Liga Narodów: Biało-czerwoni za mocni dla Bułgarów

Drugie spotkanie drugiego weekendu Siatkarskiej Ligi Narodów reprezentacja Polski rozegrała z Bułgarami. Siatkarze bułgarskiej drużyny zwyciężyli jedynie w pierwszej odsłonie. Kolejne trzy sety zapisali na swoim koncie biało-czerwoni, dopisując do tabeli trzecie zwycięstwo i komplet punktów.

 

Mecz rozpoczął się wyrównanie i przez dłuższy czas, żadna z drużyn nie mogła wyjść na wyższe prowadzenie. Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie prowadzili reprezentanci Bułgarii (8:7), a po wznowieniu gry kibice nadal byli świadkami zaciętej walki obu drużyn. Bułgarzy wyszli na trzypunktowe prowadzenie (15:12), a następnie prowadzili na drugim czasie technicznym (16:13). W dalszej fazie seta utrzymywali swoją przewagę nad Polakami, powiększając ją do czterech „oczek” (20:16), lecz Polacy nie poddawali się bez walki. Złapali kontakt z rywalami (21:22), ale nie zdołali wyrównać wyniku. Bułgarzy utrzymali inicjatywę po swojej stronie i zapisali inauguracyjną odsłonę na swoim koncie (25:22).

 

Drugiego seta zespoły ponownie rozpoczęły zaciętą walką od pierwszych piłek. Na pierwszej przerwie technicznej minimalnie prowadzili Polacy (8:7), zaś po powrocie na boisko atak Macieja Muzaja pozwolił im odskoczyć na dwupunktową przewagę (9:7). Bułgarzy nie tracili z nimi jednak kontaktu i doprowadzili do remisu (10:10), lecz biało-czerwoni nie pozwolili im na przejęcie inicjatywy. Odskoczyli na trzypunktowe prowadzenie (13:10), a następnie prowadzili także na drugim czasie technicznym (16:12). W decydującej fazie drugiego seta utrzymywali swoją przewagę, udaremniając próby odrobienia strat przez Bułgarów. W rezultacie zwyciężyli z przewagą sześciu „oczek”, wyrównując tym samym stan meczu (25:19).

 

Trzecia odsłona rozpoczęła się wymianą punktów (1:1), ale siatkarze reprezentacji Bułgarii szybko wyszli na dwupunktowe prowadzenie (3:1). Polacy nie tracili z nimi kontaktu. Odrobili straty, ale na pierwszej przerwie technicznej na prowadzeniu znajdowali się Bułgarzy (8:6). Po wznowieniu gry biało-czerwoni ponownie zdołali wyrównać wynik (10:10), ale siatkarze bułgarskiej drużyny nie pozwolili im na przejęcie inicjatywy. Powrócili do dwupunktowej przewagi (12:10) i z taką różnicą punktową prowadzili także na drugim czasie technicznym (16:14). W decydującym fragmencie seta nie tracili swojej zaliczki, ale Polacy walczyli o odrobienie straconych „oczek”. Wynik wyrównał skuteczny atak Bartosza Kwolka (19:19) i między zespołami nawiązała się walka punkt za punkt. Ostatecznie wyrównaną końcówkę rozstrzygnęli na swoją korzyść Polacy, obejmując prowadzenie w meczu (27:25).

 

Czwarty set został zainaugurowany trzypunktowym prowadzeniem reprezentacji Polski (3:0). Bułgarzy przystąpili do gry, ale cały czas na bezpiecznym prowadzeniu utrzymywali się biało-czerwoni (8:3). Wyraźnie kontrolowali grę w tym secie, utrzymując stale bezpieczną przewagę nad siatkarzami z Bułgarii (15:8), ale ci próbowali powrócić do gry, zmniejszając straty do trzech „oczek” (12:15). Biało-czerwoni przerwali serię rywali (16:12), natomiast w końcowej fazie seta powiększali swój dorobek punktowy. Ostatecznie zapisali tę odsłonę na swoją korzyść z przewagą pięciu „oczek” (25:20), przypieczętowując zwycięstwo w całym meczu.

 

 

Polska – Bułgaria 3:1 (22:25, 25:19, 27:25, 25:20)

 

 

Składy zespołów:

 

Polska: Piotr Nowakowski, Maciej Muzaj, Fabian Drzyzga, Bartosz Kwolek, Mateusz Bieniek, Bartosz Bednorz, Paweł Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski, Marcin Komenda, Norbert Huber

 

Bułgaria: Georgi Bratoev, Svetoslav Gotsev, Rozalin Penchev, Nikolay Uchikov, Todor Skrimov, Aleks Grozdanov, Petar Karakashev (libero) oraz Nikolay Penchev, Georgi Seganov, Valentin Bratoev

 

Źródło: Informacja własna