Kolejne zmiany w projekcie kwalifikacji do Tokio. FIVB ogłasza zasady

FIVB już w marcu podało zatwierdzony przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski system kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, ale włodarze światowej federacji po raz kolejny postanowili zmienić system. We wtorek, 16 października, FIVB podało zasady kwalifikacji, które mają obowiązywać zespoły walczące o bilety do Tokio.

 

Zgodnie z opublikowanym w marcu, zatwierdzonym przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski systemem kwalifikacji, mistrzowie świata, jak się później okazało – Polacy, mieli mieć ułatwioną drogę na igrzyska olimpijskie, ponieważ miał być rozgrywany światowy turniej kwalifikacyjny. Ostatecznie z tego pomysłu zrezygnowano i zastąpiono go kwalifikacjami interkontynentalnymi, w których walczyć będą 24 zespoły, podzielone na sześć grup, a z każdej z nich wyjdzie jedna drużyna. Podział na grupy ma być dokonany zgodnie ze światowym rankingiem na dzień 1 stycznia 2019 roku. Wszystkie sześć turniejów kwalifikacyjnych będzie rozgrywanych w tym samym czasie w 2019 roku, ale konkretne daty ani organizatorzy nie zostali na razie ustaleni.

 

 

 

 

Międzynarodowa Federacja postanowiła nie wprowadzać zmian w turniejach kontynentalnych, których zostanie rozegranych pięć, dla drużyn z: Azji, Afryki, Ameryki Południowej, Europy oraz Ameryki Północnej i Centralnej (NORCECA). Zwycięzca każdego z turniejów będzie miał zapewnioną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich 2020. Na razie jedynym zespołem, który jest pewny udziału w tej imprezie jest Japonia, organizator Igrzysk Olimpijskich. Pozostałe drużyny o kwalifikację będą walczyć do stycznia 2020, wtedy bowiem mają zostać rozegrane ostatnie turnieje, ale daty i ich organizatorzy nadal nie zostali ustaleni.

 

Igrzyska Olimpijskie w siatkówce rozgrywane będą od 24 lipca do 9 sierpnia 2020 roku w Tokio.

 

 

 

Źródło: fivb.org/opracowanie własne