Matchball tygodnia: Siatkarze rozbili bank!

Sobotni wieczór, a nawet miniony tydzień, należał do reprezentacji Polski. Biało-czerwoni zgarnęli aż cztery nagrody w 84. Plebiscycie Przeglądu Sportowego: dla Drużyny Roku, Trenera Roku, Michał Kubiak zajął trzecie miejsce w klasyfikacji dziesięciu najlepszych sportowców 2018 roku, zaś Bartosz Kurek zdobył tytuł Sportowca Roku. To jednak nie jedyne nagrody jakie polscy siatkarze otrzymali w ostatnich dniach.

 

Kolekcja nagród

 

Bezapelacyjnie należy zacząć od sobotniej Gali Mistrzów Sportu, w której cztery nagrody odebrali przedstawiciele reprezentacji Polski, która we wrześniu obroniła tytuł mistrzów świata. Rok 2018 to zdecydowanie dobry rok polskiej siatkówki. Po tym, co Polacy osiągnęli w Turynie, chyba nikt nie miał wątpliwości, co do tego, kto podczas tej Gali odbierze nagrodę dla Drużyny Roku 2018, o czym pisaliśmy TUTAJ. Polacy dokonali czegoś wielkiego, bo mimo przeciwności, jakie napotykali na swojej drodze, osiągnęli swój cel. Można też było się domyślić, kto otrzyma nagrodę dla Trenera Roku. Vital Heynen, który poprowadził zespół w swój własny, oryginalny sposób, doprowadził ją do sukcesu i razem z siatkarzami w sobotę wieczorem stanął na scenie i miał swoje tzw. pięć minut, a o nagrodzie dla Belga pisaliśmy TUTAJ. Ale te dwie nagrody, to nie jedyne, jakie trafiły do przedstawicieli siatkówki za rok 2018. W walce o tytuł Najlepszego Sportowca Roku nominowani byli Michał Kubiak, który nie dał się chorobie i do samego końca prowadził zespół, jak na prawdziwego kapitana przystało, a także Bartosz Kurek, który na wrześniowym turnieju się „odrodził”. Obaj siatkarze zdominowali podium – Michał Kubiak zajął trzecie miejsce, zaś Bartosz Kurek, jako pierwszy siatkarz w historii został Sportowcem Roku w Plebiscycie Przeglądu Sportowego, o czym pisaliśmy TUTAJ. Wielki sukces polskiej siatkówki, wielka duma, uświadamiająca wagę sukcesu w Turynie i przede wszystkim docenienie tego, jaką drogę na szczyt musiał pokonać Bartosz Kurek. Oczywiście po ogłoszeniu wyników, jak zwykle w naszym kraju pojawiły się głosy typu: „Czy ta nagroda się należała?”. To takie polskie, że zawsze zamiast cieszyć się z tego, że Polska ma tylu wspaniałych sportowców, że sportowcy z różnych dyscyplin odnoszą sukcesy, znajdą się tacy, którzy będą po prostu narzekać. Skoro kibice tak głosowali, widać, jak kibice podeszli do oceny całej sprawy. Plebiscyt jest tylko Plebiscytem, a najważniejsze trofea nominowani sportowcy wywalczyli sobie sami i nikt im ich nie odbierze. Tutaj warto zwrócić uwagę na cały szereg zdarzeń, które atakujący reprezentacji Polski udźwignął, przezwyciężył i spełnił swój cel. Skończył najważniejszą piłkę meczu, a po niej cała Polska wpadła w euforię, bo tytuł mistrzów świata pozostał przy biało-czerwonych. A przy odbieraniu nagrody podkreślił, że nagroda, mimo że indywidualna, jest nagrodą dla całej drużyny. Wielkie brawa również za słowa uznania, jakie skierował w stronę Kamila Stocha, którego w ostatniej chwili wyprzedził w walce o 1 miejsce.

Jak wspomniałam, nagrody w Plebiscycie Przeglądu Sportowego to nie jedyne wyróżnienia, jakie otrzymała reprezentacja Polski za 2018 rok. W minionym tygodniu Polski Komitet Olimpijski przyznał biało-czerwonym Wielką Honorową Nagrodę PKOl, o czym pisaliśmy TUTAJ.

 

To był naprawdę wyjątkowy rok dla polskiej siatkówki. Dlatego też nic dziwnego, że jest to teraz doceniane i nagradzane, bo każda taka nagroda jest jednocześnie motywacją. Pamiętajmy, że teraz na reprezentację Polski czekają kolejne wyzwania, a bez wątpienia najważniejszym celem na ten rok jest awans do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. W minionym tygodniu Polski Związek Piłki Siatkowej podał szczegółowy terminarz imprez i siatkarze będą mieli naprawdę pracowite miesiące. O najwyższe cele będą walczyć zarówno seniorzy, jak i reprezentacje młodzieżowe, a także siatkarze plażowi, a o tym przeczytasz TUTAJ. W 2019 roku nie zabraknie zatem wrażeń, a trzymajmy kciuki za to, żeby nie zabrakło także kolejnych wielkich sukcesów.

