W Bydgoszczy powrót do tradycji. Nowi gracze w Chemiku

Drużyna z Bydgoszczy, by utrzymać się w PlusLidze po sezonie 2017/2018, musiała rozgrywać mecze barażowe z AZS-em Częstochowa. Drużyna trenera Jakuba Bednaruka po wygranych spotkaniach zapewniła sobie miejsce w PlusLidze, ale wystąpi w niej już pod nową nazwą – Chemik Bydgoszcz i w znacząco odmienionym składzie. 

 

Powrót do korzeni

 

Klub z Bydgoszczy w ostatnich latach nie notował dobrych wyników, a po zakończeniu minionych rozgrywek był już o krok od spadku z ekstraklasy. Podopieczni trenera Jakuba Bednaruka uratowali jednak los siatkówki w Bydgoszczy, pokonując w meczach barażowych AZS Częstochowę. Od nadchodzącego sezonu drużyna będzie występować pod nową-starą nazwą, Chemik Bydgoszcz, co ma nawiązywać do siedemdziesięcioletniej tradycji klubu. W zespole zajdzie również wiele zmian kadrowych, by zapewnić sobie bezpieczne utrzymanie w PlusLidze. Bydgoszczanie maja już skompletowaną większość składu, w którym znajdzie się sporo nowych twarzy.

 

Do zespołu dołączy były gracz Jastrzębskiego Węgla, Raphael „Vinhedo” Margarido, doświadczony rozgrywający, który na swoim koncie ma grę w wielu klubach. Siatkarz występował w najlepszych drużynach ligi brazylijskiej, m.in w Sadzie Cruzeiro i Sesi Sao Paulo. Vinhedo jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Brazylii oraz Portugalii, zdobył również złoto i srebro Klubowych Mistrzostw Świata. W 2011 roku został wybrany najlepszym rozgrywającym Pucharu Panamerykańskkiego. Vinhedo reprezentował Brazylię we wielu rozgrywkach młodzieżowych, a ostatnie dwa lata grał dla Benfica Lizbona.

 

Na zmianę klubu zdecydował się białoruski środkowy Maksim Marozau, który ostatni rok spędził w Dafi Społem Kielce. Siatkarz w latach 2007-2014 występował w rosyjskiej Superlidze, gdzie grał dla Szachtara Soligorsk, zdobywając z nim dwa złote i dwa srebrne medale. Teraz siatkarz postanowił spróbować swoich sił w Bydgoszczy.

 

Do Polski po rocznym pobycie we Włoszech wraca Bartłomiej Lipiński, który w minionym sezonie reprezentował barwy Pallavolo Azzurra Alessano występującego w Serie A2. Siatkarz grał w Metrze Warszawa, skąd przeniósł się do SMS-u Spała. Następnie spędził dwa sezony w plusligowych zespołach (AZS Częstochowa i BBTS Bielsko Biała). Ma na swoim koncie medale Mistrzostw Polski Juniorów i Kadetów oraz te wywalczone w Młodej Lidze (m.in. złoto w 2014r.).

 

Swoich sił na plusligowych parkietach będzie próbował Mateusz Witek, który do tej pory występował w Młodej Lidze w barwach Politechniki Warszawskiej. Atakujący ma już na swoim koncie srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów z Metrem Warszawa oraz nagrodę indywidualną dla najlepszego atakującego turnieju.

 

 

Skład Chemika Bydgoszcz na sezon 2018/2019:

 

Rozgrywający: Raphael „Vinhedo” Margarido, Piotr Sieńko

Środkowi: Michał Szalacha, Maksim Marozau, Patryk Akala

Atakujący: Bartosz Filipiak,  Mateusz Witek

Przyjmujący: Paweł Gryc, Bartłomiej Lipiński

Libero: Adam Kowalski, Kacper Bobrowski

 

 

Sztab szkoleniowy:

Jakub Bednaruk –  I Trener

Przemysław Michalczyk –  II Trener

Tomasz Stasiak –  Trener przygotowania fiz., Fizjoterapeuta

Kamil Kwieciński – statystyk

 

 

 

Źródło: informacja prasowa/opracowanie własne