LM, ćwierćfinały: PGE Skra Bełchatów wykonała pierwszy krok w stronę półfinału

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów PGE Skra Bełchatów zmierzyła się na własnym boisku z ekipą Zenitu Saint Petersburg. W pierwszym secie z dosyć wyraźną przewagą zwyciężyli mistrzowie Polski, jednak w drugiej odsłonie grę zdominowali siatkarze rosyjskiej ekipy. Kolejne dwie partie ponownie należały do bełchatowian, którzy wykonali krok w stronę awansu do półfinału.

 

Mecz rozpoczął się wymianą „oczek” (1:1) i zespoły od pierwszych piłek nawiązały ze sobą grę punkt za punkt (3:3). Bełchatowianie dosyć szybko objęli dwupunktowe prowadzenie (5:3), a następnie powiększyli je do czterech „oczek” (7:3). Siatkarze rosyjskiego zespołu powrócili do gry, lecz bełchatowianie utrzymywali przewagę po swojej stronie (8:4). Kontrolowali grę, powiększając swój dorobek punktowy, chociaż przeciwnicy nie składali broni w próbach odzyskania straconych „oczek”. Mistrzowie Polski skutecznie im to uniemożliwiali, nie pozwalając na bliższy kontakt punktowy. Wyraźnie kontrolowali grę, utrzymując bezpieczny dystans nad rywalami i w rezultacie zapisali inauguracyjną odsłonę na swoją korzyść z przewagą siedmiu punktów (25:18).

 

Drugą partię trzypunktowym prowadzeniem rozpoczęli siatkarze z Rosji (3:0). Bełchatowianie przystąpili do gry (1:3), jednak bezpieczną przewagę utrzymywali po swojej stronie przyjezdni (5:1). Powiększali swój dorobek punktowy (9:2), uniemożliwiając mistrzom Polski powrót do gry.  W pełni kontrolowali drugą partię i zapisali ją na swoją korzyść z różnicą dwunastu „oczek” (25:13), wyrównując tym samym stan meczu.

 

Trzecia partia została zainaugurowana wymianą punktów (1:1). Mistrzowie Polski szybko objęli trzypunktowe prowadzenie (5:2), a następnie utrzymywali je w kolejnych akcjach. Siatkarze z Rosji nie zamierzali składać broni w walce o odrobienie strat. Złapali kontakt z bełchatowianami (7:8), a w dalszej kolejności wyrównali wynik (10:10). Między zespołami trwała zacięta walka, a na tablicy wyników co chwilę pojawiał się remis. W końcówce mistrzowie Polski objęli dwupunktowe prowadzenie (20:18). Powiększyli je do trzech „oczek” (22:19) i utrzymali tę różnicę do końca, ponownie obejmując prowadzenie w meczu (25:22).

 

Czwartą odsłonę dwupunktowym prowadzeniem rozpoczęli siatkarze z Rosji (2:0). Bełchatowianie przystąpili do gry. Chociaż minimalną przewagę początkowo utrzymywali goście, mistrzowie Polski szybko zniwelowali różnicę i wyszli na prowadzenie (5:4). Siatkarze z Rosji nie pozwolili na więcej i między zespołami trwała zacięta walka. Minimalny komfort bezpieczeństwa spoczywał jednak po stronie graczy polskiego zespołu. Powiększyli go do czterech punktów (16:12), a następnie utrzymywali swoje prowadzenie. Kontrolowali decydującą fazę czwartej partii i w rezultacie zakończyli ją na swoją korzyść z przewagą siedmiu punktów (25:18).

 

PGE Skra Bełchatów – Zenit Saint Petersburg 3:1 (25:18, 13:25, 25:22, 25:18)

 

Składy drużyn:

 

PGE Skra Bełchatów: Mariusz Wlazły, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Milan Katić, Milad Ebadipour, Grzegorz Łomacz, Kacper Piechocki (libero) oraz Kamil Droszyński, Renee Teppan, Artur Szalpuk, David Fiel

 

Zenit Saint Petersburg: Sergey Antipkin, Evgeni Sivozhelez, Gyorgy Grozer, Aleksei Safonov, Alexander Volkov, Lukas Divis, Semen Krivitchenko (libero) oraz Dmitry Makarenko, Pavel Pankov,

 

Źródło: Informacja własna