Warszawianie zwyciężyli w meczu towarzyskim w Turcji

Siatkarze ONICO Warszawa nie próżnują w przerwie przed decydującymi meczami w rundzie zasadniczej. W poniedziałek podopieczni trenera Stephane’a Antigi udali się do Turcji, gdzie we wtorek, w ramach przygotowań przed zbliżającymi się meczami w PusLidze rozegrali mecz sparingowy z ekipą Istanbul BBSK. Po pięciu setach pokonali turecką ekipę, a szansę gry w tym spotkaniu dostali gracze rezerwowi.

Udany sprawdzian

Pojedynek z tureckim zespołem był dla siatkarzy ONICO Warszawa nie tylko sprawdzianem przed decydującymi meczami w fazie zasadniczej PlusLigi. Trener Stephane Antiga w tym pojedynku dał szansę gry rezerwowym graczom, którzy zazwyczaj nie mają wielu okazji do zaprezentowania się na boisku. Pojedynek w wyjściowym składzie rozpoczęli m.in.: Mateusz Janikowski, Jan Nowakowski, Konrad Buczek, Jakub Kowalczyk czy Sharone Vernon-Evans, który w ostatnich spotkaniach znajdował się poza składem meczowym. Na boisku pojawił się także drugi libero warszawskiego zespołu, Dominik Jaglarski, który już w pierwszej partii zmienił Damiana Wojtaszka.

Początek meczu przebiegał po myśli gracz ze stolicy, którzy narzucili swój rytm gry. Siatkarze z Turcji zdołali dogonić wynik, a w końcówce pierwszej partii przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść (28:26). W drugiej odsłonie kontroli nad grą nie tracili gospodarze pojedynku. Tym razem to warszawianie cały czas musieli pilnować wynik, aby straty do rywali nie okazały się zbyt wysokie. Zdołali przejąć inicjatywę i ostatecznie wyrównali stan meczu (25:21). Dobrą passę z poprzedniego seta utrzymywali w trzeciej odsłonie, gdzie wypracowali sobie przewagę i konsekwentnie powiększali swoje prowadzenie. Gracze tureckiej ekipy nie zdołali powstrzymać warszawian, którzy objęli prowadzenie w całym meczu (25:19). Czwarta partia to powrót do gry ekipy ze Stambułu. Wypracowali sobie bezpieczną przewagę nad drużyną z Polski, a następnie utrzymywali ją, kontrolując grę. Nie wypuścili z rąk inicjatywy i wyrównali stan meczu (25:23). W tie-breaku obie ekipy nie zwalniały tempa gry, a walka była bardzo zacięta. Ostatecznie po grze na przewagi zwycięstwo przypieczętowali siatkarze ONICO Warszawa (18:16).

W zespole ONICO Warszawa liderem był Sharone Vernon-Evans, który w rozegranych czterech setach zdobył dwadzieścia punktów, mając w tym jednego asa serwisowego i dwa punktowe bloki. Atakował ze skutecznością 50%. Drugim najlepiej punktującym graczem był Piotr Łukasik, który pojawił się na zmianie w pierwszym secie, a następnie rozegrał trzy ostatnie partie. Zdobył osiemnaście „oczek”, z czego jedno zagrywką i cztery blokiem. Atakował ze skutecznością 68%, a do tego dołożył grę w przyjęciu na poziomie 58% (11% perfekcyjnego).

W statystykach ogólnych oba zespoły zanotowały 50% skuteczność ataku, jednak w przyjęciu zagrywki nieco lepszą jakością wykazali się siatkarze z Turcji – 47% (21% perfekcyjnego) przy 43% (21% perfekcyjnego) po stronie rywali. Gracze ze Stambułu byli także o punkt skuteczniejsi w polu serwisowym, posyłając osiem punktowych zagrywek. W bloku jednak lepiej zaprezentowali się siatkarze trenera Stephane’a Antigi – trzynaście bloków przy dziewięciu blokach gospodarzy.

Istanbul BBSK – ONICO Warszawa 2:3 (28:26, 21:25, 19:25, 25:23, 16:18)

Istanbul BBSK: Caner Peksen, Baturaltp Gungor, Gokhan Gokgoz, Ozkan Hayirli, Ibrahim Emet, Metin Toy, Nuri Sahin (libero) oraz Murat Yenipazar, Serhat Coskun, Sukru Aksoy, Kadir Cin, Erdem Sonat (libero), Berkan Eryuz

ONICO Warszawa: Jakub Kowalczyk, Bartosz Kwolek, Konrad Buczek, Sharone Vernon-Evans, Mateusz Janikowski, Jan Nowakowski, Damian Wojtaszek (libero) oraz Dominik Jaglarski (libero), Piotr Łukasik, Bartosz Kurek,

Dalej walczyć o swój cel

Siatkarze ONICO Warszawa po sprawdzianie w Turcji powracają do czekających ich wyzwań w Polsce. W dalszym ciągu będą walczyć o zajęcie drugiej lokaty na koniec fazy zasadniczej, która pozwoli im na bezpośredni awans do półfinału walki o mistrzostwo Polski. Już w najbliższą sobotę podopieczni trenera Stephane’a Antigi zmierzą się w Łodzi z ekipą Trefla Gdańsk. Biorąc pod uwagę miejsca w rankingu oraz dyspozycję obu drużyn, faworytami tego starcia są aktualni wiceliderzy tabeli.

Warto podkreślić również, że stołeczni gracze cały czas utrzymują nad ekipą Jastrzębskiego Węgla jeden punkt przewagi w walce o bezpośredni awans do 1/2 finału PlusLigi. Wiele wskazuje na to, że decydujące znaczenie w tej kwestii będzie miało bezpośrednie starcie tych dwóch zespołów, które odbędzie się w ramach dwudziestej piątej kolejki zmagań.