Dustin Watten: „Mamy wspaniałą grupę zawodników”

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w ramach ostatnich przygotowań do mistrzostw świata bierze udział w Ljubljana Volleyball Challenge, gdzie rywalizuje ze Słoweńcami, Kanadyjczykami i Irańczykami. „Może trzeba nam nie tyle rywalizacji z silnymi zespołami, co takimi, które prezentują różny styl gry” – mówił Dustin Watten.

 

Czas Siatkówki: Europejską część przygotowań spędzacie w Słowenii. Co możesz powiedzieć po tych pierwszych dniach w Lublanie?

 

Dustin Watten: Dla nas to wspaniała okazja do tego, żeby rywalizować z innymi zespołami, ponieważ już trochę minęło od naszego ostatniego spotkania. Wydaje mi się, że każdy jest zadowolony, że może tutaj być i znowu grać. Wszyscy się cieszą, że mogą być w tym gronie. Dla mnie osobiście to wielki zaszczyt, że mogę tutaj grać, zakładać amerykańską koszulkę i przy okazji zobaczyć to niesamowite miasto, które jest piękne.

 

 

Jak przebiega aklimatyzacja? Jesteście w Europie dość krótko.

 

To jest coś, z czym musimy się pogodzić. Oczywiście fizycznie możemy być trochę zmęczeni i to jest normalne, ale mentalnie będziemy robili wszystko, żeby być jak najlepsi w danym momencie i dawać z siebie maksimum. Będziemy pracować, żeby to osiągnąć, ale oczywiście podczas pierwszego tygodnia pobytu w Europie na pewno będziemy zmęczeni.

 

 

Obsada turnieju w Lublanie jest dość silna, patrząc pod kątem mistrzostw świata to dla was dobre przetarcie?

 

Zdecydowanie na tym etapie przygotowań potrzebujemy gry. Może trzeba nam nie tyle rywalizacji z silnymi zespołami, co takimi, które prezentują różny styl gry. Weźmy pod uwagę na przykład reprezentację Iranu, która ma bardzo ciekawą grę w ofensywie, chyba nawet mogę powiedzieć, niepowtarzalną. Oni mogli poćwiczyć obronę grając przeciwko nam, my tak samo. Kanada jest naprawdę bardzo silnym zespołem, śmiało można powiedzieć, fizycznym i przeciwko nim trzeba grać szybko i odważnie w każdym elemencie. Słowenia jest zespołem, z którym nie graliśmy już bardzo długo, więc z naszej perspektywy to bardzo dobrze, że możemy się z nimi zmierzyć, bo podczas ostatnich mistrzostw Europy zagrali bardzo dobrze i stale poprawiają grę.

 

 

Na mistrzostwa świata jedzie aż pięciu środkowych, to pozycja na której jesteście najmocniejsi?

 

Jako reprezentacja Stanów Zjednoczonych jesteśmy obdarzeni wieloma medalami i chcemy cały czas dokładać do swojego dorobku kolejne. Mamy wspaniałą grupę zawodników, szczególnie jeśli chodzi właśnie o środkowych. Moim zdaniem będą w stanie pomóc zarówno na boisku, jak i poza nim, ponieważ są wspaniałymi kolegami i wojownikami. Wydaje mi się, że to jest pozycja, która podczas tych mistrzostw świata będzie u nas najmocniejsza.

 

 

Jaki jest więc cel na mistrzostwa?

 

Celem na te mistrzostwa, podobnie jak na każdy turniej jest przywiezienie złotego medalu i z takim nastawieniem przystąpimy do rywalizacji. Początek może być dla nas trudny fizycznie, ale myślę, że z dnia na dzień będziemy wyglądać coraz lepiej, a mentalne jesteśmy już gotowi.

 

 

 

Z Dustinem Wattenem w Lublanie rozmawiała Olga Król