Uroš Kovačević najlepszym siatkarzem Serbii

Koniec roku jest czasem plebiscytów i nagradzania najwybitniejszych zawodników, którzy prezentowali wysoką formę na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. W 2018 roku najlepszym siatkarzem Serbii został wybrany przyjmujący Uroš Kovačević, który w sezonie ligowym reprezentuje barwy włoskiego Itasu Trentino.

 

Oczekiwania były większe

 

Reprezentacja Serbii w tym sezonie podczas każdego turnieju miała możliwość walki o medale, ostatecznie jednak wracając z nich bez zdobyczy medalowych. Podczas Ligi Narodów Serbowie awansowali do turnieju finałowego we francuskim Lille, gdzie jednak nie zdołali wygrać ani jednego spotkania. Podczas całego turnieju Uroš Kovačević zdobył dla zespołu 128 punktów, z czego 14 blokiem i sześć zagrywką, co dało mu 25. miejsce wśród najlepiej punktujących zawodników, a skuteczność na poziomie 47% pozwoliła na zajęcie 14. lokaty w rankingu najlepiej atakujących. Podczas mistrzostw świata we Włoszech i Bułgarii Serbowie najpierw awansowali z grupy w Bari, a następnie po ciężkim boju w Warnie wywalczyli miejsce w turnieju finałowym w Turynie. Podopieczni trenera Nikoli Grbića awansowali do półfinału, gdzie ulegli Brazylijczykom, a w meczu o brązowy medal przegrali z Amerykanami. Na przestrzeni tych rozgrywek dobrze zaprezentował się Uroš Kovačević, który zdobył 123 punkty, z czego dziewięć blokiem i dziesięć zagrywką, co dało mu dziesiąte miejsce wśród najlepiej punktujący zawodników tych rozgrywek, utrzymując przy tym 54% skuteczności w ataku.

 

Uroš Kovačević nie obniżył formy również w sezonie klubowym, gdzie obecnie reprezentuje barwy włoskiego Itasu Trentino. Podczas rozgrywek Serie A 2018/2019 przyjmujący zdobył już siedem statuetek MVP, a w piętnastu meczach dołożył do dorobku zespołu 237 punktów przy 54% skuteczności w ataku. Na przełomie listopada i grudnia w Polsce zostały rozegrane Klubowe Mistrzostwa Świata, w których włoski klub wywalczył złote medale. Uroš Kovačević w tych rozgrywkach został wybrany najlepszym przyjmującym, na przestrzeni całego turnieju zdobywając 73 punkty przy 56% skuteczności, co dało mu drugie miejsce w rankingu najlepiej atakujących zawodników. W sezonie 2017/2018 Itas Trentino zajęło czwarte miejsce w Serie A, a Uroš Kovačević wywalczył 386 punktów przy 50% skuteczności w ataku.

 

Dobra postawa siatkarza zarówno w rozgrywkach klubowych, jak i reprezentacyjnych zaowocowała nagrodą dla najlepszego siatkarza Serbii 2018 roku.

 

 

 

Źródło: ossrb.org/opracowanie własne