Vital Heynen wybrał piętnastu graczy na zgrupowanie w Zakopanem

Siatkarska Liga Narodów miała służyć za poligon doświadczalny dla młodych zawodników i jej zadaniem była pomoc trenerowi Vitalowi Heynenowi w podjęciu decyzji o wyborze zawodników, którzy wezmą udział w przygotowaniu do bułgarsko-włoskich Mistrzostw Świata. Po dosyć szybkim zakończeniu przez naszą reprezentację udziału w Final Six, selekcjoner dokonał wyboru.

 

Liga Narodów pomogła w selekcji

 

Reprezentacja Polski  bardzo dobrze rozpoczęła zmagania w Siatkarskiej Lidze Narodów, pierwszej edycji nowej formuły. W każdym turnieju trener Vital Heynen desygnował do gry kolejnych graczy i stale rotował składem, chcąc sprawdzić wszystkie możliwe ustawienia. Po pierwszych dwóch turniejach w Polsce biało-czerwoni wyjeżdżali na mecze do Japonii, Stanów Zjednoczonych i w Australii z pięcioma zwycięstwami, piastując pozycję liderów tabeli (do turnieju w Chicago). Kryzys nadszedł w Stanach Zjednoczonych, gdzie trener desygnował do gry maksymalnie odmłodzony skład. Polacy tzw. rzutem na taśmę wywalczyli awans do turnieju finałowego we francuskim Lille. Od początku było wiadomo, że biało-czerwoni nie jadą tam w roli faworyta, a przemawiał za tym fakt, że selekcjoner Polaków nie zabrał ze sobą najmocniejszego składu, dając jeszcze jedną szansę graczom do przekonania go do siebie. Po szybkim zakończeniu udziału w turnieju finałowym, gdzie biało-czerwoni przegrali najpierw z Rosjanami, a potem z Amerykanami, trener Vital Heynen dokonał ostatecznej selekcji i ogłosił piętnastoosobowy skład drużyny, która w dniach 29 lipca – 8 sierpnia wezmie udział w przygotowaniach przed Mistrzostwami Świata We Włoszech i Bułgarii.

 

Już wcześniej było wiadomo, że z reprezentacją w tym sezonie pożegnał się już Łukasz Kaczmarek, o czym pisaliśmy TUTAJ, a tuż przed turniejem finałowym ze składu wypadł Mateusz Mika, który przeszedł operację wycięcia wyrostka robaczkowego (o tym z kolei pisaliśmy TUTAJ). Do zespołu za to powraca Michał Kubiak, który miał przerwę po turniejach w Polsce, Damian Wojtaszek powracający po kontuzji, a także Piotr Nowakowski i Dawid Konarski, których nie było z zespołem w Lille. Ponadto do składu został włączony Tomasz Fornal, który nie był zgłoszony do rozgrywek Siatkarskiej Ligi Narodów. Z listy zawodników wypadli natomiast będący w Lille Bartosz Bednorz i Maciej Muzaj.

 

Skład reprezentacji na zgrupowanie w Zakopanem:

 

Atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Damian Schulz

Środkowi: Piotr Nowakowski, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek

Przyjmując: Artur Szalpuk, Michał Kubiak, Aleksander Śliwka, Bartosz Kwolek, Tomasz Fornal

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz

Libero: Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek

 

Sztab szkoleniowy i medyczny:

 

Trener: Vital Heynen

Asystent trenera: Michał Mieszko Gogol

Asystent trenera: Sebastian Pawlik

Asystent trenera: Paweł Woicki

Trenerzy przygotowania fizycznego: Jakub Gniado, Fons Vranken

Lekarz prowadzący: Jan Sokal

Lekarze: Krzysztof Zając, Wiesław Maroń, Sebastian Żabierek

Fizjoterapeuci: Tomasz Pieczko, Mateusz Kowalik

Statystyk: Robert Kaźmierczak

Kierownik zaopatrzenia: Andrzej Wołkowycki

Dyrektor reprezentacji / rzecznik prasowy: Mariusz Szyszko

Menedżer drużyny: Hubert Tomaszewski

 

Źródło: http://www.pzps.pl / opracowanie własne