Polacy gotowi na nowe wyzwania. Heynen z wizytą w Polsce

Mimo trwania rozgrywek ligowych szkoleniowiec reprezentacji Polski, Vital Heynen znalazł czas na odwiedziny w Polskim Związku Piłki Siatkowej. Głównym celem wizyty było omówienie planów na nadchodzące miesiące i sytuacji Wilfredo Leona, który już w tym roku będzie mógł zadebiutować w biało-czerwonych barwach, oczywiście warunkiem jest otrzymanie powołania.

 

Chwila w Polsce

 

Trener Vital Heynen podczas trwania rozgrywek ligowych znalazł czas, by przyjechać do Polski i porozmawiać z włodarzami Polskiego Związku Piłki Siatkowej o przyszłości reprezentacji i planach na najbliższe miesiące. Belg spotkał się z przedstawicielami PZPS, by omówić najważniejsze kwestie i ustalić szczegóły dalszej pracy z kadrą. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a szkoleniowiec i włodarze związku mieli podobny punkt widzenia na większość spraw. Spotkałem się z dyrektorem pionu sportu i szkolenia oraz innymi decyzyjnymi osobami. Przedstawiłem im swój pomysł na ten okres, ale też wysłuchałem ich zdania w tym temacie, co pozwoliło nam dojść do konsensusu. To nie było z resztą bardzo trudne, bo każdemu z nas zależy na dobru kadry narodowej i jej jak najlepszych wynikach” – mówił Vital Heynen. Szkoleniowiec zaznaczył również, że z jego punktu widzenia w takich rozmowach najważniejsza jest szczerość, tak też właśnie wyglądało ostatnie spotkanie.

 

 

Plan już gotowy

 

Vital Heynen już w zeszłym roku podczas obejmowania kadry nie ukrywał, że nie zamierza ograniczać kadry do czternastu zawodników, ale pracować z większą grupą. Widać to było chociażby podczas Ligi Narodów, gdzie trener korzystał z pomocy wielu graczy. W tym sezonie wyzwań będzie więcej, ponieważ Polaków oprócz Ligi Narodów czekają kwalifikacje do igrzysk olimpijskich, mistrzostwa Europy, Puchar Świata oraz turnieje towarzyskie. „Rozmawialiśmy między innymi o tym z iloma zawodnikami zamierzam pracować i jak przygotowywać ich do poszczególnych turniejów. Myślę, że to były najważniejsze kwestie, dla których tu przyjechałem” – wyjaśnił Vital Heynen.

 

 

Czas Leona?

 

W tym roku reprezentację Polski będzie mógł zasilić Kubańczyk z polskim obywatelstwem, Wilfredo Leon, który przez kilka lat nie mógł występować w kadrze z powodu sankcji nałożonych przez kubańską federację. Od kilku sezonów Kubańczyk jest uważany za najlepszego gracza świata, a przed rozgrywkami 2018/2019 zdecydował się na przejście z Zenitu Kazań do Sir Safety Conad Perugii. „Latem otrzyma zgodę i będzie gotowy na to, by móc powołać go w szeregi reprezentacji. Z tego powodu bardzo cieszy mnie to, że gra dobrze” – skomentował sytuację Wilfredo Leona szkoleniowiec Vital Heynen.

 

 

Wszystko zależy od FIVB

 

Federacje i trenerzy nadal nie wiedzą, jak będą mogły wyglądać składy reprezentacji na sezon 2019. Wszystko zależy od tego, jaką decyzję dotyczącą ilości zawodników w Lidze Narodów podejmie FIVB. Dopiero po otrzymaniu takiej informacji trener Vita Heynen będzie tworzył listę zawodników powołanych do szerokiego składu kadry. Nie oznacza to jednak, że Belg nie ma planu, ponieważ na jego prywatnej liście jest już kilka nazwisk, wszystko jednak zostanie zweryfikowane przez przepisy FIVB. „Odnotowuję zawodników, którymi jestem zainteresowany i którzy mogliby znaleźć się w reprezentacji, bo chcę być przygotowany na to, co zdecyduje Międzynarodowa Federacja. W tym momencie jest też zbyt wcześnie, aby podejmować ostateczne wybory, tym bardziej, że liga wciąż trwa” – mówi Vital Heynen. Szkoleniowiec zapewnia jednak, że nie zamierza przeprowadzać rewolucji w składzie i zachować trzon reprezentacji, który zdobył mistrzostwo świata.

 

 

 

Źródło: pzps.pl/opracowanie własne