Liga turecka: Bez niespodzianek w siódmej kolejce. Konarski nadal podbija tureckie parkiety

Za nami siódma kolejka spotkań w lidze tureckiej, na czele której wciąż pozostaje drużyna Dawida Konarskiego i Bartosza Kurka, Ziraat Bankasi Ankara. Problemy Kurka nadal się przedłużają, ale znakomicie spisuje się Dawid Konarski, który jest obecnie najlepiej punktującym zawodnikiem ligi. Wszystkie spotkania ponownie zakończyły się bez podziału punktów.

 

Siódmą kolejkę rozgrywek o tytuł mistrza Turcji rozpoczął mecz pomiędzy Fenerbahce Stambuł a Jeopark Kula Belediyesi. Komplet punktów zapisali na swoim koncie podopieczni Veljko Basica, którzy pokonali rywali po czterosetowej walce. Gospodarze stracili kontrolę nad przebiegiem spotkania w trzecim secie, którego przegrali 22:25. Nieco wyższa skuteczność przyjęcia w drużynie Jeopark Kula na poziomie 61% przy 55% skuteczności przeciwników, nie pomogła w doprowadzeniu do pięciosetowego starcia. Gospodarze skuteczniej grali blokiem, zdobywając w tym elemencie dwanaście punktów, przy dziewięciu punktach gości. Lepiej spisywali się także w polu zagrywki, zdobywając bezpośrednio z niego sześć „oczek” przy czterech asach serwisowych rywali. Najlepiej punktującym graczem meczu był zawodnik drużyny gości, Thiago de Raphael Olveira. Zapisał on na swoim koncie dwadzieścia jeden punktów, z czego dwa blokiem. W zespole zwycięzców „oczko” mniej zdobył Alen Šket, który zagrał jednego asa serwisowego i zdobył jeden punkt blokiem.

 

Fenerbahce Stambuł – Jeopark Kula Belediyesi 3:1 (25:22, 25:21, 22:25, 25:18)

 

 

 

Łatwe zwycięstwo odnieśli siatkarze Maliye Piyango, którzy podejmowali na własnym terenie Afyon Belediyesi Yuntas. Gospodarze wygrali w trzysetowej walce i nie pozwolili, aby goście wyszli poza granicę dwudziestego punktu. Mecz był wyrównany pod względem punktacji bezpośrednio z zagrywki. Gracze obu drużyn zdobyli po jednym punkcie w tym elemencie. W pozostałych fragmentach gry górą byli gospodarze. Lepiej punktowali blokiem, zdobywając w ten sposób trzynaście „oczek”, przy siedmiu rywali. Lepiej radzili sobie także w przyjęciu, którego skuteczność wyniosła 58% przy 44% skuteczności  po stronie siatkarzy Afyon Belediyesi Yuntas. Najlepszym zawodnikiem pojedynku został Oliver Venno z Maliye Piyango, zapisując przy swoim nazwisku siedemnaście punktów, z czego dwa „oczka”  blokiem. Po drugiej stronie siatki najlepiej punktował Dmitrii Bahov z ośmioma punktami na koncie.

 

Maliye Piyango – Afyon Belediesi Yuntas 3:0 (25:20, 25:19, 25:15)

 

 

Również w Izmirze zostało rozegrane trzysetowe spotkanie. Arkas Spor Izmir podejmował drużynę Istambuł BBSK wygrywając z nią 3:0. Goście lepiej radzili sobie w bloku, punktując w ten sposób dziesięć razy, a gospodarze zdobyli w tym elemencie jeden punkt mniej. Znacznie lepiej w przyjęciu spisali się za to zawodnicy Arkasu Spor, którzy przyjmowali ze skutecznością 61% przy 48% skuteczności przyjęcia ich przeciwników. Lepiej funkcjonowała też zagrywka podopiecznych Glenna Hoaga, którzy bezpośrednio z serwisu punktowali sześć razy, a rywale tylko trzy. W całym meczu najlepiej punktował zawodnik z Izmiru, Michael Sanchez kończący pojedynek z czternastoma „oczkami” na koncie. Zawodnik ten raz zagrał asa serwisowego i raz punktował blokiem. Po drugiej stronie siatki nieco słabiej spisał się Burak Gungor, który zdobył dwa „oczka” mniej, jedno bezpośrednio z zagrywki i dwa blokiem.

