Bułgarzy na remis w sparingach z Rosjanami

Reprezentacje Bułgarii i Rosji w ramach przygotowań do mistrzostw świata rozegrały ze sobą dwa spotkania sparingowe. W pierwszym pojedynku toczonym w Warnie górą byli gospodarze, którzy pokonali rywali po pięciu setach. W drugim meczu to Rosjanie przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść i po czterech setach mogli cieszyć się ze zwycięstwa.

 

W pierwszym meczu sparingowym mocniejsza okazała się reprezentacja Bułgarii, która do zwycięstwa potrzebowała pięciu setów. Spotkanie w pierwszej części było wyrównane, a o wygranej w poszczególnych partiach decydowały niuanse. Sytuacja zmieniła się w czwartej odsłonie, kiedy reprezentacja Bułgarii odnalazła dobry rytm gry i pewnie pokonała Rosjan, powtarzając to samo w tie-breaku. Obydwaj szkoleniowcy postanowili sprawdzić na boisku większość swoich zawodników, co ma pomóc im w znalezieniu najlepszych ustawień i sprawdzenia ich w trudnych sytuacjach. Najlepszym zawodnikiem w reprezentacji Bułgarii był Miroslav Gradnarov który dołożył do dorobku zespołu piętnaście punktów. Jedenaście „oczek” wywalczył Alex Grozdanov, a tylko o jedno mniej mieli Nikolay Penchev i Nikolay Nikolov.  Po rosyjskiej stronie trzech najlepszych siatkarzy zdobyło po jedenaście punktów: Ilia Vlasov, Anton Karpuhov and Alexey Rodichev. Reprezentacja Rosji przyjechała jednak do Bułgarii bez kluczowych zawodników, do kadry przed Memoriałem Huberta Jerzego Wagnera dołączą: Dmitry Muserskiy, Maxim Mihaylov, Dmitry Volkov iEgor Kliuka.

 

 

Bułgaria – Rosja 3:2 (23:25, 25:23, 21:25, 25:16, 15:7)

 

Składy zespołów:

 

Bułgaria: Georgi Seganov, Nikolay Uchikov, Todor Skrimov, Valentin Bratoev, Nikolay Nikolov, Viktor Yosifov, Teodor Salparov (libero) oraz Dobromir Dimitrov, Miroslav Gradinarov, Rozalin Penchev, Teodor Todorov, Alex Grozdanov, Nikolay Penchev, Vladislav Ivanov (Libero)

 

Rosja: Sergey Grankin, Viktor Poletaev, Anton Karpukhov, Yuri Berezhko, Ilya Vlasov, Ilias Kurkaev, Alexey Verbov (libero) oraz Aleksey Kabeshov (libero), Alexey Rodichev, Nikolay Pavlov, Igor Filipov, Kirill Ursov


 

 

 

W drugim spotkaniu mocniejsza okazała się reprezentacja Rosji, która pokonała gospodarzy w czterech setach. Podobnie jak w poprzednim meczu, początkowa faza pojedynku była wyrównana i dwie pierwsze odsłony zakończyły się minimalną różnicą oczek. Jedynym elementem, w jakim widać było wyraźną przewagę Rosjan był blok, którym zatrzymali rywali piętnaście razy, o pięć więcej niż gospodarze. Po raz kolejny najlepszym zawodnikiem po stronie Bułgarów był Miroslav Gradinarov, który wywalczył czternaście „oczek” przy 48% skuteczności. Tylko o jeden punkt mniej do konta gospodarzy dołożył Valentin Bratoev, który utrzymał 52% skuteczności. Po rosyjskiej stronie liderami byli Ilia Vlasov oraz Ilias Kurkaev, którzy zdobyli po piętnaście punktów.

 

Bułgaria – Rosja 1:3 (23:25, 25:23, 22:25, 18:25)

 

Składy zespołów:

 

Bułgaria: Georgi Seganov, Miroslav Gradinarov, Valentin Bratoev, Nikolay Penchev, Alex Grozdanov, Victor Yosifov, Vladislav Ivanov (libero) oraz Dobromir Dimitrov, Rosalin Penchev, Nikolay Uchikov, Teodor Todorov, Teodor Salparov

 

Rosja: Sergey Grankin, Nikolay Pavlov, Anton Karpukhov, Yuri Berezhko, Ilya Vlasov, Ilias Kurkaev, Alexey Verbov (libero) oraz Aleksey Kabeshov (libero), Alexey Rodichev, Alexander Butko, Igor Filipov, Kirill Ursov, Victor Poletaev

 

 

 

Reprezentacja Bułgarii podczas mistrzostw świata wystąpi osłabiona i mimo tego, że jest gospodarzem części turnieju, nie będzie stawiana w roli faworyta. Wcześniej pisaliśmy, że w najważniejszych zawodach tego roku nie wystąpi atakujący Tsvetan Sokolov, o czym pisaliśmy TUTAJ, turniej przegapi również rozgrywający Georgy Bratoev, który urazu wymagającego operacji nabawił się podczas Ligi Narodów. Niedawno kontuzji doznał również Boyan Yordanov, który także nie wystąpi w mistrzostwach świata. W przyszłym tygodniu Bułgarów czekają jeszcze spotkania sparingowe z reprezentacją Belgii, a Rosjanie przyjadą do Polski, by wziąć udział w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera.

 

 

 

Źródło: volleyball.bg/opracowanie własne