Grupy kwalifikacji do igrzysk olimpijskich 2020 oficjalnie potwierdzone

Międzynarodowa Federacja Siatkówki oficjalnie potwierdziła grupy turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Wszystkie dwadzieścia cztery kraje, które mają możliwość walki o wyjazd do Japonii, potwierdziły swoją chęć wzięcia udziału w kwalifikacjach. Miejsce w igrzyskach olimpijskich mają zapewnieni organizatorzy.

 

W pierwszym interkontynentalnym turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich udział wezmą najlepsze 24 reprezentacje według rankingu FIVB na dzień 1 stycznia 2019. Miejsce w turnieju mają już zapewnione Japończycy, którzy są organizatorem. Polacy znaleźli się w grupie D, gdzie ich rywalami będą Francuzi, Słoweńcy i Tunezyjczycy, na razie jednak nie wiadomo, który z tych krajów będzie gospodarzem tej rywalizacji. W Igrzyskach Olimpijskich udział weźmie dwanaście zespołów, które wywalczą kwalifikację oraz gospodarz, w przypadku turnieju męskiego są to Japończycy.

 

 

 

Podział na grupy pierwszego turnieju kwalifikacyjnego (9-11 sierpnia):

 

Grupa A: Brazylia (1), Egipt (13), Bułgaria (14), Portoryko (25)

 

Grupa B: Stany Zjednoczone (2), Belgia (12), Holandia (15), Korea Południowa (24)

 

Grupa C: Włochy (3), Serbia (10), Australia (16), Kamerun (23)

 

Grupa D: Polska (4), Francja (9), Słowenia (17), Tunezja (22)

 

Grupa E: Rosja (5), Iran (8), Kuba (18), Meksyk (21)

 

Grupa F: Kanada (6), Argentyna (7), Finlandia (19), Chiny (20)

 

 

Na razie nie wiadomo, jakie kraje będą gospodarzami poszczególnych grup turnieju kwalifikacyjnego. Włodarze Międzynarodowej Federacji Siatkówki decyzję o wyborze organizatorów powinny podjąć do końca stycznia.

 

Pierwszym etapem kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich są turnieje interkontynentalne, w których wezmą udział 24 najlepsze zespoły według rankingu FIVB. Drużyny zostały podzielone na sześć grup po cztery reprezentacje, z których zwycięzca zapewni sobie awans do Tokio. Międzynarodowa Federacja postanowiła nie wprowadzać zmian w turniejach kontynentalnych, których zostanie rozegranych pięć, dla drużyn z: Azji, Afryki, Ameryki Południowej, Europy oraz Ameryki Północnej i Centralnej (NORCECA). Zwycięzca każdego z turniejów będzie miał zapewnioną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich 2020. Na razie jedynym zespołem, który jest pewny udziału w tej imprezie jest Japonia, organizator Igrzysk Olimpijskich. Pozostałe drużyny o kwalifikację będą walczyć do stycznia 2020, wtedy bowiem mają zostać rozegrane ostatnie turnieje, ale daty i ich organizatorzy nadal nie zostali ustaleni.

 

Igrzyska Olimpijskie w siatkówce rozgrywane będą od 24 lipca do 9 sierpnia 2020 roku w Tokio.

 

 

 

Źródło: fivb.org/opracowanie własne