Trefl Gdańsk zwycięzcą turnieju w Suwałkach

W piątek i w sobotę w ramach IX Memoriału im. Józefa Gajewskiego w Suwałkach zmierzyły się zespoły Ślepska Suwałki, Trefla Gdańsk, Chemika Bydgoszcz oraz Indykpolu AZS-u Olsztyn. Pierwsze miejsce w turnieju zajęli gdańszczanie, pokonując w finale ekipę z Bydgoszczy, zaś trzecie miejsce przypadło w udziale olsztynianom.

 

Na rozpoczęcie turnieju w Suwałkach zespół Indykpolu AZS-u Olsztyn zmierzył się z ekipą Chemika Bydgoszcz. Olsztynianie zwyciężyli jedynie w pierwszym secie i to z dosyć wyraźną przewagą (25:14). W kolejnych odsłonach już wyraźnie skuteczniejsi byli bydgoszczanie, a w dwóch ostatnich setach zwyciężyli z przewagą dwóch punktów. Tym samym ekipa Chemika Bydgoszcz awansowała do sobotniego finału.

 

Gracze Chemika Bydgoszcz przyjmowali ze skutecznością 50% (13% przyjęcia perfekcyjnego), a to przełożyli na 47% grę w ataku. Olsztynianie zaś przyjmowali na poziomie 42% skuteczności (15% przyjęcia perfekcyjnego), ale zanotowali nieco wyższy procent gry w ataku – 51%. W polu serwisowym o jeden punkt lepsi byli gracze z Olsztyna, posyłając 5 asów serwisowych. W bloku jednak o trzy punkty więcej zanotowali siatkarze z Bydgoszczy – 8 punktowych bloków.

 

W zespole z Bydgoszczy najlepiej punktującym graczem był Bartosz Filipiak, który zdobył dla drużyny 19 punktów, mając w tym 1 asa serwisowego oraz 1 skuteczny blok. Atakował ze skutecznością 52%, kończąc 17 piłek, na 33 rozegrane do niego. W ekipie z Olsztyna zaś liderem był Jak Hadrava, zdobywszy 21 punktów, posyłając 4 asy serwisowe i ustawiając 1 punktowy blok. Atakował ze skutecznością 57%, czyli na 28 rozegranych do niego piłek, skończył 16, a ponadto zanotował 50% przyjęcie zagrywki.

 

Chemik Bydgoszcz – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (14:25, 25:19, 25:23, 25:23)

 

Składy drużyn:

 

Chemik Bydgoszcz: Vinhedo, Nikola Kovacević, Paweł Gryc, Michał Szalacha, Bartosz Filipiak, Maksim Morozau, Adam Kowalski (libero) oraz Bartłomiej Lipiński, Jan Lesiuk, Piotr Sieńko, Mateusz Witek

 

Indykpol AZS Olsztyn: Jan Hadrava, Marcel Lux, Miłosz Zniszczoł, Serhiy Kapelus, Paweł Pietraszko, Paweł Woicki, Michał Żurek (libero) oraz Mateusz Kańczok, Radosław Gil, Sebastian Warda, Jakub Urbanowicz, Jakub Zabłocki, Dawid Sokołowski

 

 

W drugim piątkowym pojedynku Trefl Gdańsk zmierzył się z gospodarzem turnieju, ekipą Ślepska Suwałki. W tym starciu kibice mieli okazję do obserwowania dużych emocji, zakończonych dopiero po pięciu setach. W pierwszej odsłonie pojedynku z dosyć wyraźną przewagą padła łupem Trefla Gdańsk (25:18), zaś w drugiej partii do gry wyraźnie powrócili gracze z Suwałk, a set zakończył się na ich korzyść po grze na przewagi (27:25). Koncentracji nie stracili w trzeciej odsłonie, obejmując prowadzenie w meczu (25:22). Dwa kolejne sety należały już jednak do zespołu z Gdańska, którzy tym samym zwyciężyli 3:2, awansując do finału.

 

 Ślepsk Suwałki – Trefl Gdańsk (18:25, 27:25, 25:22,22:25, 9:15)

 

Trefl Gdańsk: Wojciech Grzyb, Marcin Janusz, Patryk Niemiec, Nikola Mijailović, Maciej Muzaj, Ruben Schott i Maciej Olenderek (libero)

 

 

 

W sobotę w meczu o trzecie miejsce siatkarze Ślepska Suwałki zmierzyli się więc z ekipą Indykpolu AZS-u Olsztyn. Od początku swój rytm gry narzucili olsztynianie, kontrolując przebieg spotkania. W każdym z setów jednak ekipa z Suwał dobiła do granicy 20 punktów, a w dwóch ostatnich partiach nawet je przekroczyła.

 

Indykpol AZS Olsztyn – Ślepsk Suwałki 3:0 (25:20, 25:21, 25:21)

 

 

W finale IX Memoriału im. Józefa Gajewskiego spotkały się zespoły Trefla Gdańsk oraz Chemika Bydgoszcz. W pojedynku nie brakowało emocji i po raz drugi w Suwałkach kibice mogli oglądać pięciosetowy pojedynek. W pierwszym secie dosyć wyraźnie, z przewagą dziewięciu punktów triumfowali siatkarze Trefla Gdańsk (25:16), a szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechylili również w drugim secie (25:21). Bydgoszczanie nie złożyli jednak broni. Odrobili straty i doprowadzili do tie-breaka. W nim jednak skuteczniejsi okazali się gdańszczanie.

 

Zespół Trefla Gdańsk zanotował 50% grę w przyjęciu zagrywki (19% przyjęcia perfekcyjnego), a to przełożyli na 47% atak. Bydgoszczanie zaś w przyjęciu zanotowali skuteczność na poziomie 46% (20% przyjęcia perfekcyjnego), a w ataku zanotowali skuteczność na poziomie 50%. W polu serwisowym grę zdominowali gdańszczanie, posyłając 13 asów serwisowych, wobec 6 po stronie bydgoszczan. Również w bloku byli lepsi jednym punktem – 11 bloków.

 

Najlepszym graczem w zespole Trefla Gdańsk był Ruben Schott, który zdobył dla drużyny aż 22 punkty, posyłając 5 asów serwisowych i jeden punktowy blok. Atakował ze skutecznością 44%, czyli na 34 rozegrane do niego piłki skończył 15. W ekipie z Bydgoszczy ponownie najlepiej punktującym graczem był ponownie Bartosz Filipiak, zdobywając dla zespołu 21 punktów, mając w tym 1 punktowy blok. Atakował ze skutecznością 48%, czyli na 42 wystawione do niego piłki, skończył 20.

 

Chemik Bydgoszcz – Trefl Gdańsk 2:3 (16:25, 21:25, 25:19, 28:26, 13:15)

 

Składy drużyn:

 

Chemik Bydgoszcz: Bartłomiej Lipiński, Vinhedo, Paweł Gryc, Mateusz Siwicki, Bartosz Filipiak, Patryk Akala, Adam Kowalski (libero) oraz Jan Lesiuk, Piotr Sieńko, Kacper Bobrowski (libero)

 

Trefl Gdańsk: Wojciech Grzyb, Marcin Janusz, Patryk Niemiec, Nikola Mijailović, Macije Muzaj, Ruben Schott, Maciej Olenderek (libero) oraz Miłosz Hebda, Michał Kozłowski, Kewin Sasak

 

Źródło: http://www.indykpolazs.pl / http://www.twitter.com / http://www.facebook.com