Liga Narodów: Pięciosetowy pojedynek na korzyść Irańczyków

W drugim spotkaniu, podczas turnieju w Urmii, reprezentacja Polski zmierzyła się z drużyną Iranu. Premierowa odsłona padła łupem Irańczyków, a w kolejnych setach lepsi byli Polacy. Jednak ostatecznie o losach meczu zdecydował tie-break gdzie lepsi okazali się reprezentanci Iranu, którzy dopisali tym samym dwa „oczka” do turniejowej tabeli.

Spotkanie rozpoczęło się od wymiany uderzeń między zespołami (1:1), a kilka chwil później Polacy zatrzymali atak Amira Ghafoura (3:2). Jendak kilka chwil później irański atakujący skutecznie wbił piłkę w boisko Polaków (4:5). Między zespołami toczyła się wyrównana walka, a przy zagrywkach Milada Ebadipoura Irańczycy doprowadzili do remisu (7:7). Wyróżniającym się zawodnikiem w pierwszych akacjach spotkania był Aleksander Śliwka (10:8), a wyższość pojedynczego bloku Norberta Hubera musiał uznać Mohammad Seyed (11:8). W kolejnych akcjach kontrolę nad grą utrzymywali biało-czerwoni (14:11). Amir Ghafour skutecznie atakował ze skrzydła (13:15), a na przerwę drużyny schodziły po ataku Karola Kłosa (16:14). Po powrocie na plac gry drużyna z Iranu doprowadziła do remisu (17:17), a kontratak skończył Amir Ghafour (19:17). W końcówce serię gospodarzy przerwał Jakub Kochanowski, który skutecznie zaatakował ze środka siatki (18:20). Jednak Polacy nie byli w stanie zatrzymać rywali, a wyższość irańskiego bloku musiał uznać Tomasz Fornal (22:18). Kilka chwil później Pourya Fayazi dał Irańczykom piłkę setową (24:20), a w kolejnej akcji gospodarze zakończyli premierową odsłonę (25:20).

Drugą partię od ataku ze środka rozpoczął Jakub Kochanowski (1:0), a przy zagrywkach Aleksandra Śliwki Polacy wykorzystywali swoje szanse i zbudowali wysokie prowadzenie (4:0). Irańczycy nie zamierzali się jednak poddawać i przerwali serię biało-czerwonych (1:6),  a Seyed Mohammad skutecznie wbił piłkę ze środka siatki (3:7). Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły po dobrej akcji w wykonaniu Bartosza Kwolka (8:3). Po powrocie na boisko atakował Pourya Fayazi (4:8), lecz w dalszym ciągu kilkupunktową zaliczkę utrzymywali Polacy (10:5). Sytuacyjną piłkę na korzyść swojej drużyny rozstrzygnął Aleksander Śliwka (12:8). Po chwili Irańczycy perfekcyjnie przyjęli piłkę, a atak skończył Amir Ghafour (10:13). W kolejnych fragmentach Polacy mieli problemy z przyjęciem zagrywki co skutkowało przerwą na życzenie Vitala Heynena (11:13). Po powrocie na plac gry atakiem z lewego skrzydła popisał się Bartosz Kwolek (14:11). Biało-czerwoni utrzymywali koncentrację i wykorzystywali błędy rywali (17:13).  Jedną z dłuższych akcji zakończył Łukasz Kaczmarek, a o czas poprosił selekcjoner reprezentacji Iranu (19:15). W końcówce między zespołami trwała wymiana ciosów, a dobry fragment gry  miał Łukasz Kaczmarek (23:19).  Skutecznie akcję skończył Milad Ebadipour (21:24),  lecz po chwili seta zakończył Jakub Kochanowski (25:21).

