Chemik Bydgoszcz zwycięzcą Memoriału Wojciecha Wesołowskiego

Chemik Bydgoszcz okazał się najlepszy w Memoriale Wojciecha Wesołowskiego w Solcu Kujawskim. Bydgoszczanie w półfinale pokonali niemiecki Berlin Recycling Volleys, a w meczu finałowym byli skuteczniejsi od Trefla Gdańsk. Na trzecim miejscu natomiast uplasowali się gracze ONICO Warszawa. MVP imprezy został Bartosz Filipiak.

 

W pierwszym meczu półfinałowym zespół ONICO Warszawa zmierzył się z Treflem Gdańsk. W pierwszych dwóch partiach skuteczniejsi byli warszawianie, zwyciężając kolejno z przewagą dwóch i pięciu punktów (25:23, 25:20). W trzecim secie jednak do walki powrócili gdańszczanie. Doprowadzili do tie-breaka, a w nim okazali się skuteczniejsi, uzyskując awans do finału turnieju w Solcu Kujawskim.

 

Zespół Trefla Gdańsk przyjmował ze skutecznością 38% (25% przyjęcia perfekcyjnego), zaś w ataku zanotował 51% skuteczność. Warszawianie zaprezentowali zaś nieco wyższy procent gry w przyjęciu, bo na poziomie 41% (24% przyjęcia perfekcyjnego). W polu serwisowym o 1 punkt lepsi byli gdańszczanie, posyłając 10 asów serwisowych, a także ustawili 12 punktowych bloków wobec 7 bloków rywali.

 

Najlepiej punktującym graczem w ekipie z Gdańska był Maciej Muzaj, który zdobył 19 punktów, mając w tym 5 punktowych bloków. Atakował ze skutecznością 52%, czyli na 27 rozegranych do niego piłek skończył 14. Drugim najlepiej punktującym graczem zespołu był Szymon Jakubiszak, który zdobył 11 punktów, posyłając przy tym 1 punktową zagrywkę. Atakował z 83% skutecznością, czyli na 12 piłek skończył 10, zaś przyjmował na poziomie 20% (15% przyjęcia perfekcyjnego). W polu serwisowym punktowali także: Marcin Janusz – 3 asy serwisowe, Patryk Niemiec – 2 asy serwisowe, Nikola Mijailović, Ruben Schott, Bartłomiej Mordyl, Kewin Sasak – po 1 asie serwisowym. Punktowe bloki zanotowali również: Marcin Janusz, Kewin Sasak – po 2 bloki, Wojciech Grzyb, Patryk Niemiec i Bartłomiej Mordyl – po 1 bloku.

 

W zespole ONICO Warszawa liderem był Rafael Araujo, który zdobył aż 23 punkty, posyłając w tym 2 asy serwisowe. Atakował z 47% skutecznością, czyli na 41 rozegranych do niego piłek skończył 21. Drugim najlepiej punktującym graczem był Piotr Łukasik, zdobywszy 18 punktów, mając w swoim dorobku 2 punktowe bloki. Atakował ze skutecznością 55%, kończąc 16 na 29 rozegranych do niego piłek, a ponadto dołożył grę w przyjęciu na poziomie 46% (26% przyjęcia perfekcyjnego). W polu serwisowym punkty zdobywali także: Antoine Brizard – 3 asy serwisowe, Jakub Kowalczyk, Łukasz Wiese, Mateusz Janikowski, Jan Nowakowski – po 1 punktowej zagrywce. Blokiem zaś punktowali również: Antoine Brizard – 3 bloki oraz Łukasz Wiese – 2 bloki.

