Awans do fazy play-off pierwszym celem, a potem półfinał

We wtorek w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się konferencja prasowa przed zbliżającym się sezonem. W spotkaniu udział wzięli: Adam Gorol, prezes zarządu, Mark Lebedew, trener drużyny, Paulina Pawliczek, pełnomocnik zarządu ds. sportu oraz Rodrigo Quiroga i Dardan Lushtaku. Tematem rozmów były plany zespołu na nadchodzące rozgrywki.

 

Zmiany kosmetyczne

 

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla dobrze prezentowali się w poprzednim sezonie PlusLigi, co zaowocowało zakończeniem rozgrywek z brązowym medalem. Adam Gorol, prezes klubu z Jastrzębia-Zdroju, powracając do wydarzeń sprzed kilku miesięcy, nie ukrywał, że był to dla drużyny duży sukces: „To był wielki sukces, tym bardziej że został osiągnięty w okresie poważnego kryzysu. To zasługa wielu, ale w znacznym stopniu pochodna zespołowości i dobrej atmosfery w drużynie. To był też kierunek w budowaniu składu na nowy sezon. Zespołu, który tak dobrze funkcjonował nie należało rewolucjonizować, a tylko nadać mu trochę „kosmetyki””. Szef zarządu dodał także, że jest spokojny o klub pod względem finansowym.

 

 

Przygotowania zgodnie z planem

 

Zespół Jastrzębskiego Węgla jest w trakcie przygotowań do kolejnej edycji walki o mistrzostwo Polski. Drużyna prowadzona przez trenera Marka Lebedewa rozpoczęła treningi 7 sierpnia, a w tej chwili jest już po pierwszych meczach kontrolnych. „Od tamtego czasu wykonaliśmy dobrą robotę. Wszystko przebiega jak należy. Zawodnicy znają się ze sobą bardzo dobrze, przez co pracuje się o wiele łatwiej” – ocenił szkoleniowiec jastrzębian.

 

 

Dopasowani do klubu

 

W dzisiejszej konferencji prasowej wzięli udział dwaj nowi siatkarze drużyny z Jastrzębia-Zdroju, Dardan Lushtaku oraz Rodrigo Quiroga. Obaj gracze wyrazili zadowolenie z nawiązania współpracy z zespołem. „Adaptacja była bardzo prosta, zostałem świetnie przyjęty przez wszystkich. Podpisanie kontraktu z Jastrzębskim Węglem było najłatwiejszą decyzją w moim życiu” – oznajmił szwedzki rozgrywający. Reprezentant Argentyny z kolei dołączył swoje podziękowania za szansę gry w klubie, zapewniając swoją pomoc w realizowaniu założeń na nadchodzące rozgrywki. „Obaj zawodnicy pasują do naszego zespołu zarówno pod względem charakteru, jak i stylu gry” – ocenił nowych graczy trener Mark Lebedew.

 

Jastrzębianie trenują w niepełnym składzie, gdyż dopiero na początku października do zespołu dołączy Jason DeRocco, który wraz z reprezentacją Kanady w dniach 26 września – 1 października weźmie udział w Mistrzostwach Konfederacji Piłki Siatkowej Ameryki Północnej, Centralnej i Regionu Karaibów (NORCECA).

 

 

Kolejne sprawdziany  i ciągłe szlifowanie formy

 

Siatkarze z Jastrzębia-Zdroju już w czwartek mają zaplanowany wylot do Tourcoing we Francji. Tam rozegrają w piątek i sobotę mecze sparingowe z ekipą Tourcoing Lille Métropole Volley-Ball w ramach dalszych przygotowań. Następnym sprawdzianem dla brązowych medalistów poprzedniego sezonu PlusLigi będzie Memoriał Arkadiusza Gołasia w Murowanej Goślinie, który zostanie rozegrany w dniach 23-24 września, natomiast 27 września, tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu PlusLigi, jastrzębianie zagrają w meczu towarzyskim z PGE Skrą Bełchatów na własnym boisku, a poprzedzi go prezentacja drużyny. Będzie to dla jastrzębian pewna próba generalna, gdyż dwa tygodnie później (7 października) zainaugurują sezon ligowy we własnej hali właśnie z bełchatowianami.

