Matchball tygodnia: Powrót biało-czerwonych barw

Pierwsze koty za płoty, jeśli chodzi o reprezentację Polski. W sobotę biało-czerwoni towarzyskim meczem z kadrą Niemiec dość optymistycznie rozpoczęli kolejny bardzo ważny sezon reprezentacyjny, w którym cel jest jeden i każdy wie jaki. Ponadto trochę się wydarzyło na rynku transferowym nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, a do tego wiemy, kto powalczy na tegorocznej Uniwersjadzie.

 

Sezon start!

 

W sobotę siatkarze reprezentacji Polski powrócili na parkiet. W Gliwicach podopieczni trenera Vitala Heynena zmierzyli się w towarzyskim meczu z kadrą Niemiec i po trzech setach odnieśli pierwsze zwycięstwo. Trenerzy obu drużyn umówili się jednak, że zagrają minimum cztery sety i w tej dodatkowej partii, która była zdecydowanie najbardziej emocjonująca, skuteczniejsi okazali się gracze z Niemiec, zaś przebieg pojedynku w Arenie Gliwice przypomnisz sobie TUTAJ. Jednak ciężko coś powiedzieć o grze biało-czerwonych, bo z jednej strony wyglądała ona całkiem fajnie dla oka i Polacy od początku mieli kontrolę nad meczem. Trener pozwolił zagrać dwunastu graczom z meczowej czternastki i widać było, że każdy z nich chce wykorzystać swoje tzw. pięć minut na boisku. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że reprezentanci Polski trenują ze sobą od nieco ponad tygodnia, zatem wszystko jest jeszcze cały czas na etapie zgrania. Prawdziwy obraz gry Polaków będziemy mogli zobaczyć, moim zdaniem, najwcześniej pod koniec pierwszego weekendu Ligi Narodów, kiedy biało-czerwoni złapią ten prawdziwy rytm meczowy „o stawkę”. A listę siatkarzy, których grę trener Vital Heynen będzie testował w trakcie trwania turnieju, poznaliśmy w zeszły wtorek. Wśród nich znaleźli się m.in. Bartłomiej Bołądź, Piotr Łukasik, Michał Szalacha, Jędrzej Gruszczyński czy Norbert Huber, który rozegrał dobre sobotnie spotkanie z Niemcami. Spośród mistrzów świata brakuje tylko Bartosza Kurka z wiadomych względów i Damiana Schulza, zaś o wszystkich graczach powołanych na rozgrywki Ligi Narodów pisaliśmy TUTAJ.

 

 

Imprezą reprezentacyjną na której inni siatkarze będą mogli wykazać się w walce o medale dla kraju będzie Letnia Uniwersjada, która zostanie rozegrana w lipcu w Neapolu. Trenerem zespołu, który poleci na turniej do Włoch, jest Paweł Woicki, który pełni też funkcję asystenta trenera Vitala Heynena. Przed meczem w Gliwicach szkoleniowiec zespołu, który będzie reprezentował nasz kraj na Uniwersjadzie, podał trzynastoosobowy skład, a z niego skreśli jeszcze jednego siatkarza. W składzie reprezentacji na turniej w Neapolu znalazło się dwóch graczy, którzy zostali także powołani do szerokiego składu reprezentacji na Ligę Narodów, Piotr Łukasik i Jędrzej Gruszczyński. Ponadto Paweł Woicki powołał m.in. Bartosza Filipiaka i Pawła Halabę, którzy znaleźli się w szerokim składzie reprezentacji Polski, ale nie zostali uwzględnieni w dalszej selekcji, zaś o pełnym składzie kadry na Uniwersjadę pisaliśmy TUTAJ.

 

Uzupełnienie rozegrania w stolicy

 

Kluby ligowe w dalszym ciągu zbroją się na kolejny sezon. Władze drużyny ONICO Warszawa w minionym tygodniu poinformowały o pozyskaniu drugiego rozgrywającego. Do zespołu dołącza Michał Kozłowski, który do stolicy przenosi się z Trefla Gdańsk. W Warszawie rozgrywający o miejsce w składzie będzie rywalizował z Antoine Brizardem, który w minionym sezonie na przestrzeni całych rozgrywek zaprezentował się z dobrej strony, będąc jedną z ważniejszych postaci w zespole. Michał Kozłowski z warszawską drużyną związał się dwuletnim kontraktem, a o jego transferze do stolicy pisaliśmy TUTAJ.

