MŚ: Trzecia wygrana Polaków

W trzecim meczu fazy grupowej reprezentacja Polski zmierzyła się z kadrą Finlandii. W pierwszym secie skuteczniejsi byli biało-czerwoni, lecz w drugiej partii inicjatywa leżała po stronie Finów. W trzeciej odsłonie wyraźnie do gry powrócili Polacy, a w czwartej postawili kropkę nad „i”, dopisując do tabeli kolejne zwycięstwo za trzy punkty.

 

Mecz rozpoczął się wymianą punktów (1:1), a następnie między zespołami nawiązała się walka od pierwszych piłek (4:4). Jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną biało-czerwoni objęli dwupunktowe prowadzenie (6:4), ale Finowie natychmiast odrobili stracone „oczka” (6:6). Polacy nie pozwolili im jednak przejąć inicjatywy i to oni minimalnie prowadzili na obowiązkowej pauzie w grze (8:7). Po powrocie na plac gry skutecznym blokiem popisali się Piotr Nowakowski i Bartosz Kurek, doprowadzając do dwupunktowego prowadzenia (9:7). Polacy utrzymywali je w kolejnych akcjach, choć Finowie próbowali odrabiać straty. As serwisowy Bartosza Kurka powiększył ich prowadzenie do czterech punktów (13:9), a skuteczny blok Mateusza Bieńka i Fabiana Drzyzgi zmusił szkoleniowca reprezentacji Finlandii do wykorzystania przerwy na żądanie (14:9). To jednak nie zatrzymało podopiecznych trenera Vitala Heynena, którzy wysoko prowadzili na drugim czasie technicznym (16:10). W decydującej fazie seta nie wypuszczali z rąk inicjatywy. Chociaż siatkarze z Finlandii próbowali jeszcze walczyć, straty okazały się zbyt duże do odrobienia. Pierwszego seta biało-czerwoni zapisali na swoim koncie z przewagą pięciu punktów (25:20).

 

Drugiego seta od błędu w polu serwisowym rozpoczęli Finowie, a biało-czerwoni szybko objęli dwupunktowe prowadzenie (2:0). Finowie momentalnie odrobili straty (2:2), a po zablokowaniu ataku Artura Szalpuka wyszli na prowadzenie (3:2). Kolejny punkt na ich korzyść poskutkował zaś przerwą na żądanie trenera Vitala Heynena (4:2). Finowie nie pozwolili sobie na stratę przewagi, prowadząc także na pierwszej przerwie technicznej (8:6). Po wznowieniu gry nie wypuszczali z rąk inicjatywy, choć biało-czerwoni walczyli o odrobienie strat. W ich grę wkradały się jednak pomyłki, które wykorzystywali rywale, prowadząc także na drugim czasie technicznym (16:12). W decydującej fazie seta biało-czerwoni złapali kontakt z rywalami (15:16), ale Finowie nie pozwolili im na wyrównanie wyniku. Dopiero w końcówce wybicie piłki po bloku przez Michała Kubiaka doprowadziło do remisu (21:21), zmuszając do reakcji trenera Finów. Ostatecznie po grze na przewagi drugą partię rozstrzygnęli na swoją korzyść siatkarze z Finlandii (28:26).

 

Trzecią partię lepiej rozpoczęli biało-czerwoni, obejmując trzypunktowe prowadzenie po ataku Bartosza Kurka (3:0). Utrzymywali je w kolejnych akcjach. Finowie próbowali odrabiać straty, ale w ich grę wkradały się pomyłki. Czteropunktowa różnica na korzyść Polaków poskutkowała przerwą na żądanie trenera fińskiej drużyny (6:2). To nie powstrzymało podopiecznych trenera Vitala Heynena, którzy w dalszym ciągu wysoko prowadzili na pierwszej przerwie technicznej (8:3). Utrzymywali rywali na dystans, kontrolując grę (12:5). Na niewiele zdała się kolejna przerwa na żądanie szkoleniowca reprezentacji Finlandii (13:5), gdyż na drugim czasie technicznym wciąż wysoko prowadzili Polacy (16:8). W decydującym fragmencie seta w pełni kontrolowali wynik, zwyciężając z przewagą dziewięciu punktów (25:16).

 

Czwartego seta zespoły rozpoczęły wyrównanie (2:2). Szybko jednak biało-czerwoni objęli trzypunktowe prowadzenie (5:3), a następnie prowadzili na pierwszej przerwie technicznej (8:4). Nie wypuszczali z rąk inicjatywy w pełni kontrolując wydarzenia na boisku, prowadząc również na drugim czasie technicznym (16:7). W końcowej fazie seta postawili kropkę nad ‚i’, zwyciężając z przewagą jedenastu punktów (25:15).

 

Polska – Finlandia 3:1 (25:20, 26:28, 25:16, 25:15)

 

Składy drużyn:

 

Polska: Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski, Grzegorz Łomacz, Jakub Kochanowski,

 

Finlandia: Mikko Esko, Niko Suihkonen, Elviss Krastins, Tommi Siirila, Sauli Sinkkonen, Samuli Kaislasano, Lauri kerminen (libero) oraz Eemi Teraportti, Antti Ronkainen

 

Źródło: Informacja własna