Trefla Gdańsk skompletował środkowych. Pablo Crer i Karol Urbanowicz dołączają do zespołu

Drużyna Trefla Gdańsk skompletowała graczy na pozycji środkowego. Do ekipy z Trójmiasta dołączył Pablo Crer, który ostatnie lata spędził w ekipie Drean Bolivar, a z nią w minionych rozgrywkach wywalczył mistrzostwo Argentyny. Stawkę środkowych gdańskiej ekipy zamknął zaś Karol Urbanowicz, który z kolei reprezentował młodzieżowe zespoły Trefla Gdańsk.

 

Debiut w PlusLidze

 

Pablo Crer swoją przygodę z seniorską siatkówką rozpoczynał w zespole Rosario Sonrer, skąd po dwóch latach (2008-2010) przeniósł się na rok do drużyny Club Villa Maria. Następnie po raz pierwszy związał się z drużyną Drean Bolivar, z którą dwukrotnie wywalczył brązowy medal mistrzostw Argentyny (2012, 2013), a także Puchar ACLAV (2012) oraz Puchar Master (2013). Przed sezonem 2013/2014 postanowił spróbować swoich sił za granicą i dołączył do ekipy włoskiej Serie A, Callipo Vibo Valentia. Po roku powrócił do ojczyzny i ponownie dołączył do zespołu Drean Bolivar. Razem z nim sięgnął po dwa złote (2017, 2019) i trzy srebrne medale mistrzostw Argentyny (2015, 2016, 2018), Puchar ACLAV (2015), a także srebrny medal Klubowych Mistrzostw Ameryki Południowej (2017). Po pięciu latach środkowy ponownie zdecydował się obrać europejski kierunek i spróbować sił w PlusLidze, gdzie podpisał roczny kontrakt z ekipą Trefla Gdańsk i ma jej pomóc w walce o poprawę wyniku z poprzedniego sezonu. „Bardzo się cieszę z przenosin do tak silnej ligi, jaką jest polska PlusLiga. Nie ukrywam, że jednym z argumentów za zmianą klubu na Gdańsk był także trener Michał Winiarski. Był on świetnym zawodnikiem i z pewnością będzie także bardzo wartościowym trenerem. Byłem zawsze pod wrażaniem jego gry i ogromnie się cieszę, że będziemy mogli razem pracować. Gdańsk znam z przyjazdów na różne turnieje z reprezentacją Argentyny i bardzo się cieszę, że będę mieszkał w tym pięknym mieście” – skomentował swój transfer Pablo Crer, zapewniając jednocześnie o dołożeniu wszelkich starań, aby pomóc drużynie w walce o jak najlepszy wynik.

 

Bardzo dużym atutem Argentyńczyka jest jego doświadczenie reprezentacyjne, co podkreślił nowy szkoleniowiec gdańszczan, Michał Winiarski: „Na pozycji środkowych zależało mi na pozyskaniu zawodnika z dużym doświadczeniem, a za Pablo Crerem przemawia także jego ogranie na arenie międzynarodowej”. Pablo Crer ma na swoim koncie trofea już jako reprezentant kadry młodzieżowej: mistrzostwo i wicemistrzostwo Ameryki Południowej kadetów (kolejno 2008 i 2009), mistrzostwo Ameryki Południowej juniorów (2008), brązowe medale mistrzostw świata kadetów i juniorów (oba krążki w roku 2009) Dobre wyniki notował także na poziomie seniorskim: Puchar Panamerykański (2015) i drugie miejsce w tych rozgrywkach (2010), brązowy i złoty medal Igrzysk Panamerykańskich (kolejno 2011 i 2015), dwa srebrne i jeden brązowy krążek mistrzostw Ameryki Południowej (kolejno 2011, 2013 i 2017). Polskiej publiczności znany jest m.in z występów w ówczesnej Lidze Światowej. Aktualnie razem z drużyną narodową walczy w rozgrywkach Ligi Narodów.

 

Młodość dołączy do doświadczenia

 

Karol Urbanowicz to jeden z młodych środkowych, którzy zdaniem szkoleniowca drużyny, powinni czerpać wiedzę od starszych kolegów na tej pozycji (Pablo Crera i Wojciecha Grzyba – przyp. red.). Młody gracz swoją przygodę z siatkówką rozpoczynał w ekipie UKS-u „Suchanik” Gdańsk, z którego przeszedł do zespołu Trefla Gdańsk w kategorii kadetów, a z nim w sezonie 2016/2017 wywalczył srebrny medal mistrzostw Polski. W sezonie 2017/2018 powtórzył ten sukces w mistrzostwach Polski kadetów, jednak został przestawiony na pozycję przyjmującego (po roku wrócił na swoją nominalną pozycję). W ostatnim sezonie wywalczył natomiast mistrzostwo Polski juniorów.

 

Co więcej, środkowy może pochwalić się zdobyciem trofeów z drużyną narodową – srebrny medal mistrzostw Europy Wschodniej EEVZA (razem z kadrą do lat 17) oraz złoty medal tych rozgrywek. W 2018 roku zaprezentował zaś swoje umiejętności na plaży, zdobywając brązowy medal mistrzostw Polski kadetów. Teraz przed 18-letnim graczem duże wyzwanie w pierwszej drużynie Trefla Gdańsk. „Karol Urbanowicz idealnie wpisuje się w moją koncepcję. Myślę, że pójdzie w ślady Fabiana Majcherskiego i Szymona Jakubiszaka, którzy mają za sobą już po trzy sezony w seniorskiej drużynie, a wcześniej reprezentowali Trefla w zespołach młodzieżowych” – podkreślił trener Michał Winiarski, dodając przy tym, że młody środkowy w przyszłości ma szansę być jednym z czołowych graczy na pozycji środkowego.

 

Wypełnianie „luk”

 

W ekipie Trefla Gdańsk, tak jak w wielu innych zespołach, zachodzą dość duże zmiany. Po ostatnich rozgrywkach z ekipą pożegnało się pięciu siatkarzy oraz trener Andrea Anastasi. Do tej pory włodarze gdańskiego zespołu oprócz Pablo Crera i Karola Urbanowicza pozyskali Łukasza Kozuba, a w ostatnim tygodniu Pawła Halabę, o czym pisaliśmy TUTAJ. Na przedłużenie kontaktorów zdecydowali się Ruben Schott, Szymon Jakubiszak, Maciej Olenderek oraz Fabian Majcherski, zaś na pozycji szkoleniowca wakat uzupełnił wspomniany wcześniej Michał Winiarski.

 

Więcej informacji dotyczących transferów znajdziecie TUTAJ

 

Źródło: http://www.treflgdansk.pl / opracowanie własne