Bartosz Kurek najlepszym siatkarzem Europy. Heynen trenerem roku

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej podczas gali w Budapeszcie ogłosiła, że w tym roku tytuł najlepszego siatkarza Europy przypadł w udziale reprezentantowi Polski, Bartoszowi Kurkowi. To pierwsza nagroda przyznana polskiemu siatkarzowi. Z kolei trenerem roku został wybrany szkoleniowiec biało-czerwonych, Vital Heynen.

 

Europejska Konfederacji Siatkówki wyróżniła polskiego atakującego, Bartosza Kurka, który został wybrany najlepszym zawodnikiem Starego Kontynentu. Bartosz Kurek podczas minionego sezonu reprezentacyjnego podnosił swoją formę, której szczyt osiągnął w czasie turnieju finałowego mistrzostw świata w Turynie. Podczas całej wrześniowej rywalizacji polski zawodnik zdobył 171 punktów, a w czasie zmagań w Turynie utrzymał ponad 70% skuteczności. Bartosz Kurek został również wybrany MVP mistrzostw świata. Dla atakującego jest to duże wyróżnienie także ze względu na to, iż jest pierwszym Polakiem w historii, który otrzymał tytuł najlepszego siatkarza Europy. „Bardzo się cieszę, że otrzymałem taką nagrodę. Czuję się ogromnie wyróżniony, ale nie byłoby to możliwe bez moich kolegów z reprezentacji Polski, całego naszego sztabu szkoleniowego z Vitalem Heynenem na czele. Cieszę się, że taka nagroda po raz pierwszy trafiła w ręce Polaka i zrobię wszystko, żeby godnie reprezentować nasz naród w tej nowej dla siebie roli” – mówił po otrzymaniu nagrody Bartosz Kurek, atakujący polskiej kadry.

 

 

Wyróżnienie otrzymał również szkoleniowiec reprezentacji Polski, Vital Heynen, który został najlepszym trenerem roku 2018 roku. Dla Belga jest to pierwszy rok pracy z biało-czerwonymi, podczas którego osiągnął duże sukcesy. Dość niespodziewanie reprezentanci Polski pod wodzą Heynena najpierw awansowali do Final Six Ligi Narodów we francuskim Lille, gdzie zajęli szóste miejsce, a następnie dobrze zaprezentowali się w mistrzostwach świata. Podczas turnieju we Włoszech i Bułgarii Vital Heynen umiejętnie dokonywał zmian rotując składem, co najpierw dało Polakom awans z pierwszego miejsca w grupie, a następnie pozwoliło dostać się do finałów w Turynie. W decydującej fazie rozgrywek belgijski szkoleniowiec nie zmienił swojego stylu prowadzenia zespołu, co przyniosło mu wymierne korzyści w postaci złotego medalu i obronionego przez Polaków mistrzostwa świata. Praca Vitala Heynena została doceniona i podczas gali w Budapeszcie otrzymał nagrodę dla najlepszego trenera  roku.

 

 

 

Źródło: pzps.pl/opracowanie własne