 

ONICO Warszawa – Trefl Gdańsk 2:3 (25:23, 25:20, 20:25, 25:27, 12:15)

 

MVP: Maciej Muzaj

 

Składy drużyn:

 

ONICO Warszawa: Antoine Brizard, Piotr Łukasik, Andrzej Wrona, Łukasz Wiese, Jan Nowakowski, Rafael Araujo, Dominik Jaglarski (libero) oraz Jakub Kowalczyk, Bruno Romanutti, Mateusz Janikowski

 

Trefl Gdańsk: Wojciech Grzyb, Szymon Jakubiszak, Patryk Niemiec, Maciej Muzaj, Michał Kozłowski, Kewin Sasak, Maciej Olenderek (libero) oraz Marcin Janusz, Nikola Mijailović, Maciej Muzaj, Bartłomiej Mordyl

 

 

W drugim półfinale zespół Chemika Bydgoszcz zmierzył się z niemieckim Berlin Recycling Volleys. Od początku swoje tempo gry narzucili bydgoszczanie, zaś Niemcy jedynie w pierwszym secie zdołali przekroczyć granicę 20 punktów (25:21). W dwóch ostatnich odsłonach już zdecydowanie triumfowali podopieczni trenera Jakuba Bednaruka, uzyskując awans do finału Memoriału Wojciecha Wesołowskiego.

 

Bydgoszczanie przyjmowali na poziomie 47% skuteczności (19% przyjęcia perfekcyjnego), a to przełożyli na 52% skuteczność w ataku. Berlińczycy w przyjęciu zaprezentowali się nieco lepiej, notując grę w tym elemencie na poziomie 49% (27% przyjęcia perfekcyjnego), ale nie przełożyli tego wystarczająco na atak – 44%. W polu serwisowym skuteczniejsi byli gracze z Niemiec, posyłając 3 asy serwisowe, czyli o 2 więcej niż rywale, ale w grze blokiem górą byli już bydgoszczanie, którzy zdobyli tym elementem 9 punktów wobec 5 po stronie przeciwnej.

 

W drużynie Chemika Bydgoszcz bezapelacyjnie liderem był Bartosz Filipiak, który jako jedyny zdobył dwucyfrową liczbę, 19 punktów, a w swoim dorobku zanotował 3 punktowe bloki. Atakował ze skutecznością 76%, czyli na 21 rozegranych do niego piłek skończył 16. W polu serwisowym punktował jedynie Vinhedo – 1 as serwisowy, zaś punkty w grze blokiem zdobywali także Michał Szalacha – 3 bloki, Bartłomiej Lipiński – 2 bloki oraz  Paweł Gryc – 1 blok.

 

W ekipie Berlin Recycling Volleys najlepiej punktował Kyle Russell, który zanotował 15 „oczek”, mając w swoim dorobku 1 asa serwisowego i 1 punktowy blok. Atakował ze skutecznością 57%, czyli na 23 rozegrane do niego piłki skończył 13. Równie dobrze zaprezentował się Adam White, zdobywszy dla zespołu 13 punktów, ustawiając przy tym 1 blok. Atakował ze skutecznością 43%, czyli na 28 piłek skończył 12, a ponadto zanotował 43% grę w przyjęciu zagrywki (26% przyjęcia perfekcyjnego). W polu serwisowym punktowali także Christian Guss i Georg Klein – po 1 asie serwisowym, zaś punktowe bloki zanotowali również Christian Guss – 2 bloki i Georg Klein – 1 blok.

 

Chemik Bydgoszcz – Berlin Recycling Volleys 3:0 (25:21, 25:14, 25:14)

 

MVP: Bartosz Filipiak

 

Składy drużyn:

 

Chemik Bydgoszcz: Bartłomiej Lipiński, Vinhedo, Nikola Kovacević, Michał Szalacha, Bartosz Filipiak, Maksim Morozau, Adam Kowalski (libero) oraz Paweł Gryc, Patryk Akala, Jan Lesiuk, Piotr Sieńko, Kacper Bobrowski (libero), Mateusz Witek

 

Berlin Recycling Volleys: Christian Guss, Georg Klein, Jan Zimmermann, Adam White, Samuel Tuia, Kyle Russel, Egor Bogachev (libero) oraz Sebastian Kühner

 

 

 

W meczu o trzecie miejsce zmierzyli się przegrani piątkowych półfinałów, ONICO Warszawa i Berlin Recycling Volleys. Siatkarze z Niemiec zdołali wygrać jedynie w trzeciej partii (25:23). W pozostałych skuteczniejsi byli warszawianie, zajmując trzecią lokatę w  Memoriale Wojciecha Wesołowskiego w Solcu Kujawskim.

