Serie A: Azimut Modena i Cucine Lube Civitanova z awansem do półfinału

We włoskiej Serie A poznaliśmy właśnie dwóch pierwszych półfinalistów, którzy zmierzą się ze sobą w walce o możliwość gry w finale. Azimut Modena i Cucine Lube Civitanova po dwóch spotkaniach pokonały swoich przeciwników i zagrają w kolejnej rundzie. Trzecie, decydujące starcie czeka Diatec Trentino i Calzedonię Veronę oraz Sir Safety Conad Perugię i Bunge Ravennę.

 

Sir Safety Conad Perugia zakończyła spotkanie z Bunge Ravenną po czterech setach w dwóch z nich tocząc walkę na przewagi. Gospodarze zdecydowanie lepiej zaprezentowali się w bloku, gdzie zdobyli trzynaście punktów przy trzech rywali. Odwrotny stan widać było w zagrywce, gdzie Bunge Ravenna wywalczyła jedenaście „oczek” przy trzech przeciwników. W Sir Safety Conad Perugii liderami byli Aleksandar Atanasijević i Ivan Zaytsev, który zdobyli kolejno siedemnaście i piętnaście punktów. Skuteczny w bloku był Marko Podraščanin, który wywalczył pięć „oczek” tym elementem. W Bunge Ravennie najlepszymi zawodnikami byli Nicholas Marechal i Paul Buchegger, kończący spotkanie z dorobkiem 25 i 20 punktów, w tym czterech i trzech w zagrywce.

 

Sir Safety Conad Perugia – Bunge Ravenna 3:1 (20:25, 26:24, 28:26, 25:19)

MVP: Massimo Colaci

 

 

Siatkarze Diatec Trentino mieli okazję do zakończenia spotkania z Calzedonią Verona w trzech, a następnie czterech setach, ale ostatecznie udało im się to dopiero po wyrównanym tie-breaku. Największą korzyść na stronę gospodarzy widać było w bloku, gdzie zdobyli dwanaście punktów (z czego aż pięć wywalczył Jan Kozamernik). W zagrywce za to lepiej spisali się siatkarze Nikoli Grbicia, którzy posłali na stronę rywali osiem asów (trzy Thomas Jaeschke) przy czterech miejscowej drużyny. Liderem Diatec Trentino był Uroš Kovačević, który podczas całego meczu wywalczył 25 punktów utrzymując 58% skuteczności w ataku. Po stronie Calzedonii Verona najwięcej „oczek” miał Thomas Jaeschke – 18.

 

Diatec Trentino – Calzedonia Verona 3:2 (25:23, 25:17, 19:25, 24:26, 15:13)

MVP: Luca Vettori

 

 

Cucine Lube Civitanova bez straty seta pokonała Wixo LPR Piacenzę w pierwszym meczu ćwierćfinałowym i objęła prowadzenie w rywalizacji. Gospodarze zdominowali rywali w bloku, gdzie punktowali jedenaście razy (w tym trzykrotnie Enrico Cester) przy pięciu gości. Pozostałe elementy stały już na podobnym poziomie, a różnice były minimalne. W Cucine Lube Civitanovie najwięcej punktów miał Osmany Juantorena – 13, który skończył połowę swoich akcji, a tylko o dwa mniej wywalczył Tsvetan Sokolov. Po stronie Wixo LPR Piacenzy ponownie ciężar gry na swoje barki wzięli Alessandro Fei i Trevor Clevenot, którzy zdobyli kolejno 11 i 10 punktów, co nie wystarczyło jednak do nawiązania walki.

 

Cucine Lube Civitanova – Wixo LPR Piacenza 3:0 (25:21, 25:20, 25:14)

MVP: Osmany Juantorena

 

 

Spotkanie między Azimut Modeną a Revivre Milano zakończyło się po pięciu setach wygraną gospodarzy. Premierowe dwie odsłony jednak były bardzo zacięte i zadecydowały w nich końcówki grane na przewagi. Co ciekawe, w bloku zdecydowanie lepiej wypadli goście, którzy punktowali tym elementem trzynaście razy (z czego aż po pięć mieli Nimir Abdel-Aziz i Matteo Piano), przy siedmiu rywali. W Azimut Modenie najlepszym graczem był Earvin N’Gapeth, który zakończył spotkanie z dorobkiem 26 punktów przy 50% skuteczności. Po stronie Revivre Milano liderem był Nimir Abdel-Aziz, który na przestrzeni całego meczu zdobył 33 „oczka”, utrzymując przy tym 53% jakości w ataku.

