Muzaj pierwszym atakującym Trefla Gdańsk. Kewin Sasak jego zmiennikiem

W sezonie 2018/2019 pierwszym atakującym Trefla Gdańsk będzie Maciej Muzaj – reprezentant Polski i trzeci najlepiej punktujący zawodnik PlusLigi minionego sezonu. Jego zmiennikiem będzie z kolei Kewin Sasak, który do zespołu brązowego medalisty rozgrywek 2017/2018 przychodzi z pierwszoligowego Ślepska Suwałki. 

 

Ze Śląska na Pomorze

 

Maciej Muzaj występuje w rozgrywkach PlusLigi od 2012 roku, kiedy to podpisał kontrakt z PGE Skrą Bełchatów, gdzie o miejsce w wyjściowym składzie rywalizował z Mariuszem Wlazłym. Z bełchatowskim zespołem atakujący zdobył w 2014 roku mistrzostwo Polski, natomiast na koniec sezonu 2014/2015 zespół wywalczył brązowy medal. Po trzech latach spędzonych w Bełchatowie Maciej Muzaj przeniósł się do Jastrzębskiego Węgla. Z jastrzębską drużyną atakujący w 2017 roku zajął trzecie miejsce, a w ostatnim sezonie stanowił o sile drużyny. Maciej Muzaj, w zakończonych rozgrywkach wystąpił we wszystkich plusligowych spotkaniach, gdzie rozegrał 133 sety oraz zdobył 630 punktów. Sezon 2017/2018, po rywalizacji z Asseco Resovią Rzeszów, zespół zakończył na piątej pozycji. Po zakończonych rozgrywkach rozpoczęła się przebudowa zespołu z którym pożegnał między innymi Maciej Muzaj. W sezonie 2018/2019 atakujący będzie bronił barw Trefla Gdańsk. „Kiedy zaczynaliśmy budować drużynę na następny sezon, Maciej był moim pierwszym wyborem. W mojej opinii to jeden z najbardziej perspektywicznych graczy nie tylko w Polsce, ale też Europie. Chcę, żeby w Gdańsku jeszcze mocniej się rozwinął, stale podnosił swoje umiejętności, a dla drużyny zdobywał oczywiście jak najwięcej punktów. Jest to świetny atakujący i będzie bardzo ważnym ogniwem naszego zespołu” – mówi trener Andrea Anastasi.

 

Muzaj ma też już za sobą występy w reprezentacji Polski. W biało-czerwonych barwach debiutował w 2016 roku w Lidze Światowej. Rok temu także był powołany na te rozgrywki oraz znalazł się w szerokim składzie na mistrzostwa Europy. Obecnie jest powołany na rozgrywki Ligi Narodów. Już teraz cieszy się jednak także na przeprowadzkę do Gdańska i pracę z trenerem Anastasim. „Praca z trenerem Anastasim to moje marzenie odkąd trener objął reprezentację Polski. Słyszałem o nim bardzo dużo dobrego i jestem pewien, że pomoże mi w rozwoju. Nie ukrywam, że bardzo się też cieszę z przeprowadzki do Gdańska. Czułem, że potrzebuję takiej zmiany. Nigdy nie miałem okazji mieszkać nad morzem, a bardzo lubię to otoczenie. Myślę, że Gdańsk to świetne miejsce do życia” – mówi Maciej Muzaj, który podpisał z Treflem roczny kontrakt.

 

 

Z I Ligi do PlusLigi

 

Zmiennikiem Muzaja będzie z kolei 21-letni Kewin Sasak. Mierzący 208 cm atakujący swoje pierwsze siatkarskie kroki stawiał w MKS-ie MDK Warszawa, z którym zajął m.in. czwarte miejsce podczas mistrzostw Polski juniorów oraz Białostockiej Akademii Siatkówki. Przed sezonem 2017/2018 przeniósł się do pierwszoligowego Ślepska Suwałki. W Suwałkach Sasak – mimo swojego młodego wieku – szybko stał się filarem zespołu. „Przy budowie składu na sezon 2018/2019 kierowaliśmy się podobnymi zasadami jak przed rozgrywkami 2014/2015 – by wybrać jak najlepiej rokujących graczy. Kewin jest takim zawodnikiem, ma świetne warunki fizyczne i jestem przekonany, że w Gdańsku może bardzo podnieść poziom swoich umiejętności. Chcę mieć w drużynie graczy perspektywicznych, którzy będą się rozwijać – można uznać, że robimy mały krok w tył, ale to tylko po to, by zrobić dwa duże w przód” – mówi trener Andrea Anastasi.

 

Kewin debiut w PlusLidze ma jeszcze przed sobą, jednak trzy lata temu w finale Memoriału Ambroziaka zagrał wśród ligowych zawodników. Asseco Resovia jechała bowiem wtedy do Warszawy z tylko pięcioma graczami „z pola”. Z racji iż klub współpracuje z MKS-em MDK Warszawa, trener Andrzej Kowal skorzystał z możliwości wprowadzenia na boisko Sasaka i to jego wystawił w ataku. Kewin otrzymał po tym meczu wyróżnienie dla najlepszego gracza spotkania. Teraz przed nim szansa na debiut w PlusLidze. „Przede wszystkim bardzo się cieszę, że będę mógł grać w jednym z najlepszych klubów PlusLigi, jakim jest Trefl Gdańsk. Jestem przekonany, że praca pod okiem trenera Andrei Anastasiego to dla mnie bardzo duża szansa na rozwój i osiągnięcie zamierzonych celów. Oczywiście bardzo chciałbym zadebiutować w PlusLidze, więc będę dawać z siebie wszystko” – mówi Kewin Sasak, który związał się z klubem dwuletnim kontraktem z możliwością przedłużenia o rok.

 

 

 

Źródło: http://www.sport.trefl.pl/opracowanie własne