Benjamin Toniutti: „Najważniejsza jest praca, którą wykonujemy razem”

Trener reprezentacji Francji, Laurent Tillie wąski skład na mistrzostwa świata podał już kilkanaście dni temu, a zawodnicy są już w trakcie intensywnych przygotowań. Siatkarzy niedługo czekają pierwsze spotkania sparingowe, które pokażą ich dyspozycję i elementy, jakie należy poprawić przed startem wrześniowego turnieju.

 

Reprezentacja Francji ma za sobą już jeden ważny turniej w tym sezonie, jakim była Liga Narodów. Podopieczni trenera Laurenta Tillie podczas Final Six rozgrywanego w Lille wywalczyli srebrne medale, w finale przegrywając z Rosjanami. „Ten mecz musi na długo pozostać w naszych głowach, ponieważ Rosjanie będą tak samo groźni podczas mistrzostw świata. Musimy być gotowi do gry z zespołami na takim poziomie. Kiedy zespół jest silny, musimy znajdywać na niego odpowiednią broń. To będzie nasze miejsce pracy na przygotowania do mistrzostw świata” – mówi kapitan reprezentacji Francji, Benjamin Toniutti. Francuzi są już w trakcie przygotowań do wrześniowego turnieju, które rozpoczęli w poniedziałek, 30 lipca od pracy fizycznej, a dopiero później zaczną skupiać się na skoczności. Szkoleniowiec stara się różnicować treningi, wplatając do nich między innymi elementy cross-fitu. Zespół skupia się również na technice, która będzie kluczowa podczas mistrzostw świata, a najwyższa forma zawodników ma przyjść właśnie we wrześniu.

 

 

Zobacz skład Francuzów na mistrzostwa świata

 

 

Sparingi wiele znaczą

 

Reprezentacja Francji ma również zaplanowane spotkanie sparingowe, na początek z Holendrami, które ma być rozegrane 11 sierpnia w Sète, gdzie swoją profesjonalną karierę zaczynał Benjamin Toniutti. „To pierwszy raz kiedy wracam do Sète od kiedy tam grałem i bardzo się z tego cieszę. Będzie to dla nas również pierwszy mecz sparingowy po zaledwie kilkunastu treningach, więc ciężko będzie go ocenić” – mówi kapitan reprezentacji Francji. Sparing z Holendrami będzie jednak dobrym materiałem szkoleniowym, który pozwoli na znalezienie i poprawę słabych punktów. „Holendrzy są na bardziej zaawansowanym etapie przygotowań niż my, zaczęli o tydzień wcześniej, więc będziemy rywalizować z zespołem o lepszej formie fizycznej. Dla nas będzie ważne to, że będziemy mogli zacząć skupiać się na konkretnych sytuacjach” – wyjaśnił Benjamin Toniutti. Kolejnym etapem przygotowań będzie dla Francuzów Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, gdzie zmierzą się z Rosjanami, Polakami i Kanadyjczykami. Następnie siatkarze wrócą do Paryża i zagrają z reprezentacją Serbii, a później polecą do Bułgarii, gdzie w Ruse czeka ich faza grupowa mistrzostw świata.

 

 

 

Źródło: ffvb.org/opracowanie własne