 

Azimut Modena – Revivre Milano 3:2 (26:24, 25:27, 25:19, 21:25, 15:12)

MVP: Earvin N’Gapeth

 

 

Rywalizację w walce o półfinał przedłużyła Bunge Ravenna, która po zaciętym spotkaniu w tie-breaku pokonała Sir Safety Conad Perugię. Gospodarze mieli kilka okazji, by wygrać spotkanie w czterech partiach, ale ostatecznie w końcówce mocniejsi byli gracze Lorenzo Bernardiego, którzy jednak nie byli w stanie wygrać decydującej odsłony. Najlepszym zawodnikiem w Bunge Ravennie był Paul Buchegger, który zakończył spotkanie z dorobkiem 33 punktów przy 56% skuteczności. Po stronie Sir Safety Conad Perugii atak był bardziej rozłożony, ale nie przełożyło się to na wynik. Osiemnaście „oczek” zdobył Aleksandar Atanasijević, jedno mniej Alexander Berger, a piętnaście Ivan Zaytsev.

 

Bunge Ravenna i Sir Safety Conad Perugia decydujący mecz zagrają 25 marca o godzinie 18.00.

 

Bunge Ravenna – Sir Safety Conad Perugia 3:2 (20:25, 25:23, 27:25, 29:31, 15:12)

MVP: Paul Buchegger

 

 

Drugie spotkanie Calzedonii Verona z Diatec Trentino również zakończyło się po pięciu setach, ale tym razem na korzyść zespołu Angelo Lorenzettiego. Spotkanie w przyjęciu i ataku stało na podobnym poziomie, ale w pozostałych elementach widać było duże różnice. Goście posłali na stronę rywali aż dziesięć asów (z czego aż po trzy mieli Jan Kozamernik i Eder Carbonera), przy tylko jednym Calzedonii Verona. W blokach natomiast siatkarze Nikoli Grbicia zdobyli piętnaście „oczek” (pięć miał Thomas Jaeschke, a trzy Tonček Štern), podczas gdy goście mieli ich tylko dwa. Liderem zespołu z Verony był właśnie Tonček Štern, który zakończył spotkanie z dorobkiem 23 punktów. Po stronie Diatec Trentino najwięcej „oczek” wywalczyli Uroš Kovačević i Filippo Lanza, po szesnaście. Dobry mecz rozegrał również Jan Kozamernik, ale jego trzynaście punktów, w tym dziewięć atakiem nie wystarczyło do zwycięstwa.

 

Decydujące spotkanie Diatec Trentino i Calzedonia Verona zagrają 24 marca o 18.00.

 

Calzedonia Verona – Diatec Trentino 3:2 (25:23, 21:25, 23:25, 26:24, 15:13)

MVP: Stephen Maar

 

 

Wixo LPR Piacenza po tie-breaku musiała uznać wyższość mistrza Włoch, chociaż decydująca odsłona zakończyła się minimalną różnicą punktów. Gospodarze zdecydowanie słabiej zaprezentowali się w ataku (48% do 61%) oraz zagrywce (dwa asy do dziewięciu po stronie rywali). Ciężar gry na swoje barki po stronie Wixo LPR Piacenzy wziął Trevor Clevenot, kończący spotkanie z dorobkiem szesnastu punktów, a tylko o dwa mniej miał Leonel Marshall, nie wystarczyło to jednak do końcowego zwycięstwa. Najmocniejszym ogniwem Cucine Lube Civitanovy był Tsvetan Sokolov, który na przestrzeni całego spotkania zdobył 30 „oczek”, w tym dwa zagrywką i cztery blokiem. Najlepszy zawodnik spotkania, rozgrywający Micah Christenson wywalczył siedem punktów, w tym cztery zagrywką i dwa atakiem.

 

Wixo LPR Piacenza – Cucine Lube Civitanova 2:3 (25:16, 11:25, 11:25, 25:22, 13:15)

MVP: Micah Christenson

 

 

Awans do półfinału zapewniła sobie również Azimut Modena, która po czterech setach i nie najlepszym początku pokonała Revivre Milano. Goście zdecydowanie skuteczniej zagrali w bloku, punktując tym elementem dziewięć razy przy tylko jednym po stronie rywali, dużą różnicę widać było również w przyjęciu, gdzie utrzymali 56% przy 39% miejscowych. Liderem Revivre Milano było Klemen Čebulj, ale jego 18 punktów przy 63% skuteczności okazało się niewystarczające do zwycięstwa. W Azimut Modenie najwięcej „oczek” wywalczył Earvin N’Gapeth – 22, z czego dwa zagrywką i dwa blokiem. Udane spotkanie rozegrał również Maxwell Holt, który zakończył mecz z dorobkiem dwunastu punktów, z czego aż pięciu z pola serwisowego.

 

Revivre Milano – Azimut Modena 1:3 (27:25, 21:25, 19:25, 19:25)

MVP:

 

 

 

Źródło: legavolley.it/opracowanie własne