Powstaje nowa organizacja – Stowarzyszenie Lig Siatkarskich

W międzynarodowej siatkówce powstała nowa organizacja, która ma przyczynić się do jeszcze większego popularyzowania i rozwoju siatkówki, dodatkowo pomagając w tworzeniu profesjonalnych ligi w innych niż założycielskie krajach. Stowarzyszenie Lig Siatkarskich, bo o nim mowa, zostało założone w Bolonii.

 

Wszystko dla rozwoju 

 

Stowarzyszenie Lig Siatkarskich zawiązano w trakcie spotkania w Bolonii, a jej założycielami są zawodowe ligi siatkarskie z Włoch, Belgii, Polski, Francji oraz Niemiec. Głównym celem działalności organizacji jest rozwój siatkówki i budowanie profesjonalnych rozgrywek w krajach, gdzie ta dyscyplina nie stoi na tak wysokim poziomie, jak w państwach założycielskich. „Jako Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. mamy misję wsparcia innych federacji w tworzeniu profesjonalnych rozgrywek i organizacji siatkarskich. To wsparcie popieramy wiedzą opartą o wieloletnie doświadczenie” – podkreśla Wojciech Czayka, prezes zarządu PLPS S.A.

 

Celem Stowarzyszenia Lig Siatkarskich jest rozwój lig krajowych oraz klubów, podnoszenie wartości lig i klubów, rozważanie spraw dotyczących kontraktów zawieranych z graczami w ramach danych lig, a także transakcji między ligami, by uniknąć przypadków bezpodstawnego zrywania umów przez jedną ze stron. Zadaniem Stowarzyszenia będzie również rozmowa na temat zasad uczestniczenia graczy klubowych w rozgrywkach reprezentacji narodowych. Najważniejszym zadaniem pełnionym przez Stowarzyszenie Lig Siatkarskich będzie jednak praca nad terminarzem, który jest przeładowany zarówno w sezonie klubowym, jak i reprezentacyjnym, co nie wpływa dobrze na zdrowie zawodników.

Jako osoby reprezentujące stowarzyszenie występować będą Philippe Boone (prezes zawodowej ligi belgijskiej) oraz Diego Mosna (prezes włoskiej Serie A).

 

Już niedługo może się okazać, że Stowarzyszenie Lig Siatkarskich powiększy swoje grono. Pomysł lig z Włoch, Belgii, Polski, Francji oraz Niemiec już na starcie spodobał się większemu gronu siatkarskiego świata i nie jest wykluczone, że do organizacji przystąpią kolejne państwa, które chcą zbudować profesjonalne ligi i korzystać z rad bardziej doświadczonych krajów.
 

 

Źródło: plusliga.pl/opracowanie własne