Final Six, gr. B: Zwycięstwo Rosjan na początek turnieju

W pierwszym meczu finałowego turnieju Ligi Narodów rozgrywanego we francuskim Lille reprezentacji Polski mierzyła się z Rosjanami. W pierwszym spotkaniu tych drużyn podczas fazy grupowej lepsi okazali się Polacy, dziś tak dobrze już nie było. Rosjanie zwyciężyli w czterech setach, co stawia naszą drużynę w trudnej sytuacji przed kolejnym spotkaniem.

Polacy zaczęli od skutecznego ataku ze środka. Rosjanie po asie serwisowym i udanym bloku wyszli na prowadzenie 6:3 i taką przewagę utrzymali do pierwszej przerwy technicznej. Po powrocie na boisko reprezentanci Polski pokazali kilka dobrych akcji i doprowadzili do remisu (10:10). Przez kilka minut zespoły grały punkt za punkt, ale jeszcze przed drugą regulaminową pauza Rosjanie zdołali wyjść na dwupunktowe prowadzenie (16:14). Polacy mieli coraz większe problemy z dokładnym przyjęciem zagrywki przeciwnika (16:20). Przewaga reprezentacji Rosji na boisku była coraz bardziej widoczna (22:16) i to oni pewnie zmierzali po zwycięstwo w pierwszej partii. Autowy atak Macieja Muzaja zakończył tego seta.

Druga odsłona zaczęła się od remisu po 2, ale szybko Rosjanie odskoczyli na dwa „oczka” (4:2). Biało-czerwoni wzięli się za odrabianie strat i po chwili znowu na tablicy wyników pojawił sie remis (6:6). Polacy dotrzymywali kroku rywalowi (10:11), ale nie potrafili wyjść na prowadzenie (13:13). Nieudane przyjęcie Pawła Zatorskiego daje rosyjskiej drużynie szesnasty punkt (14:16). Po przerwie Rosjanie kontynuowali swoją skuteczną grę (18:16) i kontrolowali przebieg spotkania (21:19). Drugą partię efektownie ze środka skończył Dmitriy Muserskiy (25:23).

Polacy rozpoczęli kolejnego seta od minimalnego prowadzenia (3:2). Rosyjski zespół zaczął popełniać coraz więcej błędów własnych, co tylko zwiększyło przewagę polskiej drużyny (8:4). Reprezentacja Rosji po przerwie technicznej szybko odrobiła straty i zbliżyła się na jedno „oczko” (8:9), jednak cały czas to Polacy byli w korzystniejszej sytuacji (13:11). Biało-czerwoni po skutecznym bloku schodzili na drugą przerwę techniczną z czteropunktową przewagą. Teraz to reprezentacja Polski kontrolowała przebieg gry (21:16) i była coraz bliżej pozostania w tym meczu (23:18). Rosjanie wybronili dwie piłki setowe, ale kolejnej okazji nie wykorzystali (22:25).

Równo obie ekipy grały w pierwszych minutach czwartej partii (3:3). Rosjanie dzięki dwóm udanym blokom objęli prowadzenie 6:4, które po wznowieniu gry po przerwie jeszcze powiększyli (9:4). Reprezentacja Rosji zaczęła grać coraz skuteczniej i pewniej (13:6), a Polacy nie potrafili znaleźć recepty na tak dobrą grę (10:16). W szeregi biało-czerwonych wdarły sie proste błędy własne i przewaga rosyjskiej ekipy jeszcze urosła (20:12). Rosjanie bez większych problemów wygrali tego seta i całe spotkanie 3:1.

Polska – Rosja 1:3 (18:25, 23:25, 25:22, 17:25)

Reprezentacja Polski: Bartosz Kurek, Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Bartosz Kwolek, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Bartłomiej Lemański, Artur Szalpuk, Fabian Drzyzga, Maciej Muzaj, Damian Schulz, bartosz Bednorz

Reprezentacja Rosji: Dmitriy Kovalev , Artem Volvich, Dmitriy Volkov, Maxim Mikhaylov, Dmitriy Muserskiy, Eegor Kliuka, Alexander Sokolov/ Alexey Kuleshov (libero) oraz Igor Kobzar, Viktor Poletaev

Źródło: informacja własna