Vital Heynen trenerem roku w 84. Plebiscycie Przeglądu Sportowego!

Vital Heynen został wybrany trenerem roku w 84. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat. Belgijski szkoleniowiec, który dopiero kilka miesięcy temu stanął na czele kadry, poprowadził polskich siatkarzy do Final Six Ligi Narodów, a następnie we wrześniu zdobył z zespołem mistrzostwo świata podczas turnieju finałowego w Turynie.

 

Vital Heynen jako jedyny obcokrajowiec był brany pod uwagę podczas wyborów na nowego szkoleniowca reprezentacji Polski, co u wielu osób wzbudzało mieszane uczucia. Włodarze związku w lutym 2018 roku zdecydowali jednak, że to właśnie charyzmatyczny Belg stanie na czele polskiej kadry będzie prowadził ją podczas kolejnych turniejów. Od początku było wiadomo, że nowy trener nie będzie miał łatwego zadania, ponieważ presja na osiąganie dobrych wyników i powrót na światowy szczyt była bardzo duża. Vital Heynen szybko przystąpił do pracy, wybierając do sztabu między innymi Michała Gogola, Sebastiana Pawlika, Pawła Woickiego i Roberta Kaźmierczaka. Belg zdecydował się również na powołanie bardzo szerokiej kadry zawodników, każdemu z nich dając szansę na pokazanie się. Szkoleniowiec nie trzymał się również pierwszej szóstki, wstawiając różne ustawienia zawodników. Taki system prowadzenia drużyny szybko zaczął przynosić efekty i Polacy zakwalifikowali się do Final Six Ligi Narodów w Lille.

 

Zobacz, co pisaliśmy o nagrodzie dla reprezentacji Polski

 

 

Imprezą docelową w 2018 roku były jednak mistrzostwa świata rozgrywane we wrześniu we Włoszech i Bułgarii. Biało-czerwoni bardzo dobrze rozpoczęli ten turniej, wygrywając fazę grupową, później jednak pojawił się kryzys. Szkoleniowiec cały czas wierzył w swój zespół, co przyniosło efekt i Polacy znaleźli się w turnieju finałowym w Turynie. We Włoszech drużyna prowadzona przez trenera Vitala Heynena osiągnęła szczyt swoich możliwości i po raz drugi wywalczyła mistrzostwo świata.

 

Vital Heynen, który poprowadził reprezentację Polski do mistrzostwa świata został wybrany trenerem roku w 84. Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Praca Belga została również doceniona podczas gali w Budapeszcie, gdzie otrzymał nagrodę dla najlepszego trenera roku Europejskiej Konfederacji Siatkówki.

 

 

 

Źródło: informacja własna