Trzecia odsłona rozpoczęła się od wymiany „oczek” między zespołami (2:2), a żadna z  drużyn nie zamierzała łatwo się poddawać (4:4). Po wyrównanym fragmencie gry na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły po ataku Łukasza Kaczmarka (8:6). Po powrocie na plac gry biało-czerwoni nie zwalniali ręki, a asa serwisowego posłał Marcin Janusz (10:6). Irańczycy mięli problem z przyjęciem zagrywki, a atak z przechodzącej piłki skończył Łukasz Kaczmerek (12:8). Seyed Mohammad skutecznie zameldował się na środku siatki (9:12; 11:13). Kilka chwil później wyższość irańskiego bloku musiał uznać Karol Kłos (12:13), a dzięki cierpliwej grze Irańczycy doprowadzili do wyrównania wyniku (14:14). Na drugi czas techniczny drużyny schodziły po punktowym bloku w wykonaniu Polaków (16:15). Po powrocie na plac gry między zespołami trwała wyrównana walka, a po ataku Łukasza Kaczmarka na prowadzenie ponownie wyszli na prowadzenie (18:16). Z prawego skrzydła atakował Amir Ghafour (17:20), a po chwili po raz kolejny zaatakował Jakub Kochanowski (21:17). W końcówce walkę na siatce wygrał Bartosz Kwolek (22:18), a po błędzie rywali piłę setową mieli Polacy (24:18). Trzecią partię zakończył kolejny punktowy blok Polaków (25:18).

Czwarty set rozpoczął się od skutecznego ataku Aleksandra Śliwki, a po chwili ręce Polaków obił Amir Ghafour (1:1). Między zespołami toczyła się wyrównana walka, a kibice mogli obserwować emocjonujące wymiany (3:3). Mocnym atakiem z prawego skrzydła popisał się Łukasz Kaczmarek (6:5). Po chwili podobnym atakiem odpowiedział Milad Ebadipour (6:6), a po zagrywce przyjmującego zespoły schodziły na przerwę techniczną (8:7). Po powrocie  na plac gry zatrzymany podwójnym blokiem został Łukasz Kaczmarek (10:8). Kolejną sytuacyjną piłkę skończył Bartosz Kwolek (10:11), lecz w kolejnych akcjach w dalszym ciągu na prowadzeniu byli zawodnicy z Iranu (13:10). Seyed Mohammad zatrzymał pojedynczym blokiem kolejny atak Łukasza Kaczmarka (14:10). W kolejnych fragmentach Irańczycy powiększyli prowadzenie do pięciu punktów (16:11), a po powrocie z przerwy technicznej gospodarze nie zwalniali ręki i kończyli kolejne akcje (19:11). Serię rywali przerwał atak Tomasza Fornala (12:19), lecz w końcówce w dalszym ciągu przebieg gry kontrolowali Irańczycy (21:14). Biało-czerwoni próbowali wrócić jeszcze do walki i skutecznie zatrzymali atak rywali potrójnym blokiem (16:23). Irańczycy zatrzymali atak Dawida Konarskiego i doprowadzili tym samym do tie-breaka (25:17).

Tie-break od pierwszych akcji miał wyrównany przebieg (2:2), lecz w kolejnym fragmencie błąd popełnił Bartosz Kwolek (4:3). Jednak Polacy nie zamierzali szybko się poddawać, a bez bloku atakował Łukasz Kaczmarek (4:5). Amir Ghafour po raz kolejny ominął ręce blokujących (7:5). Po zmianie stron punktował Aleksander Śliwka (6:8), a jedną z dłuższych akcji zakończył Pourya Fayazi (10:6). Na taki bieg wydarzeń szybko zareagował Vital Heynen prosząc o czas dla swojej drużyny. Po powrocie na plac gry atakował jeszcze Dawid Konarski (7:10), lecz w końcówce Irańczycy nie zwalniali ręki i pewnie wykorzystywali swoje szanse. Wyższość bloku rywali musiał uznać Jakub Kochanowski (12:7), a kilka chwil później środkowy zdobył punk (8:12). Jednak w decydujących piłkach więcej koncentracji zachowali reprezentanci Iranu, którzy po emocjonującym fragmencie gry wygrali seta (15:8) oraz cały mecz 3:2.

Iran- Polska 3:2 (25:20; 21:25; 18:25; 25:17; 15:8)

Iran: Milad Ebadipour, Saeid Marouf, Amir Ghafour, Seyed Mohammad, Pourya Fayazi, Ali Shafiei, Mohammadreza Hazratpourtalatappeh (libero) oraz Farhad Ghaemi

Polska: Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Marcin Janusz, Tomasz Fornal, Karol Kłos, Norbert Huber, Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Jakub Popiwczak (libero), Jakub Kochanowski, Dawid Konarski, Bartosz Kwolek, Piotr Łukasik, Artur Szalpuk

Źródło: Informacja własna