 

Słodko-gorzki Nowy Rok

 

Początek roku 2019 przyniósł ze sobą informacje o odmiennym zabarwieniu. Zaczynając od pozytywnej nowiny, klub ONICO Warszawa poinformował o przedłużeniu kontraktu przez Damiana Wojtaszka. Mistrz Świata z 2018 roku będzie bronił barw warszawskiej drużyny do 2021 roku, a więcej pisaliśmy na ten temat TUTAJ. W poniedziałek jednak klub przekazał także informację o problemie zdrowotnym jednego z graczy. Bartosz Kwolek podczas sobotniego treningu doznał urazu – stłuczenia łąkotki. Przyjmujący tym samym nie wystąpił w sparingu z PGE Skrą Bełchatów, a także nie zagra w najbliższym meczu z Asseco Resovią Rzeszów, a więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

 

Smutna wiadomość napłynęła z MKS-u Będzin. Mateusz Kowalski, który w grudniowym meczu z Treflem Gdańsk doznał kontuzji stawu kolanowego, nie zagra do końca sezonu. U środkowego konieczna jest operacja, a po niej powrót do pełnej sprawności potrwa kilka miesięcy, zaś więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Jednak będzinianie nie zostaną bez pomocy. Do treningów z będzińską drużyną dołączył Grzegorz Łata siatkarz Wie-Druku MKS-u II Będzin, o czym z kolei pisaliśmy TUTAJ.

 

Doniesienia zagraniczne

 

Jeszcze przed Nowym Rokiem we włoskiej Serie A została rozegrana druga kolejka rundy rewanżowej. Kolejne zwycięskie spotkanie zanotowała ekipa Wilfredo Leona, która po pięciu setach pokonała zespół Calzedonii Verona. Ze zwycięstwa mógł się również cieszyć zespół Azimut Leo Schoes Modeny, który po trzech partiach pokonał ekipę BCC Castellana Grotte z Wojciechem Włodarczykiem w składzie. Bartosz Bednorz w starciu przeciwko ekipie swojego rodaka zanotował po raz kolejny dobry występ, zdobywszy 10 „oczek”. Punkty do tabeli dopisała również ekipa Tonno Callipo Calabria Vibo Valentia, lecz w trzysetowym starciu przeciwko ekipie Emma Villas Siennie nie wystąpił Damian Domagała.

 

Z podsumowaniem drugiej kolejki rundy rewanżowej Serie A zapoznasz się TUTAJ

 

Liga włoska po Nowym Roku nie zwolniła tempa, bowiem już w weekend rozegrano kolejną serie spotkań. W niej ekipa Sir Safety Conad Perugia poniosła trzysetową porażkę z ekipą Trentino Diatec. Przyznać jednak trzeba, że w trzeciej partii gracze z Perugii byli blisko przedłużenia swoich szans w meczu. Kolejną wygraną dopisali na swoje konto siatkarze Azimut Leo Schoes Modena, pokonując po trzech setach zespół Consar Ravenna. Bartosz Bednorz zdobył dla zespołu osiemnaście punktów i odebrał trzecią nagrodę MVP. Następną porażkę poniosła ekipa BCC Castellana Grotte.

 

Z podsumowaniem trzeciej kolejki rundy rewanżowej zapoznasz się TUTAJ

 

Kolejny mecz w lidze japońskiej ma za sobą drużyna Panasonic Panthers. Mistrzowie Japonii po trzech partiach pokonali zespół Suntory Sunbirds. Michał Kubiak w tym starciu zanotował trzynaście punktów, a cztery z nich zdobył blokiem.

 

Z podsumowaniem kolejnych spotkań w lidze japońskiej zapoznasz się TUTAJ

 

Powoli trzeba pożegnać czas świąteczno-noworocznej przerwy i powrócić do rzeczywistości ligowej i tzw. pucharowej. W piątek zespoły powrócą na parkiety PlusLigi i będą walczyć o kolejne punkty do tabeli. Póki co warto podkreślić, że zespoły nie „trwonią” wolnego czasu, ale dzielnie trenują, rozgrywają mecze kontrolne, aby jak najlepiej przystąpić do najważniejszych spotkań, bo w tym sezonie wszystkie takie są. Zanim jednak siatkarze wyjdą na boisko, cieszmy się jeszcze docenionymi sukcesami biało-czerwonych i oczywiście nagrodami wszystkich sportowców, którzy dostarczyli nam euforii w ostatnich miesiącach.

 

Do następnego 😉