Reprezentacja Polski pod lupą. PZPS przeanalizuje słaby sezon

Reprezentacja Polski zakończyła już swój udział w mistrzostwach Europy. Polacy zajęli drugie miejsce w swojej grupie i o awans do ćwierćfinału musieli walczyć w meczu barażowym. Tam, lepsi okazali się siatkarze ze Słowenii, którzy pewnie pokonali biało-czerwonych 3:0. Brak awansu do ćwierćfinału na imprezie docelowej tylko dodał oliwy do ognia. 

 

Frustracja, rozczarowanie i brak wyniku

 

Nowy trener miał zbudować drużynę i dać jej nowego ducha i nową siłę. Imprezą docelową w tym sezonie były mistrzostwa Europy rozgrywane w naszym kraju. Ferdinando de Giorgi nie osiągnął z zespołem dobrego wyniku podczas Ligi Światowej. Reprezentacja Polski grała słabo, miała ogromne problemy ze skończeniem ataku. Już tam gra biało-czerwonych nie wyglądała najlepiej. Polacy nie awansowali do turnieju finałowego i skupili się tylko na przygotowaniach do imprezy docelowej. Po drodze zwyciężyli w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, ale ich gra dalej nie zachwycała. Mistrzostwa Europy nie zaczęły się lepiej – Polacy na „dzień dobry” przegrali 0:3 z Serbią na Stadionie Narodowym w Warszawie. W fazie grupowej co prawda pokonali Estonię i Finlandię, ale nie były to dla naszej drużyny łatwe mecze. Zespół zajął drugie miejsce po fazie grupowej i musiał zagrać w barażu – meczu o być albo nie być w turnieju – który dawał awans do ćwierćfinału. Rywalem w tym spotkaniu była Słowenia, rywal z którym teoretycznie powinniśmy sobie poradzić. Tylko teoretycznie. Polacy odstawali od rywala w każdym elemencie: nie mieliśmy zagrywki, dobrego przyjęcia, nasi atakujący mieli spore problemy ze skończeniem piłki. Słoweńcy zagrali bardzo dobre spotkanie i pokonali reprezentację Polski 3:0 i to oni zmierzą się dzisiaj z Rosją. Po mistrzostwach Europy, jak i po całym sezonie reprezentacyjnym, pozostał niesmak i rozczarowanie postawą naszych siatkarzy.

 

Teraz jest czas na przeanalizowanie tego słabego występu naszej reprezentacji i wyciągnięcie odpowiednich wniosków i ewentualnie zmiany, by tak słaby sezon więcej się już nie powtórzył. Polski Związek Piłki Siatkowej zamierza ocenić polskich siatkarzy i dokona analizy.

 

„W związku z niesatysfakcjonującym wynikiem reprezentacji Polski mężczyzn podczas CEV Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 Polski Związek Piłki Siatkowej dokona wnikliwej analizy sezonu 2017 męskiej kadry narodowej.

 

Analiza dokonana zostanie na podstawie:

– raportu trenera kadry narodowej mężczyzn,

– raportu sztabu medycznego, – wizji budowania zespołu i wyznaczanych celów sportowych przez trenera kadry narodowej w latach 2018-2020,

– oceny Pionu Sportu i Szkolenia PZPS,

– oceny Wydziału Szkolenia PZPS, –

indywidualnych rozmów z członkami sztabu szkoleniowego,

– indywidualnych rozmów z obecnymi i potencjalnymi reprezentantami Polski.

 

Kolejnymi elementami oceny PZPS w tym zakresie są: przygotowana przez Pion Sportu i Szkolenia „Strategia Tokio 2020” zawierająca szczegółowy bilans potencjału reprezentacji Polski mężczyzn w cyklach olimpijskich oraz wieloletni program „Perspektywa męskich reprezentacji Polski”.

 

Powyższe raporty, analizy i strategie będą przedmiotem obrad najbliższego posiedzenia Zarządu PZPS, w którym uczestniczyć będzie również trener męskiej reprezentacji Polski. Selekcjoner zaprezentuje raport oraz przedstawi swoją wizję pracy na lata następne. Na tym spotkaniu nie zostaną podjęte żadne decyzje personalne. Podczas kolejnego posiedzenia Zarządu PZPS przeprowadzona zostanie finalna ocena sezonu 2017 reprezentacji Polski mężczyzn oraz analiza perspektyw przedstawionych przez szkoleniowca męskiej drużyny narodowej. Na tej podstawie zostaną podjęte decyzje związane z korektami w strategii, jak również ewentualne korekty personalne.

 

Czas na podjęcie ostatecznych decyzji wynika z konieczności przeprowadzenia wnikliwej i rzetelnej analizy oraz odpowiedzialności Zarządu PZPS za realizację wieloletniej perspektywy reprezentacji Polski mężczyzn. Pragniemy jednocześnie podziękować kibicom za wierne, wieloletnie wspieranie biało-czerwonych. Prosimy, by wynik ostatniego turnieju nie wpłynął na to zaangażowanie. Polscy kibice są wzorem w międzynarodowej skali i bardzo nam zależy, aby tak pozostało.

 

CEV Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 są wielkim, wspólnym świętem siatkarskiej Rodziny i niech ta pozytywna, sportowa energia nadal płynie z Polski.”

 

Źródło: informacja prasowa