Täht i Cretu wyróżnieni w Estonii

Zawodnik Cuprum Lubin, Robert Täht i były szkoleniowiec tego plusligowego zespołu, Gheorghe Cretu pod koniec 2017 roku zostali uhonorowani tytułem kolejno najlepszego siatkarza i trenera w Estonii. Dla przyjmującego był to również szczególny rok z powodu zajęcia szóstego miejsca w plebiscycie na najlepszego sportowca. 

 

Najlepszy po raz drugi

 

Dla Roberta Tähta wyróżnienie jakim jest tytuł najlepszego siatkarza roku jest już drugim z rzędu. Przyjmujący plusligowego Cuprum Lubin i reprezentacji Estonii ma za sobą udane miesiące, chociaż końcówkę 2017 roku zapamięta głównie ze względu na kontuzję. Włodarze estońskiego związku i kapituła plebiscytu docenili postawę zawodnika zarówno w sezonie klubowym, jak i reprezentacyjnym, kiedy stawał się liderem zespołu i prowadził go do wygranych w poszczególnych meczach. Robert Täht podczas rozgrywek PlusLigi znacząco przyczynił się do wywalczenia przez Cuprum Lubin szóstego miejsca na koniec sezonu 2016/2017. Również podczas zmagań reprezentacyjnych przyjmujący był kluczową postacią w kadrze Estonii. W europejskich kwalifikacjach do przyszłorocznych mistrzostw świata zawodnik był najlepiej punktującym graczem, na przestrzeni całych rozgrywek zdobywając 146 punktów, co nie wystarczyło jednak do wywalczenia awansu. Podczas mistrzostw Europy rozgrywanych w Polsce Robert Täht w trzynastu setach zdobył 50 punktów, a jego drużyna zakończyła turniej na trzynastym miejscu. Estoński przyjmujący udanie zapamięta także Ligę Światową, w której uplasował się na piątym miejscu w rankingu najlepiej punktujących z dorobkiem 101 „oczek”.

 

 

Doceniona praca szkoleniowa

 

W Estonii został wyróżniony również Gheorghe Cretu, trener tamtejszej reprezentacji narodowej. Szkoleniowiec nie ukrywał, że na nagrodę zapracowała cała jego drużyna oraz sztab. „Ta nagroda jest zasługą całego zespołu. Chciałbym podziękować za całe wsparcie, jakie otrzymałem” – powiedział podczas odbierania nagrody Gheorghe Cretu, który w 2017 roku miał okazję do krótkiej przygody z rosyjską Superligą. Praca trenera i jego coraz lepsze wyniki widoczne są z roku na rok. W 2017 roku Cretu poprowadził Estończyków między innymi do zwycięstwa w trzeciej dywizji Ligi Światowej.

 

 

 

Źródło: volley.ee/opracowanie własne