Polacy znają rywali w walce o Igrzyska Olimpijskie

FIVB zaprezentowało właśnie nowy ranking, na podstawie którego rozgrywany będzie pierwszy etap kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020, który odbędzie się już w sierpniu 2019. Reprezentacja Polski zanotowała spadek o jedną lokatę i zajmuje aktualnie czwarte miejsce, tuż za Włochami, Amerykanami i Brazylijczykami.

 

Najnowszy ranking stworzony przez międzynarodowa federację bierze pod uwagę pięć turniejów: Puchar Świata 2015, Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016, Ligę Światową 2017, kwalifikacje do mistrzostw świata, mistrzostwa świata 2018. Reprezentacja Polski mimo obrony mistrzostwa świata spadła o jedną pozycję w zestawieniu i obecnie plasuje się na czwartym miejscu. Liderami są Brazylijczycy, którzy utrzymali swoje miejsce, bez zmian jest również na drugiej lokacie zajmowanej przez Amerykanów. Na trzecie miejsce awansowali Włosi, spadek na piąte miejsce zanotowali Rosjanie. Kolejne miejsca zajmują Kanadyjczycy, Argentyńczycy, Irańczycy i Francuzi. Pierwszą dziesiątkę zamykają Serbowie, za nimi są Japończycy i Belgowie, który awansowali o trzy pozycje. Na trzynastej pozycji są Egipcjanie, a za nimi są Bułgarzy. O dziesięć miejsc w górę powędrowali Holendrzy, za którymi są Australijczycy, Słoweńcy i Finowie. Na 20. lokacie znaleźli się Chińczycy, a ostatnimi czterema zespołami liczącymi się w walce o wyjazd na Igrzyska Olimpijskie są reprezentacje Meksyku, Tunezji, Kamerunu i Korei Południowej.

 

Pierwszy turniej kwalifikacyjny został zaplanowany na 9-11 sierpnia 2018 roku, a 24 zespoły będą podzielone na sześć grup po cztery drużyny.

 

 

Podział na grupy pierwszego turnieju kwalifikacyjnego (9-11 sierpnia):

 

Grupa A: Brazylia (1), Egipt (13), Bułgaria (14), Portoryko (25)

 

Grupa B: Stany Zjednoczone (2), Belgia (12), Holandia (15), Korea Południowa (24)
Grupa C: Włochy (3), Serbia (10), Australia (16), Kamerun (23)

 

Grupa D: Polska (4), Francja (9), Słowenia (17), Tunezja (22)

 

Grupa E: Rosja (5), Iran (8), Kuba (18), Meksyk (21)

 

Grupa F: Kanada (6), Argentyna (7), Finlandia (19), Chiny (20)

 

 

Międzynarodowa Federacja postanowiła nie wprowadzać zmian w turniejach kontynentalnych, których zostanie rozegranych pięć, dla drużyn z: Azji, Afryki, Ameryki Południowej, Europy oraz Ameryki Północnej i Centralnej (NORCECA). Zwycięzca każdego z turniejów będzie miał zapewnioną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich 2020. Na razie jedynym zespołem, który jest pewny udziału w tej imprezie jest Japonia, organizator Igrzysk Olimpijskich. Pozostałe drużyny o kwalifikację będą walczyć do stycznia 2020, wtedy bowiem mają zostać rozegrane ostatnie turnieje, ale daty i ich organizatorzy nadal nie zostali ustaleni.

 

Igrzyska Olimpijskie w siatkówce rozgrywane będą od 24 lipca do 9 sierpnia 2020 roku w Tokio.

 

 

Źródło: fivb.org/opracowanie własne