PlusLiga: Jastrzębianie pokonali Dafi Społem Kielce i awansowali do fazy play-off

Jastrzębianie przed rozpoczęciem spotkania z Dafi Społem Kielce musieli zdobyć trzy punkty, aby awansować do fazy play-off PlusLigi. Podopieczni trenera Ferdinando de Giorgiego pokonali rywali w trzech setach, a najlepszym zawodnikiem pojedynku został wybrany przyjmujący Jastrzębskiego Węgla, Salvador Hidalgo Oliva.

 

Jastrzębianie nerwowo rozpoczęli premierową odsłonę spotkania, co przełożyło się na niekorzystny dla nich wynik już na początku seta (2:5). Wraz z kolejnymi akcjami gra gospodarzy nabierała tempa i dzięki swojej skutecznej postawie dość szybko doprowadzili do remisu (9:9), a chwilę później wysforowali się na dwupunktowe prowadzenie (11:9). W polu serwisowym dobrze spisywał się Salvador Hidalgo Oliva i przewaga podopiecznych trenera Ferdinando de Giorgiego wzrosła (13:9). Przyjezdni, dzięki błędom jastrzębian zaczęli odrabiać straty. Udało im się zbliżyć do rywali na jedno „oczko” (16:17), ale nie zdołali doprowadzić do wyrównania, gospodarze bowiem ponownie odskoczyli na dwa punkty (19:17). W decydującą część partii zespoły wkraczały przy wyniku 20:18 na korzyść siatkarzy z Jastrzębia-Zroju, którzy w końcówce poradzili sobie lepiej od przeciwników i wygrali premierową odsłonę 25:23.

 

Kolejny set rozpoczął się po myśli podopiecznych trenera Ferdinando de Giorgiego, którzy osiągnęli trzypunktowe prowadzenie (5:2). Kielczanie dość szybko doprowadzili jednak do wyrównania (5:5). Kąśliwa zagrywka Grzegorza Kosoka dała jastrzębianom ponowną przewagę (8:5). Gospodarze stopniowo powiększali zaliczkę (11:6), ale ich rywale nie poddawali się i cały czas walczyli. Jastrzębianie bardzo dobrze spisywali się w polu serwisowym, dlatego też ich prowadzenie było wysokie (17:11), co pozwalało im na swobodne rozgrywanie kolejnych akcji. W decydującą część seta zespoły wkraczały przy stanie 20:13 na korzyść siatkarzy Jastrzębskiego Węgla. W końcówce tej partii gospodarze nie stracili koncentracji i wygrali odsłonę 25:16.

 

Początek trzeciego seta był wyrównany. Jako pierwsi dwa „oczka” przewagi osiągnęli jednak goście (7:5), ale jastrzębianie szybko doprowadzili do wyrównania (7:7). Przez jakiś czas ponownie mogliśmy obserwować grę punkt za punkt, którą przerwali gospodarze osiągając cztery „oczka” przewagi (14:10). Kielczanie nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki z rywalami, a ich strata cały czas rosła (10:16). Podopieczni trenera Ferdinando de Giorgiego pewnie zmierzali po zwycięstwo w tej partii i meczu (18:13). W decydującą część seta zespoły wkraczały przy stanie 20:15 na korzyść gospodarzy. W końcówce goście zaczęli walczyć i udało im się odrobić część strat (17:20). Nie zdołali oni jednak odwrócić losów partii i przegrali ją 11:25 i cały mecz 0:3.

 

Jastrzębski Węgiel – Dafi Społem Kielce 3:0 (25:23, 25:16, 25:11)

 

MVP: Salvador Hidalgo Oliva

 

 

Składy zespołów:

 

Jastrzębski Węgiel: Maciej Muzaj, Grzegorz Kosok, Rodrigo Quiroga, Lukas Kampa, Wojciech Sobala, Salvador Hidalgo Oliva, Jakub Popiwczak (libero) oraz Patryk Strzeżek

 

Dafi Społem Kielce: Szymon Biniek, Przemysław Stępień, Alexey Nalobin, Tomislav Dokić, Łukasz Łapszyński, Maksim Marozau, Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Michał Superlak, Piotr Adamski, Mariusz Schamlewski

 

 

Źródło: Informacja własna