Zasady kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Już za niespełna trzy lata w Tokio zostaną rozegrane kolejne igrzyska olimpijskie, na których najlepsze reprezentacje z całego świata będą walczyły o jeden z najważniejszych dla sportowca tytułów mistrzowskich. Już teraz wiemy, na jakiej zasadzie będzie przebiegał system kwalifikacji do turnieju Tokio 2020.

 

Projekt do rozpatrzenia

 

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) w połowie września skierowała projekt zasad kwalifikacyjnych do kolejnych igrzysk olimpijskich, które tym razem zostaną rozegrane w Tokio. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), gdzie trafił projekt, do lutego przyszłego roku ma podjąć decyzję w sprawie jego zaakceptowania bądź odrzucenia.

 

Trzy drogi do turnieju

 

Kwalifikacje według projektu złożonego do MKOl będą się odbywać w trzech etapach.

 

Pierwszym z nich, zgodnie z zapisem w projekcie, będzie turniej interkontynentalny, w którym uczestnikami będą mistrzowie oraz wicemistrzowie poszczególnych kontynentów, a także mistrz świata i gospodarz tego turnieju. Kwalifikację olimpijską uzyskają trzy najlepsze zespoły tych rozgrywek.

 

Drugim etapem kwalifikacji do igrzysk olimpijskich, jaki został przedstawiony w dokumencie skierowanym do MKOl, będą trzy turnieje na podstawie rankingu FIVB. W każdym z nich udział wezmą cztery drużyny zakwalifikowane na podstawie prowadzonej przez FIVB klasyfikacji przypadającej na dzień 1 stycznia roku, w którym te turnieje zostaną rozegrane. Do imprezy Tokio 2020 awansują zwycięzcy poszczególnych turniejów.

 

Trzecia droga kwalifikacji to pięć turniejów kontynentalnych. Co do zasad ich przeprowadzenia, odbędą się zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez poszczególne federacje kontynentalne. Kwalifikację olimpijską w tych imprezach uzyskają zwycięzcy turniejów.

 

Reasumując, w turnieju olimpijskim Tokio 2020 weźmie udział dwanaście zespołów narodowych: Japonia – gospodarz turnieju, trzy najlepsze drużyny turnieju interkontynentalnego, trzy najlepsze zespoły z turniejów według rankingu FIVB oraz pięć najlepszych drużyn wyłonionych w turniejach kontynentalnych.

 

Zmiany, zmiany

 

Mirosław Przedpełski, członek Zarządu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej wyjaśnia, że to nie jedyna zmiana w związku z najbliższymi igrzyskami olimpijskimi: „Trwają prace nad zmianą kalendarza rozgrywek międzynarodowych, stąd nie są jeszcze ustalone konkretne terminy poszczególnych etapów kwalifikacji olimpijskich. Na tę decyzją musimy jeszcze poczekać” . Ponadto zmieni się także waga rozgrywanego co cztery lata Pucharu Świata: „Rozegrany także zostanie Puchar Świata w Japonii, ale ze względu na fakt, że Japonia jest także gospodarzem igrzysk, tym razem Puchar Świata nie będzie kwalifikacją olimpijską” – dodaje.

 

Źródło: Informacja prasowa