Coraz mniej niewiadomych przed mistrzostwami świata

Po losowaniu grup mistrzostw świata 2018 poznajemy kolejne szczegóły dotyczące organizacji tego wydarzenia, które czeka nas już za kilka miesięcy. Turniej rozpocznie się 9 września dwoma meczami otwarcia, a zakończy finałem w Turynie, rozegranym 30 września, kiedy poznamy najlepszy zespół świata. W rywalizacji biorą udział 24 drużyny.

 

Pod koniec listopada poznaliśmy skład grup przyszłorocznych mistrzostw świata, które będą rozgrywane we Włoszech i Bułgarii, a teraz dowiadujemy się kolejnych szczegółów. Powoli zaczyna krystalizować się formuła, w jakiej będzie rozgrywany turniej, chociaż nadal pozostaje wiele luk, pozwalających na wybieranie dogodnych rywali. Zawody rozpoczną się 9 września dwoma tak zwanymi meczami otwarcia: we Włoszech pomiędzy gospodarzami i Japonią oraz w Bułgarii pomiędzy podopiecznymi Plamena Konstantinova i Irańczykami. Pierwsza część zacznie się 12 września i będzie trwała siedem dni, podczas których rozegrane zostaną spotkania grupowe, zgodnie z podziałem. Na tym etapie odbędzie się po pięć meczów w systemie każdy z każdym. Awans do kolejnej rundy wywalczą cztery najlepsze zespoły z danej grupy, a dwie ostatnie odpadają z rywalizacji.

 

Dla większości reprezentacji będzie się to wiązać ze zmianą miasta (gospodarze pierwszej rundy to: Florencja, Ruse, Bari i Warna, a drugiej: Mediolan, Bolonia, Sofia i Warna), dla niektórych – także ze zmianą kraju. Włochom i Bułgarom awans z któregokolwiek z pierwszych trzech miejsc gwarantuje grę przed własną publicznością w rundzie II. Podobnie rozpoczynający mistrzostwa w Warnie Polacy pozostaną tam jeśli awansują z miejsca 1. lub 3., a z 2. lokaty wylądują w Sofii – 4. miejsce oznacza już przeprowadzkę do Mediolanu.

 

Między 18 a 21 września zaplanowano przerwę, a druga runda będzie trwała w dniach 21-23 września. W tym czasie zespoły zostaną podzielone na cztery grupy według poniższego schematu:

 

 

Na tym etapie bezpośredni awans do trzeciej rundy awansują cztery najlepsze zespoły w każdej grupie i dwa spośród reprezentacji plasujących się na drugiej lokacie. Dziesięć drużyn pożegna się z rywalizacją.

 

Od trzeciej rundy (rozgrywanej w dniach 26-28 września) rywalizacja przeniesie się do Turynu i weźmie w niej udział sześć reprezentacji podzielonych na dwie grupy. Każda drużyna rozegra po dwa mecze, a dwie najsłabsze odpadną z turnieju. Na tym etapie odbędzie się losowanie:

 

 

Na 29 września zaplanowano mecze półfinałowe:

  • I półfinał zwycięzca grupy I z drugim miejscem grupy J
  • II półfinał zwycięzca grupy J z drugim miejscem grupy I

 

30 września odbędą się mecze o trzecie miejsce i złoto.

 

 

 

Źródło: fivb.org/pzps.pl/informacja własna