Portugalia zagra w Lidze Narodów 2019

Po reformie Ligi Światowej, którą zastąpiła Liga Narodów FIVB wprowadziła nowy podział zespołów: dwanaście stałych drużyn i czterech pretendentów. Teraz już wiadomo, że miejsce najsłabszej w tym sezonie Korei Południowej, w przyszłym roku zajmie Portugalia, zwycięzca Challenger Cup. Brązowy medal zdobyła reprezentacja Estonii.

 

Reprezentacja Portugalii w niedzielę dokonała historycznego osiągnięcia, jakim jest awans do siatkarskiej elity. Portugalczycy pokonali Czechów w finale Challenger Cup i to oni w nadchodzących rozgrywkach zastąpią w Lidze Narodów Koreańczyków. Do tej pory portugalska kadra nie występowała w pierwszej dywizji Ligi Światowej, awans jest więc dla nich dużym osiągnięciem. „To najważniejszy moment dla tej reprezentacji od zwycięstwa w Lidze Europejskiej w 2010 roku, ponieważ stawia nas w gronie najlepszych europejskich zespołów i daje awans do Ligi Narodów. Bycie w tym gronie i rywalizacja z najsilniejszymi drużynami świata będzie dla nas wyzwaniem” – mówił tuż po wywalczeniu awansu trener reprezentacji Portugalii, Hugo Silva.

 

W meczu finałowym Portugalczycy zmierzyli się z reprezentacją Czech, pokonując rywali w czterech setach, nie dając im większych szans na nawiązanie wyrównanej walki z wyjątkiem premierowej odsłony. Najlepszym zawodnikiem po czeskiej stronie był atakujący Indykpolu AZS-u Olsztyn, Jan Hadrava, który wywalczył dla drużyny dwanaście punktów, lecz nie wystarczyło to do zwycięstwa. W reprezentacji Portugalii najlepiej spisał się Alexandre Ferreira, który do dorobku zespołu dołożył 22 punkty.

 

Portugalia – Czechy 3:1 (18:25, 25:22, 25:19, 25:16)

 

 

Trzecie miejsce w Challenger Cup zajęła reprezentacja Estonii, która po trzech setach pokonała Kubańczyków. Najbardziej wyrównana była premierowa odsłona, która zakończyła się na przewagi i pozwoliła podopiecznym trenera Gheorghe Cretu na spokojne prowadzenie gry. Najlepszym zawodnikiem po stronie estońskiej kadry był Renee Teppan, nowy atakujący PGE Skry Bełchatów, który zdobył dwanaście punktów. W reprezentacji Kuby ciężar gry na swoje barki wziął Miguel Gutierrez Suarez, który dołożył do dorobku zespołu piętnaście „oczek”.

 

Estonia – Kuba 3:0 (30:28, 25:21, 25:16)

 

 

 

Źródło: fivb.org/informacja własna