Oficjalnie! Znamy gospodarzy Igrzysk Olimpijskich 2024 i 2028

Na końcowym etapie w walce o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku pozostali jedynie Francuzi i Amerykanie. Kilka tygodni temu sytuacja stała się bardziej klarowna, postanowiono bowiem, że rozpatrzona zostanie kwestia gospodarza edycji w 2024 i 2028 roku. Teraz oficjalnie wiadomo, że Igrzyska Olimpijskie w 2028 odbędą się w Los Angeles, a w 2024 w Paryżu. 

 

Chętnych było wielu

 

Początkowo do organizacji Igrzysk Olimpijskich 2024 zgłosiło się kilku kandydatów, którzy wraz z upływem czasu, z różnych powodów, wycofywali swoje kandydatury. Na ostatnim etapie w rywalizacji pozostało pięć miast: Paryż, Los Angeles, Hamburg, Rzym i Budapeszt. Ostatnie trzy wycofały swoją chęć organizacji i batalia o organizowanie turnieju w 2024 miała toczyć się pomiędzy Paryżem a Los Angeles. Miała się toczyć, ale ostatecznie komitet olimpijski postanowił, że obydwa miasta będą miały możliwość gościć u siebie Igrzyska Olimpijskie. Stolica Francji w 2024 roku, a najludniejsze miasto Kalifornii w 2028. „Gratulacje dla Paryża w 2024 roku i Los Angeles 2028! Historyczne wybranie od razu dwóch lokalizacji Igrzysk Olimpijskich powoduje, że obydwa miasta są zwycięzcami. Trudno wyobrazić sobie coś lepszego. Zapewnienie stabilności Igrzysk Olimpijskich dla sportowców z całego świata na następne jedenaście lat jest czymś niezwykłym” – mówi prezydent komitetu olimpijskiego, Thomas Bach. „To są dwa wspaniałe miasta w krajach o szczególnej historii olimpijskiej. Obydwaj organizatorzy entuzjastycznie podchodzą do tego wydarzenia i promują olimpijskiego ducha w szczególny sposób” – dodał Thomas Bach.

 

 

Włodarze miast nie kryją radości

 

Paryż będzie miał możliwość zorganizować turniej już za siedem lat, w 2024 roku. „Jestem podekscytowana mogąc zaprosić wszystkich do dołączenia do paryskiej rodziny, która należy do świata. Jestem bardzo dumna, że udało się sprowadzić Igrzyska Olimpijskie z powrotem do Paryża. Sercem tego wydarzenia będą młodzi ludzie, który reprezentują naszą teraźniejszość, nadzieję i dumę” – mówiła Anne Hidalgo, mer Paryża, który zorganizuje turniej w 2024 roku. Trochę dłużej na najlepszych sportowców świata będzie musiało poczekać Los Angeles. „Sprowadzenie Igrzysk Olimpijskich z powrotem do Los Angeles daje nam szansę wyobrażenia sobie jak będzie wyglądało nasze miasto za dekadę. Los Angeles jest miejsce, gdzie to wydarzenie nie jest barierą do robienia postępów, wiemy, że je przyspieszą, by uczynić miasto i świat lepszym” – powiedział Eric Garcetti, burmistrz Los Angeles, miasta-organizatora Igrzysk Olimpijskich 2028.

 

 

Źródło: olympic.org/informacja własna