 

Zespół ONICO Warszawa przyjmował ze skutecznością 45% (30% przyjęcia perfekcyjnego), a to przełożył na 56% grę w ataku. Berlińczycy przyjmowali słabiej, bo na poziomie 32% (17% przyjęcia perfekcyjnego), ale zanotowali atak porównywalny z rywalami – 55% skuteczności. W polu serwisowym grę całkowicie zdominowali warszawianie, posyłając aż 18 asów serwisowych wobec 6 po stronie graczy z Niemiec, którzy jednak zanotowali więcej skutecznych bloków 11 przy 9 blokach warszawskiego zespołu.

 

W zespole z Warszawy najlepiej punktującym graczem był, tak jak dzień wcześniej, Rafael Araujo, który zdobył 19 punktów, mając na swoim koncie 2 asy serwisowe oraz 1 punktowy blok. Atakował ze skutecznością 59%, czyli na 27 rozegranych do niego piłek skończył 16. Z dobrej strony zaprezentował się także Piotr Łukasik, dołożywszy do dorobku drużyny 14 „oczek”, posyłając w tym 2 asy serwisowe i ustawiając 2 punktowe bloki. Atakował na poziomie 59%, kończąc 10 z 17 rozegranych do niego piłek, a ponadto przyjmował z 43% skutecznością (32% przyjęcia perfekcyjnego). Trzecim graczem, który zdobył dwucyfrową liczbę „oczek” był Jan Nowakowski – 13 punktów, a w swoim dorobku zanotował aż 6 asów serwisowych i 3 skuteczne bloki. Atakował na poziomie 44%, czyli na 9 piłek skończył 4. W polu serwisowym punktowali także: Antoine Brizard – 5 asów serwisowych, Andrzej Wrona – 2 asy serwisowe i Łukasz Wiese – 1 as serwisowy. W bloku punkty dołożyli też: Jakub Kowalczyk, Antoine Brizard, Andrzej Wrona – po 1 bloku.

 

W ekipie Berlin Recycling Volleys najlepiej punktował Kyle Russel, który zdobył dla zespołu 18 punktów, mając w tym jeden punktowy blok. Atakował ze skutecznością 65%, czyli na 26 piłek skończył 17. Drugim najlepiej punktującym graczem, z dwucyfrową liczbą zdobytych „oczek” był Egor Bogachev. Dołożył do dorobku zespołu 16 punktów, posyłając w tym 2 asy serwisowe, a także ustawił 3 skuteczne bloki. Atakował ze skutecznością 55%, czyli na 20 piłek skończył 11, a do tego dołożył 20% grę w przyjęciu. W polu serwisowym punktowali również: Sebastian Kühner – 2 asy serwisowe, Christian Guss i Georg Klein – po 1 asie serwisowym. W bloku zaś punkty zdobywali także: Georg Klein – 4 bloki, Sebastian Kühner – 2 bloki i Samuel Tuia – 1 blok.

 

ONICO Warszawa – Berlin recycling Volleys 3:1 (25:21, 25:19, 23:25, 25:19)

 

MVP: Piotr Łuksik

 

Składy drużyn:

 

ONICO Warszawa: Antoine Brizard, Piotr Łukasik, Andrzej Wrona, Łukasz Wiese, Jan Nowakowski, Rafael Araujo, Dominik Jaglarski (libero) oraz Jakub Kowalczyk, Bruno Romanutti, Mateusz Janikowski

 

Berlin Recycling Volleys: Christian Guss, Georg Klein, Jan Zimmermann, Samuel Tuia, Kyle Russel, Egor Bogachev, Moritz Reichert (libero) oraz Sebastian Kühner, Adam White

 

 

W meczu finałowym kibice mogli obserwować pięciosetową walkę pomiędzy Treflem Gdańsk i Chemikiem Bydgoszcz. Bydgoszczanie w pierwszych dwóch setach narzucili swoje tempo gry, zwyciężając w obu partiach różnicą 5 punktów. W trzecim secie wyraźnie do gry powrócili gdańszczanie, rozbijając rywali (25:11). Doprowadzili do tie-breaka, ale w nim lepsi okazali się gracze Chemika Bydgoszcz (15:11).

