Na początek z Australią. W pierwszy weekend LN Polacy zagrają w Katowicach

Tegoroczną Ligę Narodów reprezentacja Polski rozpocznie w Katowicach, gdzie zmierzy się kolejno z Australijczykami, Amerykanami i Brazylijczykami. Katowicki Spodek po raz kolejny będzie więc gościł mistrzów i wicemistrzów świata. Awans do turnieju finałowego w Stanach Zjednoczonych wywalczy sześć najlepszych zespołów.

 

Na start w Polsce

 

Podopieczni trenera Vitala Heynena będą mieć okazję otworzyć rozgrywki Ligi Narodów w Polsce. Na pierwszy turniej z udziałem biało-czerwonych wybrane zostały Katowice, a rywalizacja toczyć się będzie w dniach 31 maja – 2 czerwca. Rywalami mistrzów świata będą reprezentacje Stanów Zjednoczonych, Australii oraz wicemistrzów świata, Brazylii.

 

Rywalizacja w fazie interkontynentalnej rozgrywana będzie na dystansie pięciu weekendów, a zespoły zostały podzielone na cztery grupy po cztery drużyny. Pierwsze zmagania kibice będą mogli podziwiać już 31 maja. Wtedy też sympatycy polskiej reprezentacji zgromadzić się będą mogli w katowickim Spodku, aby przyglądać się walce Polaków z Amerykanami, Australijczykami oraz Brazylijczykami. Otwarciem turnieju będzie spotkanie pomiędzy reprezentacją Stanów Zjednoczonych a wicemistrzami świata, Brazylijczykami, które zaplanowane jest na godzinę 17:30. Trzy godziny później na parkiet wkroczą mistrzowie świata, którzy stawią czoła zawodnikom Marka Lebedewa. Pierwszego czerwca  o godzinie 14:00 Australia stanie naprzeciw Brazylii, a wieczorem o godzinie 17:00 kwintesencją będzie mecz Polaków przeciwko podopiecznym Johna Sperawa. Trzeci dzień rywalizacji zapoczątkowany zostanie przez starcie Australijczyków i Amerykanów, które rozpocznie się o 14:00, a zwieńczeniem weekendu będzie pojedynek mistrzów świata przeciwko wicemistrzom świata, który zaplanowany został na godzinę 17:00.

 

 

Poligon doświadczalny

 

Liga Narodów jest dla polskich siatkarzy jedną z wielu imprez w sezonie 2019. To ona rozpocznie mordercze kilka miesięcy dla reprezentacji. Podopiecznych Vitala Heynena czeka 15 spotkań w turnieju interkontynentalnym, a jeśli zdołają awansować do finałów, to także podróż do Stanów Zjednoczonych, a tam rozegranie od dwóch do czterech meczów. Turniej Ligi Narodów będzie świetnym poligonem doświadczalnym przed turniejem kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku. Walka o olimpijskie paszporty odbywać się będzie najprawdopodobniej w Gdańsku, w dniach 9-11 sierpnia 2019 roku. Rywalami Polaków będą reprezentacje Francji, Słowenii oraz Tunezji. Bitwę o kwalifikacje do Tokio poprzedzi Memoriał Hubera Jerzego Wagnera rozgrywany w krakowskiej TAURON Arenie w dniach 1-3 sierpnia 2019 roku. Później mistrzowie świata będą chcieli się odkuć po nieudanym występie przed własną publicznością na mistrzostwach Europy w 2017 roku i od 13 września zaczną zmagania o powrót do czołówki na Startym Kontynencie. Dwa dni po finałach mistrzostw Europy, 1 października wystartuje Puchar Świat, w którym na przestrzeni czternastu dni siatkarze będą musieli rozegrać 11 meczów.

 

 

Terminarz pierwszego weekendu Ligi Narodów w Polsce:

 

Piątek 31 maja

17.30 Stany Zjednoczone – Brazylia

20.30 Polska – Australia

 

 

Sobota 1 czerwca

14.00 Australia – Brazylia

17.00 Polska – Stany Zjednoczone

 

 

Niedziela

14.00 Australia – Stany Zjednoczone

17.00 Brazylia – Polska

 

*godziny meczów mogą ulec zmianie

 

 

 

Źródło: pzps.pl/opracowanie własne