Michał Bąkiewicz trenerem reprezentacji Polski juniorów

Kilka dni temu Polski Związek Piłki Siatkowej poinformował, że z powodów prywatnych z funkcji trenera reprezentacji juniorów zrezygnował Mariusz Sordyl. Wiadomo już, że jego następcą zostanie Michał Bąkiewicz, który swoją przygodę w roli selekcjonera rozpoczął w 2014 roku w AZS-ie Częstochowa.

 

Michał Bąkiewicz w swojej karierze zawodniczej występował w takich zespołach jak AZS Częstochowa, PGE Skra Bełchatów czy Indykpol AZS Olsztyn. Natomiast w barwach narodowych rozegrał dwieście pięć spotkań i wywalczył z nią wicemistrzostwo świata w 2006 roku oraz mistrzostwo Europy i brązowy medal Ligi Światowej. Po zakończeniu kariery zawodniczej zdecydował się pozostać przy siatkówce i w 2014 roku rozpoczął pracę w AZS-ie Częstochowa, najpierw jako asystent, a później jako pierwszy szkoleniowiec zespołu. Pracę w Częstochowie zakończył w 2017 roku, kiedy to zespół przegrał baraże o utrzymanie w PlusLidze. Po trzech latach spędzonych w plusligowym klubie Michał Bąkiewicz rozpoczął pracę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Spale, a w zeszłym roku łączył tę funkcję z pracą asystenta w reprezentacji Polski juniorów. W ostatnim czasie z powodów osobistych z roli selekcjonera polskich juniorów zrezygnował Mariusz Sordyl, a jego następcą, zgodnie z decyzją zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, został Michał Bąkiewicz. Wybór Michała Bąkiewicza jest korzystny dla drużyny, ponieważ nowy trener zna już zawodników występujących w reprezentacji, co ułatwi pracę. „Nie ukrywam, że jestem bardzo zaszczycony decyzją związku, która jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zobowiązaniem jednocześnie. Takie rozwiązanie pozwala na spokojne przejęcie obowiązków po Mariuszu (Mariusz Sordyl, poprzedni trener kadry juniorów – przyp. red.), któremu w tym miejscu pragnę podziękować za możliwość współpracy w poprzednim sezonie” – powiedział Michał Bąkiewicz.

 

Reprezentację Polski juniorów czeka trudny okres, drużyna bowiem najprawdopodobniej weźmie udział w Mistrzostwach Świata U-21, które w dniach 18-27 lipca zostaną rozegrane w Bahrajnie. Podczas tego turnieju biało-czerwoni będą bronili złotego medalu, wywalczonego w 2017 roku. Oficjalną informację poda jednak Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej na początku czerwca. Obecnie Michał Bąkiewicz przebywa w Dębicy, gdzie odbywają się mistrzostwa Polski juniorów, w poszukiwaniu kolejnych zawodników do drużyny narodowej. „Mimo, że formalnie nie ma jeszcze potwierdzenia o naszym udziale w mistrzostwach świata, to jednak miejsce w rankingu FIVB daje niemal pewność, że zagramy w lipcu w Bahrajnie i do mistrzostw przygotujemy się bardzo solidnie. Teraz w Dębicy obserwuję przebieg rywalizacji o mistrzostwo Polski juniorów i widzę, że nasi dotychczasowi kadrowicze są w dobrej dyspozycji, ale też pojawiło się grupa, która może aspirować do gry w reprezentacji” – mówił Michał Bąkiewicz. Pierwsze zgrupowanie młodzieżowej reprezentacji rozpocznie się 12 maja, a zawodnicy będą trenować w Zakopanem.

 

 

 

Źródło: pzps.pl/opracowanie własne