 

Bydgoszczanie przyjmowali na poziomie 44% skuteczności (15% przyjęcia perfekcyjnego), jednak nie przełożyli tego wystarczająco na atak – 39%. Gdańszczanie zanotowali słabszą grę w przyjęciu zagrywki – 36% (13% przyjęcia perfekcyjnego), ale za to zaprezentowali się korzystniej w ataku, notując grę tym elementem na poziomie 51%. W polu serwisowym o 3 punty lepsi byli bydgoszczanie, posyłając 8 asów serwisowych, ale w grze blokiem dominowali gdańszczanie – 15 bloków wobec 7 po stronie rywali.

 

W zespole z Bydgoszczy, tak jak dzień wcześniej, liderem był Bartosz Filipiak, który zdobył aż 21 punktów, ustawiając w tym 3 punktowe bloki. Atakował ze skutecznością 49%, kończąc 18 piłek na 37 rozegranych do niego. Dwupunktową liczbę „oczek” zdobył także Paweł Gryc – 12 punktów. Posłał przy tym 1 asa serwisowego i ustawił 3 bloki. Atakował ze skutecznością 36%, czyli na 22 piłki skończył 8, a do tego dołożył 47% grę w przyjęciu zagrywki. W polu serwisowym punktowali ponadto: Maksim Morozau – 4 asy serwisowe, Vinhedo – 2 asy serwisowe oraz Piotr Sieńko – 1 as serwisowy. W bloku zaś punkty zdobywali także: Mateusz Siwicki – 3 bloki, Vinhedo i Michał Szalacha – po 1 bloku.

 

W ekipie z Gdańska liderem był Maciej Muzaj, który zdobył 14 punktów, posyłając w tym 1 asa serwisowego i ustawiając 3 punktowe bloki. Atakował ze skutecznością 48%, czyli na 21 piłek skończył 10. Z dobrej strony zaprezentował się także Nikola Mijajlowić, dołożywszy do dorobku drużyny 12 „oczek”, mając w tym 1 asa serwisowego i dwa punktowe bloki. Atakował z 53% skutecznością, kończąc 9 piłek na 17 rozegranych, a ponadto dołożył 64% grę w przyjęciu (21% przyjęcia perfekcyjnego). Dwucyfrową liczbę punktów zdobył także Kewin Sasak – 11 „oczek”, posyłając w tym 1 asa serwisowego i ustawiając 1 blok. Atakował ze skutecznością 60%, czyli na 15 piłek skończył 9. W polu serwisowym ponadto punktowali: Bartłomiej Mordyl i Michał Kozłowski – po 1 asie serwisowym. W bloku zaś punkty zdobywali również: Patryk Niemiec, Bartłomiej Mordyl – po 3 bloki, Wojciech Grzyb, Szymon Jakubiszak i Miłosz Hebda – po jednym bloku.

 

Chemik Bydgoszcz – Trefl Gdańsk 3:2 (25:20, 25:20, 11:25, 18:25, 15:11)

MVP : Paweł Gryc

Składy drużyn:

 

Chemik Bydgoszcz: Vinhedo, Nikola Kovacević, Paweł Gryc, Michał Szalacha, Bartosz Filipiak, Maksim Morozau, Adam Kowalski (libero) oraz Bartłomiej Lipiński, Mateusz Sawicki, Patryk Akala, Jan Lesiuk, Piotr Sieńko, Kacper Bobrowski (libero), Mateusz Witek

 

Trefl Gdańsk: Wojciech Grzyb, Miłosz Hebda, Patryk Niemiec, Ruben Schott, Michał Kozłowski, Kewin Sasak, Fabian Majcherski (libero) oraz Marcin Janusz, Szymon Jakubiszak, Nikola Mijailović, Maciej Muzaj, Maciej Olenderek (libero), Bartłomiej Mordyl

 

 

Klasyfikacja końcowa:

 

1. Chemik Bydgoszcz

2. Trefl Gdańsk

3. ONICO Warszawa

4. Berlin Recycling Volleys

 

MVP turnieju: Bartosz Filipiak

 

 

Źródło: http://www.onicowarszawa.pl/ http://www.luczniczkabydgoszcz.pl/ http://www.twitter.com/ http://www.facekook.com