 

Arkas Spor Izmir – Istambuł BBSK 3:0 (25:20, 25:21, 25:23)

 

 

Kolejną porażkę na swoim koncie zapisali siatkarze TKD K.Enerji G.Hane Torul Genclik. Podejmowali na swoim terenie zespół Halkbanku Ankara i szybko ulegli im 0:3. Zawodnicy Halkbanku nie dali szans rywalom, którzy w każdym z setów nie zdobyli więcej niż szesnaście „oczek”. Siatkarze beniaminka radzili sobie lepiej jedynie w przyjęciu, którego skuteczność wyniosła 61% przy 54% skuteczności przyjęcia przeciwników. Miażdżącą przewagę można było zauważyć w grze blokiem. W elemencie tym siatkarze Halkbanku Ankara zdobyli aż osiemnaście punktów, przy tylko czterech  rywali. Lepiej punktowali także bezpośrednio z zagrywki, zdobywając w ten sposób cztery „oczka”, a zawodnicy po drugiej stronie siatki dwa. Najwięcej punktów zdobył gracz Halkbanku Ankara, Abdullah Cam, kończący pojedynek z piętnastoma punktami przy swoim nazwisku. Dwa razy punktował on blokiem i zagrał jednego asa serwisowego. Po drugiej stronie boiska trzech graczy zapisało na swoim koncie po siedem punktów, Turgay Dogan, Emin Yildiran oraz Mete Gungor.

 

TKD K.Enerji G.Hane Torul Genclik – Halkbank Ankara 0:3 (16:25, 16:25, 14:25)

 

 

Kolejny bardzo dobry występ zapisała na swoim koncie drużyna Dawida Konarskiego i Bartosza Kurka. Tym razem zespół Ziraatu Bankasi podejmował Inegol Belediyesi i wygrał 3:1, przegrywając tylko w partii trzeciej. Do zwycięstwa graczy Ziraatu Bankasi przyczyniła się świetna gra blokiem. Siatkarze tej drużyny zdobyli w tym elemencie aż dwadzieścia punktów, a rywale tylko trzy. Dobrze spisali się także w polu zagrywki zagrywając dziewięć asów serwisowych, przy siedmiu graczy po drugiej stronie siatki. Polski atakujący ponownie był tym zawodnikiem, który poprowadził swój zespół do zwycięstwa. Dawid Konarski zdobył w meczu dwadzieścia punktów, zagrywając jednego asa serwisowego i pięć razy blokując ataki przeciwników. Po drugiej stronie siatki najlepiej punktował Gazmend Husaj z piętnastoma „oczkami” na swoim koncie i zdobywając trzy punkty bezpośrednio z zagrywki.

 

Ziraat Bankasi – Inegol Belediyesi 3:1 (25:16, 25:21, 22:25, 25:15)

 

 

Siódmą kolejkę spotkań ligi tureckiej zakończyło starcie pomiędzy Galatasaray HDI Sigorta Stambuł i Besiktas Stambuł. Mecz zakończył się pewną wygraną 3:0 siatkarzy Galatasaray, którzy mieli nad przeciwnikami zdecydowaną przewagę przez całe starcie. Przewaga w jakości zagrywki oraz skuteczności bloku miała znaczący wpływ na przebieg meczu. Zawodnicy Galatasaray HDI Sigorta zdobyli siedem punktów bezpośrednio z zagrywki i dziesięć blokiem. Przeciwnicy czterokrotnie punktowali blokiem i zagrali dwa asy serwisowe. Najlepiej punktującym siatkarzem drużyny Galatasaray HDI Sigorta był Aleh Akhrem z trzynastoma punktami na swoim koncie i dwoma asami serwisowymi. Po drugiej stronie siatki, również z trzynastoma punktami przy swoim nazwisku dobrze spisał się Batuhan Avci.

 

Galatasaray HDI Sigorta Stambuł – Besiktas Stambuł 3:0 (25:17, 25:23, 25:13)

 

 

 

Źródło: tvf-web.dataproject.com/opracowanie własne