Okręt zatonął. Stocznia Szczecin wycofuje się z rozgrywek!

To, o czym mówiło się od kilku tygodni stało się faktem, Stocznia Szczecin wycofuje się z rozgrywek PlusLigi. Szczeciński klub już wcześniej opuściła większość zawodników, którzy mieli podpisane kontrakty, część z nich znalazła już nowych pracodawców. Dzisiaj prezes KPS-u wydał oświadczenie potwierdzające wycofanie klubu z ligi.

 

O problemach Stoczni Szczecin mówiło się od kilku miesięcy i chociaż włodarze klubu zaprzeczali pogłoskom, wydając kolejne oświadczenia, sytuacja robiła się coraz poważniejsza. Zaleganie z wypłatami zawodnikom okazało się tylko wierzchołkiem góry lodowej. Cierpliwość pierwszego zawodnika, Bartosza Kurka, skończyła się 29 listopada. Właśnie wtedy atakujący zdecydował się rozwiązać kontrakt, o czym pisaliśmy TUTAJ. W ślad za polskim siatkarzem poszli kolejni, którzy po kolei rozwiązywali umowy i szukali nowych pracodawców. Włodarze klubu mimo wszystko zapewniali, że zamierzają nadal walczyć o utrzymanie siatkówki na najwyższym poziomie w Szczecinie. Wczoraj trener Szczecinian, Michał Gogol na swoim profilu w mediach społecznościowych poinformował, że los Stoczni Szczecin jest już przesądzony, co znalazło potwierdzenie w dzisiejszym oświadczeniu prezesa klubu.

 

W obecnej sytuacji wszystkie wyniki dotychczasowych spotkań rozegranych ze Stocznią Szczecin zostaną anulowane, a zespoły, które wygrały mecze będą miały odjęte punkty w nich zdobyte. Od tego momentu PlusLiga będzie się składała z trzynastu klubów.

 

 

 

Oświadczenie Prezesa KPS Stocznia Szczecin S.A.

 

Ostatnich kilka dni poświęciłem tylko i wyłącznie na szukanie rozwiązań umożliwiających kontynuowanie projektu drużyny ze Szczecina w PlusLidze. Pojawiające się w tym czasie deklaracje i obietnice dawały nadzieję, na uratowanie KPS Stoczni i dokończenie sezonu 2018/2019 jest możliwe. Niestety w obecnej chwili klub potrzebował realnego szybkiego wsparcia finansowego, by w miarę normalnych warunkach dotrwać do stycznia 2019 roku. Takowe nie pojawiło się. Deklaracje, choć poważne, pieniądze przynieść mogły w perspektywie nie dni, a miesięcy. W takiej sytuacji, klub nie jest w stanie zapewnić nawet podstaw funkcjonowania drużyny, nie mówiąc o organizacji kolejnych spotkań ligowych. Zmuszony zostałem do podjęcia decyzji o wycofaniu zespołu z rozgrywek PlusLigi. Jest to decyzja wyjątkowo bolesna dla mnie osobiście, bowiem ostatnich kilka lat poświeciłem na odbudowę męskiej siatkówki, nie szczędząc własnych środków, na poziomie godnym miasta i wspaniałych kibiców w całych zachodniopomorskim regionie. Okazało się, że umowy i gwarancje ze strony bardzo poważnych postaci z przestrzeni biznesu i polityki w sytuacji kryzysowej nie mają żadnego znaczenia. Od kilku tygodniu miałem nieodparte wrażenie, że na utrzymaniu przy życiu KPS Stocznia Szczecin zależy tylko niewielkiej garstce najzagorzalszych przyjaciół siatkówki.

 

Jednocześnie informuję, że kwestie rozliczeń na linii sponsor tytularny – klub, z których ten pierwszy się nie wywiązał, rozstrzygnie sąd. Jestem przekonany, że dotychczasowe zobowiązania wobec siatkarzy i trenerów zostaną po ogłoszeniu wyroku uregulowane. Sam przez lata będąc czynnym zawodnikiem dołożę wszelkich starań, by nie stała im się w tej kwestii żadna krzywda. Nie mogę jednak nadal uwierzyć, że osoby cieszące się tak dużym społecznym zaufaniem, piastujące tak poważne stanowiska potrafią miesiącami w tak ważnych kwestiach zwodzić obietnicami bez pokrycia. Prowadzę z powodzeniem od lat działalność gospodarczą w różnych dziedzinach i w różnych formach rozliczeniowych. Dlatego uwagi, ze strony przedstawicieli sponsora tytularnego, jakoby w klubie zawiodły „elementy prowadzenia biznesu” uważam za co najmniej niestosowne.

 

Kiedy projekt odbudowy siatkówki na poziomie właściwym dla Szczecina rozpoczynaliśmy ustaliliśmy wspólnie z przedstawicielami Prezydentem miasta, że obie strony będą partycypować w kosztach utrzymania i prowadzenia zespołu na równym poziomie. Wydawało się to sprawiedliwe i logiczne. Zresztą podobne propozycje miasto składało także wobec innych ligowych podmiotów. To skłoniło nas do intensyfikacji działań, które doprowadziły po 13-tu latach przerwy do powrotu szczecińskiego klubu na najwyższy poziom ligowy w kraju. Teraz jednak, zainspirowany wpisem w mediach społecznościowych Pana Prezydenta, potwierdzającego, że miasto w projekt w ostatnich latach zainwestowało 3,5 mln złotych z prośbą, by wskazać innego tak dużego sponsora odpowiadam:

1. zaangażowanie miasta Szczecin w ostatnich latach przekroczyło sumę 3,8 mln złotych

2. z tej kwoty tylko na wynajem hali Netto Arena na ligowe mecze zmuszeni byliśmy wydać ponad 600 000 złotych

3. w projekt siatkówki na najwyższym poziomie w Szczecinie zainwestowałem ponad 8,9 miliona złotych środków własnych

4. w żadnym roku kalendarzowym, ani sezonie ligowym podział zainwestowanych środków nie osiągnął umówionego zakresu 1:1.

 

 

W tym najtragiczniejszym dla mnie osobiście momencie mojego siatkarskie życia chciałbym przede wszystkim przeprosić zawodników, trenerów, całe grono wspaniałych kibiców siatkówki wypełniających tysiącami halę, w której rozgrywaliśmy ligowe spotkania i całe środowisko siatkarskie w Polsce. Nigdy nie podejrzewałem, że będą uczestnikiem tak fatalnych wydarzeń związanych z ukochaną przeze mnie dyscypliną sportu. Prywatne możliwości finansowe wyczerpałem, dlatego w obecnej sytuacji nie mam wyjścia i zmuszony jestem do wycofania zespołu z rozgrywek.

 

z poważaniem

Jakub Markiewicz
prezes KPS Stocznia Szczecin S.A.

 

 

 

Źródło: kpsstocznia.pl/opracowanie własne