ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonuje warszawian w meczu towarzyskim

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz ONICO Warszawa dzięki dobrej postawy w fazie zasadniczej zapewniły sobie miejsca w półfinałach i teraz mogą spokojnie przygotowywać się do dalszej części rozgrywek. Obie drużyny nie próżnują, a wykonaną w ostatnim czasie pracę sprawdziły w meczu towarzyskim. Po pięciosetowym pojedynku lepsi okazali podopieczni Andrei Gardiniego.

Trochę towarzysko, trochę na poważnie

Mecz w Częstochowie miał charakter towarzyski, ale przez obu trenerów został potraktowany poważnie, a drużyny wyszły na parkiet w swoich najmocniejszych zestawieniach. Od pierwszych piłek gra toczyła się wyrównanie, a na tablicy wyników raz po raz pojawiał się remis. Przy zagrywkach Bartosza Kurka na prowadzenie wyszedł zespół z Warszawy, lecz taki stan rzeczy nie trwał długo. Wicemistrzowie Polski odrobili straty, a w wyrównanej końcówce zachowali więcej koncentracji, wygrywając premierową odsłonę (25:23).

Druga partia rozpoczęła się od mocnych uderzeń ze strony kędzierzynian, którzy prezentowali się z lepszej strony zarówno w ataku, jak i przyjęciu. Pomimo prób, podopieczni Stephane’a Antigi nie byli w stanie zatrzymać rozpędzonych rywali, a dodatkowe błędy własne nie ułatwiały zadania. Wicemistrzowie Polski utrzymywali dwa lub trzy „oczka” zaliczki i po ataku Mateusza Bieńka zapisali na swoje konto kolejnego seta (25:21).

Zawodnicy ONICO Warszawa nie zamierzali jednak szybko zwieszać głów i kolejną partię rozpoczęli od mocnych uderzeń, a dobra zagrywka Grahama Vigrassa skutkowała reakcją Andrei Gardiniego. Po powrocie na plac gry sytuacja nie ulegała zmianie, a warszawianie zbudowali sześciopunktową przewagę (8:2). Pomimo prób podjęcia rękawic i nawiązania  walki w trzeciej odsłonie, to kędzierzynianie musieli „gonić” wynik. Jednak warszawianie nie tracili kontroli nad przebiegiem gry i pewnie wygrali seta (25:18).

Czwarta odsłona swoim przebiegiem przypominała pierwszego seta, w którym początkowo gra toczyła się punkt za punkt. W kolejnych fragmentach wyższą skuteczność w ataku mieli kędzierzynianie, którzy przez znaczną część seta nadawali rytm gry. Lecz jak mogliśmy się przekonać, w trakcie sezonu zasadniczego, w siatkówce nie ma bezpiecznej przewagi. ONICO Warszawa wróciła do gry czego efektem był remis (18:18). Szybka reakcja Andrei Gradiniego dobrze wpłynęła na jego podopiecznych, którzy po powrocie na plac gry utrzymali koncentrację i zapisali na swoje konto kolejną partię (25:22).

Zgodnie z przedmeczowymi ustaleniami zespoły zagrały jeszcze jedną partię, która toczyła się do 15 punktów. Z obu stron siatki na parkiet wyszli zmiennicy, ale w dalszym ciągu lepiej prezentowali się zawodnicy ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Kędzierzynianie rozpoczęli od pięciopunktowej zaliczki, która z czasem rosła i ostatecznie z przewagą ośmiu „oczek” pokonali podopiecznych Stephane’a Antigi.

Będzie szansa na rewanż

W trakcie oczekiwania na rywali w półfinałach zawodnicy ONICO Warszawa i ZAKSY Kędzierzyn-Koźle zmierzą się ze sobą jeszcze raz. Spotkanie tym razem zostanie rozegrane w Kaliszu i dla obu drużyn będzie to ostatni sprawdzian przed powrotem do ligowych zmagań. W spotkaniach półfinałowych ONICO Warszawa zmierzy się ze zwycięzcą pary Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów natomiast rywalami wicemistrzów Polski będzie zwycięzca pojedynku Aluron Virtu Warta Zawiercie – Cerrad Czarni Radom.

ONICO Warszawa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:4 (23:25, 21:25, 25:18, 22:25, 7:15)

MVP: Łukasz Wiśniewski

ONICO Warszwa: Bartosz Kwolek, Antoine Brizard, Piotr Łukasik, Andzej Wrona, Graham Vigrass, Bartosz Kurek, Damian Wojtaszek (libero)  oraz Dominik Jaglarski (libero), Jan Nowakowski, Nikolay Penczev, Konrad Buczek, Sharone Vernon-Evans, Jakub Kowalczyk, Mateusz Janikowski

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Łukasz Kaczmarek, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski, Mateusz Bieniek, Aleksander Śliwka, Sam Deroo, Zatorski (libero) oraz Kamil Szymura (libero), Brandon Koppers, Przemysław Stępień, Rafał Szymura, Mateusz  Sacharewicz

Źródło: onicowarszawa.pl/opracowanie własne