Polski Związek Piłki Siatkowej wydał oświadczenie w sprawie zatrzymań

Wczoraj doszło do zatrzymań osób związanych z organizowanymi w 2014 roku Mistrzostwami Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Powód zatrzymania miał być związany ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości przy organizacji turnieju. Władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej wydały oświadczenie, w którym zaprzeczyły jakoby miało to związek z postępowaniem w sprawie korupcji.

 

Sukces przyćmiony nieprawidłowościami

 

Po Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, które w 2014 roku odbyły się w Polsce prokuratura wszczęła śledztwo w związku z wykrytymi nieprawidłowościami przy ich organizacji. Postępowanie w tej sprawie toczy się od czterech lat, zaś Polski Związek Piłki Siatkowej występuje w roli poszkodowanego. Wczoraj natomiast doszło do zatrzymań osób, które miały mieć związek z zarzutami korupcyjnymi. Władze PZPS wydały jednak oświadczenie, w którym zaprzeczyły powiązaniu tych dwóch spraw. Jednocześnie poinformowały o tym, iż Związek odniósł zysk w wysokości 7,6 mln złotych: „Podana w mediach kwota 7,6 mln nie jest domniemaną szkodą PZPS. Jest to całkowita wartość usług związanych z organizacją MŚ 2014 zrealizowanych przez firmy reprezentowane przez osoby zatrzymane w dniu wczorajszym. Federacja dostarczyła prokuraturze dowody wykonania powyższych usług. PZPS w roku 2015 zlecił renomowanej, międzynarodowej firmie doradczej audyt kosztów organizacji Mistrzostw Świata 2014, w wyniku którego nie stwierdzono wówczas żadnych znamion popełnienia przestępstwa podczas organizacji MŚ 2014. Wykazano w nim wątpliwości wyłącznie w stosunku do jednego spośród zatrzymanych dostawców w wysokości około 130 tys. złotych, co daje kwotę na poziomie 1,3 tys. na każdy ze 103 zorganizowanych meczów turnieju” – czytamy we wspomnianym oświadczeniu. Ponadto władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej podkreśliły, że spełniły wszelkie wymagania ze strony prokuratury, w postaci okazania świadczeń. W dalszym ciągu również udostępniane są inne wymagane dokumenty.

 

Dalsze działania przy organizacji imprez

 

Mimo prowadzonych przez prokuraturę działań od 2014 roku Polski Związek Piłki Siatkowej odnosi kolejne dobre efekty w ramach swojego działania. Na przestrzeni ostatnich lat Polska zorganizowała turnieje międzynarodowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i dobrą organizacją. Rozegrano bowiem m.in. Turniej finałowy Ligi Światowej w 2016 roku, Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2017 roku czy turnieje fazy grupowej Ligi Światowej i Ligi Narodów. Władze PZPS czynią także staranie, aby w Polsce odbyły się kolejne imprezy o charakterze międzynarodowym. Najbliższym celem dla Związku jest uzyskanie prawa do organizacji Turnieju Kwalifikacji Olimpijskich w sierpniu 2019 roku. Warto też dodać, że władze PZPS czynią działania w kierunku dalszego rozwoju siatkówki zarówno w kategoriach seniorskich, jak i młodzieżowych.

 

Źródło: http://www.pzps.pl / opracowanie własne