Zarząd PLS wydał komunikat w sprawie pierwszego meczu finałowego

Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki wydał komunikat odnośnie protestu złożonego przez klub ONICO Warszawa po pierwszym meczu finałowym. Władze warszawskiej drużyny wnioskowały m.in. o weryfikację wyniku meczu na swoją korzyść. Zarząd PLS w swoim oświadczeniu poinformował o braku możliwości powtórzenia meczu, a także o nałożeniu sankcji m.in. na sędziego Wojciecha Maroszka.

 

Już pierwszy mecz finałowy w PlusLidze dostarczył wszystkim dużą dawkę emocji, jednak największym echem odbiły się te negatywne. Przypomnijmy, że cała sytuacja dotyczy końcówki pierwszego meczu finałowego w Kędzierzynie-Koźlu, w którym siatkarze ONICO Warszawa odwrócili wynik starcia i mieli szansę zakończyć je na swoją korzyść. Przy stanie 14:13 dla warszawian Piotr Łukasik wykonał nieczyste, ale zgodne z przepisami ponieważ był to pierwszy kontakt z piłką, przyjęcie piłki na palce, a rozegraną akcję zakończył Nikolay Penchev. Sędzia Wojciech Maroszek, który wówczas pełnił funkcję pierwszego arbitra, nie odgwizdał błędu, przyznając punkt drużynie z Warszawy, co skutkowało zakończeniem meczu na jej korzyść. Następnie zmienił swoją decyzję, a zachowanie Łukasza Kaczmarka, który uderzył z impetem w słupek sędziowski, zostało ukarane czerwoną kartką, co dało warszawskiemu zespołowi kolejną piłkę meczową. Ostatecznie mecz rozstrzygnął się na korzyść ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

 

Włodarze warszawskiego klubu, jak również sami siatkarze, nie zgodzili się z takim werdyktem. Po meczu warszawianie złożyli protest, a w swoim oświadczeniu podnieśli kwestię nie tylko wypaczonego wyniku, ale również pomyłki przy liczeniu punktów w czwartym secie. Przypomnijmy, że w owej partii przy stanie 11:6 dla warszawian protokolant meczu nie odnotował punktu na korzyść stołecznych po zagrywce Antoine Brizarda. W piśmie złożonym do PLS włodarze ONICO Warszawa wnioskowały o weryfikację wyniku meczu na swoją korzyść, a także wykluczenie z gry do końca sezonu atakującego ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, Łukasza Kaczmarka.

 

W oświadczeniu wydanym przez Zarząd PLS czytamy, że spotkanie nie może zostać powtórzone, jak również nie będzie ingerencji w wynik końcowy, gdyż błąd popełniony przez sędziego Wojciecha Maroszka nie jest do tego podstawą, bowiem po okazaniu zawodnikowi kędzierzynian czerwonej kartki, warszawianie nadal mieli szansę zakończyć mecz na swoją korzyść. Jednocześnie Zarząd PLS poinformował o wyciągnięciu konsekwencji wobec osób pracujących w trakcie meczu, a są one następujące:

 

  1. Pierwszy sędzia spotkania, Pan Wojciech Maroszek, został zawieszony do końca sezonu 2018/2019 oraz został pozbawiony wynagrodzenia za pracę w kwietniu 2019 roku
  2. W związku z niedopełnieniem obowiązków służbowych na meczu ONICO Warszawa -ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w dniu 27.04.2019 roku, Protokolant Elektroniczny został zawieszony w rozgrywkach PlusLigi do 30 grudnia 2019 roku
  3. PLS wystosowała wniosek o ukaranie gracza ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Łukasza Kaczmarka do Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej

 

Ukaranie przez władze Polskiej Ligi Siatkówki Łukasza Kaczmarka za zachowanie w sobotnim meczu nie jest możliwe, ze względu na zmianę przepisów. Wyciągnięciem konsekwencji wobec atakującego zajmie Rzecznik Dyscyplinarny PZPS.

 

Źródło: http://www.plusliga.pl / opracowanie własne