Słoweńcy rozpoczęli przygotowania do mistrzostw świata

Reprezentacja Słowenii 16 lipca w Kranjskiej Gorze rozpoczęła przygotowania do mistrzostw świata, które w dniach 9-30 września odbędą się we Włoszech i Bułgarii. Słoweńcy swoje mecze w fazie grupowej będą rozgrywać we Florencji, a ich rywalami będą reprezentacje Włoch, Japonii, Dominikany, Belgii oraz Argentyny. 

 

Słoweńcy w tym sezonie reprezentacyjnym wzięli udział w Lidze Europejskiej, w której nie zagrali najbardziej doświadczeni gracze. Zawodnicy ci odpoczywali, natomiast w turnieju tym grali siatkarze, którzy nie mieli okazji do wielu występów w kadrze narodowej. Młodzi gracze podczas tych zawodów nabierali doświadczenia, które ma zaprocentować później. Najważniejszą imprezą tego sezonu są natomiast mistrzostwa świata, które we wrześniu odbędą się we Włoszech i Bułgarii. Słoweńcy 16 lipca rozpoczęli przygotowania do tego turnieju. Na pierwszym zgrupowaniu pojawiło się osiemnastu zawodników wśród których znaleźli się najbardziej doświadczeni siatkarze oraz młodzi gracze. Najmłodszym słoweńskim zawodnikiem, który trenuje w Kranjskiej Gorze jest szesnastoletni Rok Možič. „Byłem zaszczycony, kiedy dostałem powołanie do reprezentacji. Przed pierwszym treningiem miałem tremę i bałem się. Mam nadzieję, że pokażę się z jak najlepszej strony i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc reprezentacji. Mam nadzieję, że kiedyś będę równie dobry, jak nasi najlepsi gracze” – powiedział przyjmujący. Wśród powołanych zawodników nie mogło zabraknąć także Dejana Vinčiča, Klemena Čebulja, Tine Urnauta czy Alena Šketa. To właśnie ci siatkarze mają w głównej mierze stanowić o sile drużyny. „Po długim odpoczynku, który mieliśmy, przystąpiliśmy do przegotowań bardzo zmotywowani. W ciągu najbliższych trzech tygodni czeka nas ciężka praca. Mamy wysokie cele i jesteśmy świadomi tego, że wszystko zależy od nas samych. Grupa jest bardzo zgrana i dążymy do najwyższych celów” – zaznaczył Alen Šket.

 

Przez trzy tygodnie Słoweńcy będą przebywać w Kranjskiej Gorze, skąd przeniosą się do Mariboru, gdzie rozegrają pierwsze mecze kontrolne. Najprawdopodobniej w dniach 23-24 sierpnia reprezentacja Słowenii zagra w Niemczech, a od 6 do 8 sierpnia w Lublanie podopieczni trenera Slobodana Kovača zmierzą się z Amerykanami, Kanadyjczykami i Irańczykami. Będzie to ostatni sprawdzian reprezentantów Słowenii przed mistrzostwami świata. „W ramach przygotowań zmierzymy się z bardzo dobrymi zespołami. Przez pierwsze tygodnie nie będziemy grali. Pod koniec sierpnia zaczniemy sparingi z innymi drużynami. Zobaczymy w jakiej formie są zawodnicy i na jakim etapie przygotowań się znajdujemy. Bliżej mistrzostw nasi rywale będą bardziej wymagający. Dzięki Słoweńskiemu Związkowi Piłki Siatkowej będziemy mieli okazję zagrać przeciwko Iranowi, Kanadzie oraz Stanom Zjednoczonym i ewentualnie zmierzymy się z jeszcze jednym zespołem. Będzie wystarczająco dużo meczów, ale ważne jest abyśmy dobrze przygotowali się do mistrzostw świata” – mówi trener Slobodan Kovač i dodaje: „Mamy bardzo dobry zespół, który jest zmotywowany do ciężkiej pracy i wszystko zależy od nas. Celem są mistrzostwa świata, a w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby jak najlepiej przygotować się do tego turnieju”.

 

Osiemnastoosobowy skład reprezentacja Słowenii na mistrzostwa świata:

 

Rozgrywający: Dejan Vinčič, Gregor Ropret, Uroš Planinšič

 

Atakujący: Mitja Gasparini, Tonček Štern

 

Środkowi: Dane Mijatović, Jan Kozamernik, Sašo Štalekar, Uroš Pavlović, Alen Pajenk

 

Przyjmujący: Alen Djordjevič, Rok Možič, Jan Klobučar, Klemen Čebulj, Tine Urnaut, Alen Šket

 

Libero: Toman Urban, Jani Kovačič

 

 

 

Źródło: http://www.odbojka.si/opracowanie własne