 

Podwójne wzmocnienie w Jastrzębiu-Zdroju

 

W minionym tygodniu informacje o dwóch nowych graczach dotarły do nas z szeregów Jastrzębskiego Węgla. Nowym środkowym brązowego medalisty PlusLigi został Graham Vigrass, który miniony sezon spędził w barwach ONICO Warszawa, gdzie był podstawowym graczem. Z drużyną z Jastrzębia-Zdroju związał się dwuletnią umową, a o jego kontakcie pisaliśmy TUTAJ. Na pozycję rozgrywającego do zespołu dołącza Raphael Margarido, który ostatni rok spędził w Chemiku Bydgoszcz. Dla Brazylijczyka będzie to drugi kontakt z drużyną Jastrzębskiego Węgla, gdyż występował już w niej w sezonie 2011/2012. O miejsce w składzie będzie rywalizował z Lukasem Kampą, zaś umowę z zespołem podpisał na najbliższe dwa sezony, a o jego transferze pisaliśmy TUTAJ.

 

Rzeszowska budowa

 

Tempa w budowie zespołu nie zwalniają włodarze Asseco Resovii Rzeszów. W poniedziałek klub z Podkarpacia pozyskał trzech nowych siatkarzy. Na środku siatki zespół wzmocni Grzegorz Kosok, który przez ostatnie trzy lata występował w zespole Jastrzębskiego Węgla. Dla środkowego jest to drugi kontakt z rzeszowską drużyną, gdyż wcześniej występował w niej w latach 2009-2014, a tym razem umowa została podpisana do końca nadchodzącego sezonu. Drugim graczem na tej pozycji, który dołącza do ekipy z Podkarpacia, jest Bartłomiej Krulicki. Środkowy przenosi się do Rzeszowa po trzech latach w GKS-ie Katowice, gdzie współpracował z trenerem Piotrem Gruszką. Razem z nim z Katowic do Rzeszowa przenosi się libero Bartosz Mariański, który razem z klubem najpierw wywalczył awans do PlusLigi, a następnie był jednym z ważnych ogniw drużyny, zaś więcej na temat nowych graczy pisaliśmy TUTAJ.

 

Pożegnania w Trójmieście

 

Władze Trefla Gdańsk poinformowały o pożegnaniu trzech graczy. W przyszłym sezonie w zespole z Trójmiasta nie zobaczymy Michała Kozłowskiego, który przenosi się do Warszawy, a także Patryka Niemca i Miłosza Hebdy, o czym pisaliśmy TUTAJ. Póki co, nie wiadomo, kto zastąpi ich w zespole z Gdańska, jednak wszystko powinno się wyjaśnić w najbliższym czasie.

 

Mistrzowski transfer

 

Władze Cuprum Lubin w minionym tygodniu poinformowały o pozyskaniu nowego atakującego. Po dwóch latach spędzonych we włoskiej Serie A w zespole Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia do Polski powraca mistrz świata juniorów, Damian Domagała, który zadebiutuje w rozgrywkach PlusLigi, a wzmocni właśnie ekipę z Lubina, o czym pisaliśmy TUTAJ.

 

Kontynuacja współpracy

 

Władze MKS-u Będzin w minionym tygodniu poinformowały o kontynuacji współpracy z Janem Fornalem. Przyjmujący do zespołu z Będzina dołączył przed sezonem 2018/2019. Choć siatkarz nie miał zbyt wielu okazji do gry w minionym sezonie, liczy na otrzymanie ich od nowego szkoleniowca drużyny, o czym pisaliśmy TUTAJ.

 

Doniesienia zagraniczne

 

W minionym tygodniu władze klubu Cucine Lube Civitanova potwierdziły to, o czym mówiło się już jakiś czas. Mateusz Bieniek oficjalnie został środkowym mistrza Włoch i od przyszłego sezonu razem z włoskim gigantem będzie walczył o jak najwyższe cele, a o jego transferze pisaliśmy TUTAJ. To kolejny Polski siatkarz, który zdecydował się na zbieranie doświadczeń w potężnej lidze włoskiej. Razem z Polakiem w zespole będzie występował pozyskany w minionym tygodniu atakujący, Kamil Rychlicki, który poprzednie rozgrywki spędził w lidze włoskiej w klubie z Rawenny. Zakontraktowanie atakującego było jednocześnie ogłoszeniem zakończenia negocjacji z Ivanem Zaytsevem, który zwlekał z podpisaniem umowy, a o tym pisaliśmy TUTAJ.

 

Oficjalne informacje o charakterze transferowym napłynęły także od menedżera Fabiana Drzyzgi. Rozgrywający przedłużył umowę z Lokomotivem Novosybirsk, do którego dołączył przed sezonem 2018/2019. Dwukrotny mistrz świata będzie występował w rosyjskim klubie jeszcze przez najbliższy rok, a pisaliśmy o tym TUTAJ.

 

Sezon reprezentacyjny wystartował, a w piątek biało-czerwoni rozpoczną zmagania w Lidze Narodów, gdzie już w ten weekend czekają na nich wymagający rywale, m.in. wicemistrzowie świata, reprezentacja Brazylii. Canarinhos przegrali ostatni pojedynek z biało-czerwonymi. Jak będzie tym razem, przekonamy się w niedzielę. Wrażeń z pewnością nie zabraknie.

 

Do następnego 😉