Liga turecka: Drużyna Polaków nadal niepokonana

W drugiej kolejce spotkań ligi tureckiej zespół Polaków, Ziraat Bankasi Ankara odniósł drugie zwycięstwo. W pozostałych spotkaniach ponownie nie doszło do podziału punktów, a na czele tabeli po dwóch kolejkach jest Arkas Spor Izmir, za którym plasuje się Istanbul BBSK, a pierwszą trójkę zamyka Ziraat Bankasi Ankara.

 

W pierwszym starciu drugiej kolejki ligi tureckiej siatkarze Ziraatu Bankasi Ankara bez problemu pokonali beniaminka TKD K.Enerji G.Hane Torul Genclik. Do zwycięstwa wystarczyły im trzy partie, ale tym razem Dawid Konarski nie grał na przestrzeni całego spotkania, wchodząc tylko na krótkie fragmenty. Bartosz Kurek nadal pauzuje z powodu kontuzji. Goście w pierwszym i trzecim secie nawiązywali walkę z przeciwnikiem. W drugiej partii jednak gospodarze okazali się dużo silniejsi i zdołali zdobyć tylko jedenaście punktów. Dobra zagrywka zawodników Ziraatu Bankasi, w tym sześć asów serwisowych przy czterech przeciwników, przyczyniła się do wypracowania znaczącej przewagi. Przyjęcie obu zespołów było zaś na wyrównanym poziomie czterdziestu procent. Najlepiej punktującym zawodnikiem meczu był siatkarz zwycięskiej drużyny, Vojin Ćaćić. Zapisał on na swoim koncie dwadzieścia punktów i posłał rywalom trzy asy serwisowe. Po drugiej stronie siatki najlepiej spisał się Seref Goktug zdobywając dla swojego zespołu jedenaście „oczek” i zagrywając jednego asa serwisowego.

 

Ziraat Bankasi Ankara – TKD K.Enerji G.Hane Torul Genclik 3:0 (25:21, 25:11, 25:21)

 

 

W drugim ze spotkań siatkarze Besiktas Stambuł podejmowali na swoim terenie Istanbuł BBSK. Przeciwnicy okazali się jednak zbyt silni i nie udało im się wygrać choćby jednej partii. Najwięcej emocji przyniosła druga odsłona, która zakończyła się dopiero wynikiem 27:25. Dwa pozostałe sety to dominacja siatkarzy Istanbul BBSK. Goście byli lepsi w każdym elemencie tego spotkania, przyjmowali na bardzo wysokim poziomie 70%, przy zaledwie 49% rywali. Gracze Istambul BBSK zdobyli dziewięć punktów blokując ataki z drugiej strony boiska, a gospodarze w tym samym elemencie pięć „oczek”. W zwycięskiej drużynie najlepszym zawodnikiem był Burak Gungor, który zagrał dwa asy serwisowe i przyjmował z wysoką skutecznością przyjęcia na poziomie 75%. Po drugiej stronie boiska najlepiej punktował Batuhan Avci, ale jego skuteczność przyjęcia była znacznie niższa, na poziomie 42%. Obydwaj gracze dołożyli do dorobku zespołu po szesnaście punktów.

 

Besiktas Stambuł – Istanbul BBSK 0:3 (18:25, 25:27, 13:25)

 

 

Nieco bardziej zacięte spotkanie obejrzeli kibice w Afyon, gdzie miejscowy Afyon Belediyesi Yuntas podejmował Halkbank Ankara. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 3:1, chociaż pierwsza partia należała do graczy z Ankary, którzy wygrali ją pozwalając przeciwnikom zdobyć tylko dwanaście punktów. Po przespanym pierwszym secie gospodarze przejęli kontrolę nad spotkaniem i nie pozwolili sobie na stratę kolejnego seta. Na przebieg starcia znaczący wpływ miała zagrywka oraz jej przyjęcie. Zwycięzcy zagrali aż dziesięć asów serwisowych, przy sześciu przeciwników. Siatkarze z Ankary przyjmowali zaś ze skutecznością 43%, co było zbyt niskim wynikiem przy dobrych zagrywkach rywali i ich skuteczności przyjęcia na poziomie 52%. Najlepiej punktował zawodnik zespołu przegranego, ale jego dwadzieścia sześć punktów i trzy asy serwisowe nie wystarczyły, aby wygrać mecz. Po drugiej stronie boiska najwięcej „oczek” zdobył Dmitrii Bahov, zapisując na swoim koncie siedemnaście punktów, w tym dwa bezpośrednio z zagrywki.