 

 

Małymi krokami do celu

 

Trener Jastrzębskiego Węgla ma świadomość, że nadchodzący sezon ligowy nie będzie łatwy, a zespoły rywalizujące o tytuł mistrza Polski zaprezentują ponownie wysoki poziom. „Najpierw chcemy dostać się do play off. Jak już to zrealizujemy, to sezon rozpocznie się na nowo. Celem jest półfinał, a później wszystko jest możliwe” – ocenił szkoleniowiec pomarańczowych.

 

 

Walka w Lidze Mistrzów

 

Oprócz zmagań na poziomie PlusLigi przed zawodnikami Jastrzębskiego Węgla jest jeszcze udział w Ldzei Mistrzów. Rozgrywki te wiążą się z pewnymi obciążeniami finansowymi, ale Adam Gorol zapewnił, że występy zespołu nie są zagrożone: „Były pytania, czy zagramy. To jest co prawda koszt, niemniej nie wyobrażałem sobie, z punktu widzenia szacunku dla kibiców i sponsorów – aby powiedzieć, że nie, nas Liga Mistrzów nie interesuje”. Jeśli jednak chodzi o założenia w Lidze Mistrzów, prezes zarządu był nieco ostrożniejszy: „Ważne jest, żeby jak najlepiej się zaprezentować. Dla takiego zespołu jak nasz będzie to nowe doświadczenie. Cel jest taki, by awansować do fazy grupowej, a później zająć w niej jak najwyższe miejsce”.

 

 

Sprawa otwarta?

 

Adam Gorol postanowił także skomentować sprawę kontraktu Kevina Tillie. Przypomnijmy, że Francuz podpisał umowę z zespołem Jastrzębskiego Węgla, lecz ostatecznie zdecydował się spróbować swoich sił w lidze chińskiej. „Od strony formalnoprawnej – w moim przekonaniu – ten zawodnik ma ważny kontrakt. Siatkarz oświadczył jednak, że nie zagra w Jastrzębskim Węglu i postawił na inny zespół. Stanowczo się temu sprzeciwiam. Jest to zjawisko skrajnie negatywne. Wystąpiliśmy o interwencję do FIVB. Musimy współpracować z innymi polskimi klubami, żeby takim sytuacjom zapobiegać. Obecnie złożono nam propozycję wykupu kontraktu. Jest ona średnio zadowalająca. Rozmowy trwają” – zakończył prezes zarządu.

 

 

Poniżej prezentujemy skład drużyny Jastrzębskiego Węgla na sezon 2017/2018:

 

1 Patryk Strzeżek – kapitan, atakujący

2 Maciej Muzaj – atakujący

3 Jakub Popiwczak – libero

4 Grzegorz Kosok – środkowy

5 Dardan Lushtaku – rozgrywający

6 Damian Boruch – środkowy

7 Rodrigo Quiroga – przyjmujący

8 Marcin Ernastowicz – przyjmujący

9 Jason De Rocco – przyjmujący

10 Lukas Kampa – rozgrywający

11 Wojciech Sobala – środkowy

12 Karol Gdowski – libero

13 Salvador Hidalgo Oliva – przyjmujący

17 Jakub Turski – środkowy

 

Sztab szkoleniowy:

Mark Lebedew – trener

Leszek Dejewski  – II trener

Wojciech Bańbuła – trener przygotowania motorycznego

Paweł Baryła – fizjoterapeuta

Bogdan Szczebak – scoutman

 

 

Źródło: http://www.jastrzebskiwegiel.pl / opracowanie własne