Vital Heynen: „Nie koncentrujmy się na wygraniu memoriału już przed pierwszym meczem”

24 sierpnia rozpocznie się XVI Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. W tym roku turniej ponownie został mocno obsadzony, ponieważ zagrają w nim m. in. finaliści tegorocznej Ligi Narodów. „Przyjeżdżają do nas najlepsi, dla nas to jest bardzo duża motywacja, będziemy chcieli dołączyć do tych czołowych ekip” – mówił Michał Kubiak.

 

Trudna przeprawa wymaga skupienia

 

Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, który zostanie rozegrany już po raz szesnasty, to przedostatni sprawdzian dla reprezentacji Polski przed mistrzostwami świata, które odbędą się w Bułgarii i we Włoszech. Biało-czerwoni od paru miesięcy przygotowują się do tego turnieju, rozgrywając kolejne mecze, które pomagają im zbierać doświadczenie. W związku z tym, wagnerowski turniej stanowi ważny etap walki o jak najlepszą formę, ponieważ po kilku tygodniach treningów biało-czerwoni będą mogli przekonać się na jakim etapie przygotowań się znajdują. Naprzeciwko nich staną zwycięzcy tegorocznej Ligi Narodów, reprezentacja Rosji, finaliści wspomnianego turnieju, Francuzi oraz również mocna reprezentacja Kanady. „Mamy reprezentacje, które na chwilę obecną są przed nami, mam na myśli Rosjan i Francuzów, o zwycięstwo w całym turnieju będzie więc bardzo ciężko” – mówił na konferencji poprzedzającej turniej trener Vital Heynen. Jednocześnie szkoleniowiec podkreślał, jak ważne ze strony jego podopiecznych będzie nastawienie mentalne: „Mówiłem moim zawodnikom, aby na razie nie myśleli o niedzieli, koncentrujmy się na meczu piątkowym, później porozmawiamy o tym, co możemy ewentualnie poprawić na kolejne mecze. Nie koncentrujmy się na wygraniu memoriału już przed pierwszym meczem tylko myślmy o każdym kolejnym spotkaniu”.

 

 

Dać z siebie wszystko

 

Chociaż przed reprezentacją Polski stoi bardzo wymagające zadanie, jest to również okazja do wyciągnięcia ostatnich wniosków, które będzie można jeszcze wcielić w grę przed startem imprezy docelowej. „Staramy się dołączyć do tych najlepszych i mam nadzieję, że nie będziemy od nich odstawać. Na pewno stać nas na nawiązanie walki z tymi zespołami” – mówił Michał Kubiak. Turniej upamiętniający postać legendarnego szkoleniowca od lat nie tylko zaprasza uczestników ze światowej czołówki, którzy zapewniają widowiska siatkarskie na wysokim poziomie, ale gromadzi także kibiców wspierających swoją drużynę w ostatnich sprawdzianach przed ważną imprezą. „Czekamy z niecierpliwością na pierwszy mecz, w piątek gramy z Kanadą i wierzę, że hala się zapełni, tego byśmy sobie życzyli, a mam nadzieję, że swoją grą odwdzięczymy im się na tyle, że wyjdą z hali zadowoleni” – dodał kapitan biało-czerwonych.

 

 

Jak Hubert Jerzy Wagner…

 

Obecny sezon reprezentacyjny jest pierwszym dla Vitala Heynena w roli trenera Polaków. Belg otrzymał zadanie stworzenia drużyny, która odbuduje dobry wizerunek polskiej siatkówki. Jerzy Mróz, Prezes Fundacji Jerzego Wagnera, który od lat odpowiada za organizację turnieju, w obecnym szkoleniowcu zauważa podobieństwo do legendarnego trenera: „Cieszę się z tego, że Vital Heynen jest trenerem naszej reprezentacji, byłem za tą kandydaturą, dlatego że to jedyny trener, który mówiąc o pracy z reprezentacją Polski powiedział, że interesuje go tylko medal. Tak, jak wiele lat temu mówił Hubert Jerzy Wagner”.

 

 

Kraków żyje siatkówką

 

Memoriał Huberta Jerzego Wagnera w Krakowie zagości już trzeci raz z rzędu, a czwarty w historii. Od swojego otworzenia Tauron Arena gości wielkie siatkarskie imprezy, sprawiając że miasto żyje siatkówką. „Cieszę się, że po raz kolejny przed kluczową imprezą tego roku, jaką są mistrzostwa świata, ten najważniejszy sprawdzian odbędzie się w Krakowie. Mam nadzieję, że dostarczy on wszystkim sporo przeżyć. Piątek, sobota i niedziela to będzie prawdziwe siatkarskie święto w Krakowie i myślę, że hala zapełni się, bo będzie kogo oglądać. Reprezentacje Polski, Rosji, Francji i Kanady gwarantują to, że siatkówka będzie na najwyższym poziomie” – powiedział na zakończenie Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej.

 

 

 

Źródło: Informacja prasowa/opracowanie własne