec reprezentacji Polski. Po powrocie na boisko to Brazylijczycy uzyskali komfort bezpieczeństwa (13:11).  Dwie skuteczne akcje i blok poskutkowały wysunięciem się Polski na prowadzenie (15:13) i na drugiej przerwie technicznej podtrzymała je (16:14). Od tego momentu biało-czerwoni zdołali podtrzymać minimalną dwu lub trzypunktową przewagę, która widniała na ich koncie do decydującej fazy seta. Wtem Brazylijczycy zanotowali dwa „oczka” z rzędu i zadecydowali o widniejącym na tablicy wynikowej remisie (21:21). Ostatecznie jednak po dość zaciętej końcówce partii triumf w meczu 3:0 zwieńczyli Polacy (25:23).

Brazylia – Polska 0:3 (22:25, 11:25, 23:25)

Brazylia: Cristiano Torell, Anderson Grossi, Victor Alcantara, Mota Silva, Pablo Ventura, Renan Michelluci, Matheus Santos (libero) oraz Cristian Santos, Edgar Victoria, Raphael Marcarini, Dario Pereira

Polska: Jan Nowakowski, Łukasz Kozub, Bartłomiej Lemański, Bartosz Filipiak, Kamil Semeniuk, Paweł Halaba, Mateusz Masłowski (libero)

Źródło: informacja własna