 

Afyon Belediyesi Yuntas – Halkbank Ankara 3:1 (12:25, 25:22, 25:23, 25:20)

 

 

Kolejne czterosetowe spotkanie rozegrane zostało pomiędzy zespołami Inegol Belediyesi i Jeopark Kula Belediyesi. W meczu tym także lepsi okazali się gospodarze, którzy ulegli przeciwnikom tylko w drugiej partii przegrywając 21:25. Gracze Inegolu wykorzystali przyjęcie piłki na poziomie 46% przy 39% rywali i umożliwili sobie wyprowadzanie ataków ze skutecznością 49%. Obie drużyny równo punktowały zagrywką, zdobywając w tym elemencie po osiem punktów. Nieco lepiej funkcjonował zaś blok po stronie gości, którzy w tym elemencie zapisali na swoim koncie dziewięć punktów, przy siedmiu zwycięzców. Najwięcej punktów dla swojej drużyny zdobył gracz Inegol Belediyesi, Niels Klapwijk, który zapisał na swoim koncie dwadzieścia cztery punkty, z czego dwa bezpośrednio z zagrywki i jeden blokiem. Po drugiej stronie siatki bardzo dobrze spisał się Jose Weber, który wywalczył tylko cztery „oczka” mniej. Zagrał on jednego asa serwisowego i dwa razy punktował blokując atak przeciwnika.

 

Inegol Belediyesi – Jeopark Kula Belediyesi 3:1 (25:21, 21:25, 25:23, 27:25)

 

 

Mecz siatkarzy Maliye Piyango i Arkasu Spor Izmir zakończył się zwycięstwem podopiecznych Glenna Hoaga. Goście potrzebowali trzech setów, aby pokonać przeciwników. Duży wpływ na zwycięstwo miała bardzo dobra gra blokiem, w elemencie tym zawodnicy z Izmiru zdobyli jedenaście punktów, przy sześciu punktach rywali. Pomimo dobrego przyjęcia po stronie graczy Maliye Piyango na poziomie 58% przy 50% przeciwników gospodarze nie zdołali ugrać chociażby jednego seta. Najlepiej punktującymi zawodnikami spotkania byli Michael Sanchez z Arkasu Spor Izmir oraz Oliver Venno z Maliye Piyango. Obaj zdobyli po piętnaście „oczek” dla swoich drużyn. Gracz zwycięskiej ekipy zdobył dwa punkty blokiem i jeden zagrywką. Drugi zaś zdobył jednego asa serwisowego.

 

Maliye Piyango – Arkas Spor Izmir 0:3 (18:25, 23:25, 20:25)

 

 

Ostatnie spotkanie drugiej kolejki pomiędzy Galatasaray HDI Sigorta Stambuł a Fenerbahce Stambuł również zakończyło się po trzy setowej batalii na korzyść drużyny Fenerbahce. Siatkarze zwycięskiej drużyny dominowali na boisku głównie w bloku. W elemencie tym punktowali siedem razy, ich rywale zaś tylko cztery. Nieco lepsze przyjęcie piłki po stronie zespołu Galatasaray na poziomie 51% (50% skuteczności przyjęcia po stronie siatkarzy Fenerbahce) nie pomogło w pokonaniu przeciwników. Najbardziej wyróżniającym się zawodnikiem meczu był Alen Šket. Słoweniec zdobył dla swojej drużyny dziewiętnaście „oczek”, z czego po jednym punkcie w bloku oraz zagrywając asa serwisowego. Po drugiej stronie najlepiej punktował Aleh Akhrem, który zdobył tylko osiem punktów w całym spotkaniu. Białorusin dwa razy punktował blokując atak przeciwników i zagrał jednego asa serwisowego.

 

Galatasaray HDI Sigorta Stambul – Fenerbahce Stambul 0:3 (22:25, 20:25, 23:25)

 

 

 

Źródło: tvf-web.dataproject.com/opracowanie własne